Оксфордський словник не зміг обрати слово року

Оксфордський словник не зміг обрати слово року

Оксфордський словник не зміг обрати слово року
Oxford Languages

Оксфордський словник не обрав "слово року", оскільки вважає, що 2020 рік неможливо вмістити в одне слово. Тому власне визначення отримав кожен місяць року.

"Коли розпочався наш процес обрання "Слова року", швидко стало очевидним, що 2020 рік - це не рік, який можна було б акуратно вмістити в одне "слово року", тому ми вирішили детальніше показати феноменальну широту змін та розвитку мови протягом року у нашому звіті "Слова безпрецедентного року", - зазначили в Oxford Languages.

Так, наприклад словами січня стали bushfire ("руйнівна лісова пожежа") та impeachment ("імпічмент"). У цей час в Австралії вирували масштабні лісові пожежі, а Сенат США розглядав звинувачення проти президента Дональда Трампа у зловживанні владою та перешкоджанні Конгресу в рамках процедури імпічменту.

Оксфордський словник не зміг обрати слово року
Доповідь Oxford Languages

Лютий лінгвісти позначили словом acquittal ("виправдання"), оскільки американський президент залишився у своєму кріслі та був виправданий за обома статтями.

Сoronavirus cтав словом березня, оскільки саме в цей період епідемія переросла у пандемію. Словами квітня стали COVID-19 і lockdown, оскільки країни світу почали вводити жорсткі карантинні обмеження, а словами травня - social distancing ("соціальна дистанція") та reopening ("повторне відкриття") - коли влада почала послаблювати жорсткі заходи.

Натомість, червень лінгвісти описали словосполученням Black Lives Matter ("Життя темношкірих мають значення"). Тоді у США спалахнули масштабні протести через вбивство поліцейським афроамериканця Джорджа Флойда.

Оксфордський словник не зміг обрати слово року
Доповідь Oxford Languages

Тема продовжилася у липні: першим словом місяця стала абревіатура на позначення людей з небілим кольором шкіри - ВІРОС - Black, Indigenous, People of Color (чорний, представник корінного населення, кольоровий). Другим визначенням для липня стало словосполучення cancel culture - цей вислів трактується як онлайн-феномен бойкоту громадських діячів, які говорять або роблять неправильні (на думку інтернет-спільноти) речі. Найвідомішою жертвою такого осуду стала письменниця та авторка "Гаррі Поттера" Джоан Роулінг через її жарт над словосполученням "люди, які менструюють": її звинуватили у трансофобії, тому що Роулінг написала, що "люди, які менструюють" - це жінки. За цим також послідували звинувачення у расизмі та антисемітизмі у її книжках про хлопчика-чарівника.

Першим словом серпня стало визначення mail-in, оскільки у США активно обговорювалося голосування за президента поштою через поширення коронавірусу. Другим - belarusian - через активні протести проти чергового обрання президентом Білорусі Олександра Лукашенка.

Головним вересневим словосполученням експерти вважають "операцію Moonshot" - це визначення для програми масового тестування людей на коронавірус. Жовтень визначається словом superspreader ("суперпоширювач"), яке активно використовувалося на тлі спалаху коронавірусу у Білому домі та хвороби Дональда Трампа, який, зокрема, неодноразово відкидав ідею небезпеки захворювання.

Словом листопаду Оксфордський словник визначив поняття Net Zero ("вуглецева нейтральність), коли голова Китайської народної республіки Сі Цзі Пінь пообіцяв, що його країна досягне вуглецевої нейтральності у 2060 році.

Що відомо

  • Словом 2019 року за версією Оксфордського словнику стало поняття climate emergency - кліматичний надзвичайний стан.
  • Тлумачний словник Merriam-Webster (США) визначив словом 2019 року займенник they (вони).

На початок