Нестача вугілля та рекордна ціна на газ. Чи загрожує Україні енергетична криза

Нестача вугілля та рекордна ціна на газ. Чи загрожує Україні енергетична криза

Нестача вугілля та рекордна ціна на газ. Чи загрожує Україні енергетична криза
Ілюстративне фото: УНІАН

Опалювальний сезон 2021-2022 Україна починає на тлі світової енергетичної кризи, нестачі вугілля та підвищення цін на енергоносії. Газ у світі здорожчав у понад десять разів, вугілля — в чотири. Що спричинило кризу та чи призведе це до підвищення тарифів на комірне, розбиралося Суспільне.

Світова енергетична криза тільки розпочинається, але ціни на горючі копалини вже б’ють рекорди. Газ, який на міжнародних хабах торік коштував 50 доларів за тисячу кубометрів, цьогоріч сягав позначки майже у 2000 доларів, а запасів нафти та вугілля не вистачає. На думку експерта з питань енергетики Михайла Гончара, основну роль у створенні світової енергетичної кризи відіграв Китай. Ця країна першою вийшла з карантину і відновила економічне зростання. У великих об’ємах Китай почав купувати вугілля, нафту та газ, що спричинило світове підняття цін на енергоносії.

Читайте також: Чи виправдані ініціативи РНБО щодо демонополізації енергетики. Пояснює експерт

Криза в енергетиці зачепила й Україну. Опалювальний сезон, за словами міністра енергетики Германа Галущенка, буде проходити непросто: “Через значний ріст ціни на газ ми втратили виробників газу. Теплоелектроцентралі, які працюють на газу, значно зменшили виробництво електроенергії, а відповідно це збільшує спалювання вугілля. Це збільшує навантаження на систему і держава має приймати швидкі рішення.”

Одним з таких рішень стало запровадження нової фінансової моделі PSO (надання субсидій для компаній, які постачають електроенергію для населення — ред.). Це допомогло з 1 жовтня знизити тарифи до 1.44 грн для домогосподарств, які споживають до 250 кіловатів на місяць, говорить міністр. Решта будуть сплачувати, як і раніше, — 1.68 грн. Окрім того, уперше в історії Україна запускає одночасно 14 із 15 своїх енергоблоків атомних електростанцій. Цей крок має компенсувати нестачу інших енергоносіїв.

Нестача вугілля та рекордна ціна на газ. Чи загрожує Україні енергетична криза
Нестача вугілля та рекордна ціна на газ. Чи загрожує Україні енергетична криза. УНІАН

"У цьому році атомна генерація буде працювати на рекордній потужності. У порівнянні з попереднім опалювальним сезоном виробництво зросте на 5,5 мільярдів кіловатів годин, що зменшує потребу у вугіллі на 3,5 мільйона тонн", — зазначив Галущенко.

Енергетичний ринок України

Об’єднана українська енергетична система — це такий собі "котел", в який вироблену енергію "вливають" різні атомні, теплові, гідроелектростанції тощо. Як зазначає Михайло Гончар, нині електрогенерація наповнює "котел" за таким принципом:

  • Атомна енергетика (АЕС, базова) — 56%
  • Теплова енергетика (ТЕЦ, ТЕС) — 26%
  • Зелена енергетика (сонячні та вітрові електростанції, біостанції) — 11%
  • Гідроенергетика (ГЕС, ГАЕС) — 7%

Заміняти дефіцит теплової енергії в цьому році Україна планує збільшенням потужності атомної. Однак на атомних станціях не можна коригувати рівень вироблення, тоді як теплові станції змінюють потужності швидко і досить легко.

"У чому вада нашої енергосистеми — в