Зелений водень. Що це таке та які перспективи виробництва в Україні

Зелений водень. Що це таке та які перспективи виробництва в Україні

Зелений водень. Що це таке та які перспективи виробництва в Україні
Associated Press

Україна може почати експорт зеленого водню до Європейського Союзу до 2024 року. Про це заявив міністр закордонних справ Дмитро Кулеба на IV Форумі асоціацій у Києві. Зелений водень називають "паливом майбутнього", що зможе допомогти декарбонізації енергетичної системи. Прихильником та головним лобістом зеленої енергетики в Європі є Німеччина. На виробництво зеленого водню країна готова виділяти мільярди євро. Пріоритетним партнером у виробництві водню обрали Україну. Чи дійсно ми зможемо робити перші поставки водню в Європу за три роки та хто планує виробляти "зелений" водень в Україні з’ясовувало суспільне.

Екологічність зеленого водню

Зараз фахівці розрізняють декілька видів водню: сірий, чорний або бурий, зелений або синій. Найбільш поширений у світі водень — сірий. Його отримують з природного газу. Синій водень виробляють із газу, але при цьому утилізують викиди СО2. Чорний або бурий водень виробляють з вугілля.

Зелений водень — це водень вироблений з електрики, яка вироблена з відновлювальних джерел: вітру, сонця, біомаси.

При виробництві зеленого водню молекулу Н2 отримують зі звичайної прісної води методом електролізу, а електроенергію беруть із відновлюваних джерел — вітру, сонця, біомаси.Такий водень є найбільш екологічно чистим для навколишнього середовища. Саме зелений водень не призводить до шкідливих викидів в атмосферу, в майбутньому він може стати альтернативою газу та обігрівати будинки, розповів Суспільному директор Інституту проблем матеріалознавства ім.І.М.Францевича Національної академії наук України Юрій Солонін.

“Водень є найбільш перспективна альтернатива, ви отримуєте воду, це безпечно, він дуже технологічний, можна використовувати для електрики отримання і в автомобілях” - каже Солонін.

Співпраця України та Німеччини

У серпні цього року, в день візиту канцлерки Німеччини Ангели Меркель до Києва, НАК “Нафтогаз України” та німецький газовий трейдер RWE Supply&Trading підписали меморандум про взаєморозуміння у сфері водневої економіки та уклали угоду про співпрацю з постачання в Німеччину водню.

Крім того, чотири оператори газотранспортних систем з України, Німеччини, Словаччини та Чехії представили спільну ініціативу "Центральноєвропейський водневий коридор". Ця ініціатива передбачає з’єднання газопроводу з Центральною Європою, який буде транспортувати лише зелений водень, розповів Суспільному радник голови правління НАК “Нафтогаз” Олексій Рябчин.

“Ми можемо поєднати наші газогони, і зараз оператор газотранспортної системи який було відділено від "Нафтогазу" вивчає можливість. Є труби, які не повністю використовуються, одну з яких можна використати для передачі водню", — каже Рябчин.

Зелений водень. Що це таке та які перспективи виробництва в Україні
Зелений водень. Що це таке та які перспективи виробництва в Україні. Фото: УНІАН

Міністерство енергетики, своєю чергою, до кінця 2021 року має представити та затвердити водневу стратегію країни, що Німеччина торік вже зробила. Німеччина прагне відмовитися від вуглецевих та газових енергоносіїв і перетворити Європу на кліматичну нейтральну територію до 2050 року. На це Європа готова виділяти від 180 до 470 мільярдів євро. У водневій стратегії Німеччини — Україна визначена пріоритетним партнером у виробництві зеленого водню.

Виробництво та транспортування зеленого водню в Україні

Для виробництва та транспортування зеленого водню в Україні обрали чотири області: Запорізьку, Херсонську, Дніпропетровську та Одеську. Україна ідеальне місце для виробництва зеленого водню, розповів Суспільному генеральний директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко.

Зелений водень. Що це таке та які перспективи виробництва в Україні
Генеральний директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко. Facebook / Oleksandr Kharchenko

“У нас є геніальне місце, називається шельфи Азовськогого та Чорного морів, де можна розташувати величезні вітрові електричні ферми", — каже Харченко.

Південь України має доступ до української газотранспортної системи.Саме вона розглядається як варіант транспортування зеленого водню.Однак, не все так однозначно як здається на перший погляд. Українська газотранспортна система розрахована на транспортування блакитного палива — газу.

Зелений водень. Що це таке та які перспективи виробництва в Україні
В Україні є можливість розташовувати вітрові електричні ферми. Associated Press

Водень набагато вибухонебезпечніший ніж природний газ. Він легко проникає в метал і швидко пошкоджує його, тому український трубопровід для транспортування водню наразі не пристосований, додає Харченко.

“Він реально просто роз'їдає через свій маленький розмір, стандартні матеріали, аля сталь, чавун, з яких виробляють труби. Для того, щоб водень експортувати в Європу потрібно модернізувати українську ГТС або будувати нову. “Щоб транспортувати водень необхідні зовсім інші труби, там складні полімерні покриття, які стійкі до його впливу, які коштують дуже дорого", — зазначив Олександр Харченко.

Дослідження щодо вартості модернізації української газотранспортної проводить "Українська воднева рада", до кінця року організація має оприлюднити конкретні суми. "Регіональна газова компанія проводить дослідження щодо суміші газу та водню, який можна було запустити в газопровід.

Читайте також: "Зелений" акциз: чи стане він вироком для відновлювальної енергетики в Україні

“Є такі гіпотези, що 20% водню у домішку до традиційного газу не створять великих проблем, але ці гіпотези ще треба перевірити. Питання, який відсоток має бути цієї суміші", — вважає Харченко.

Транспортувати водень можна й у вигляді рідини або аміаку. Цей варіант НАК Нафтогаз також розглядає.Однак така технологія ще дорожча, адже потребує додатково виробництва, розповів Суспільному директор компанії “Водень України” Ярослав Криль.

Зелений водень. Що це таке та які перспективи виробництва в Україні
Директор компанії "Водень України" Ярослав Криль. Facebook / Ярослав Криль

“Формула аміаку це NH3, вам необхідний ще азот, це ще один ланцюжок у виробництві, щоб із водню отримати аміак", — пояснює Криль.

Компанія “Водень України” планує виробляти зелений водень на Одещині. Для розташування майбутнього заводу обирають кілька ділянок. З німецькою компанією підписали угоду на техніко-економічне обґрунтування. Дослідження вже завершили, у листопаді починатимуть проєктування майбутнього заводу.

“Будуть побудовані сонячні електростанції, та вітряні електростанції, ця електроенергія буде з них надходити до електролізерів які власне і будуть виробляти цей водень. За нашими підрахунками, від 400 до 500 мільйонів гривень коштує завод електролізерною потужністю в 100 мегаватів", — каже Криль.

Відсутність ринку

Крім питання транспортування зеленого водню, невирішеним залишається і економічний аспект. Скільки ж грошей виробництво зеленого водню може принести в економіку України відповідати поки що не береться ні хто. Зробити розрахунки має міністерство енергетики України. Однак поки що це питання висить у повітрі, адже ринку водневої зеленої енергетики немає, каже Олександр Харченко.

На сьогодні зелений водень економічно нерентабельний, каже радник голови правління НАК “Нафтогаз” Олексій Рябчин. Зелений водень в Західній Європі приблизно втричі дорожчий за газ.

Читайте також: Нестача вугілля та рекордна ціна на газ. Чи загрожує Україні енергетична криза

“Навіть при тих цінах катастрофічно великих на газ в Європі, водень не є рентабельним без фінансування з боку держави. Собівартість газу і собівартість водню, перевищує за деякими оцінками в 5-6 разів, що робить його нерентабельним поки що", — каже Рябчин.

Однак радник Нафтогазу переконаний, вартість зеленої енергетики з роками буде зменшуватися. Розвиток виробництва зеленого водню у світі тільки починається. Активно у цьому напрямку проводять дослідження та будуть інфраструктуру в Австралії, Марокко та Чилі. Якщо ж говорити за виробництво та експорт зеленого водню з України в Європу, це перспектива 10-15 наступних років, вважає генеральний директор центру досліджень енергетики Олександр Харченко.

Зелений водень. Що це таке та які перспективи виробництва в Україні
Виробництво енергії з відновлюваних джерел в Україні стрімко росте. Фото: УНІАН

Опалювати зеленим воднем будинки можна, але для цього потрібно переробляти усі трубопроводи країни, додає радник голови правління "Нафтогазу".

“Для цього потрібно років 30-40. Тому що треба переробляти всю газову інфраструктуру. Від газових мереж, до горілок. Проте вже в Європі в стандарти записано, всі ремонти робити з обладнання, який виробляє водень", — підкреслює Рябчин.

Читайте також

Енергетична криза у Європі: чому вона виникла та як подолати

Опалювальний сезон 2021-2022: Україна планує запустити всі енергоблоки на АЕС

"Зеленого Нобеля" отримала боснійка, яка захищала річку від будівництва двох ГЕС

Чи виправдані ініціативи РНБО щодо демонополізації енергетики. Пояснює експерт

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди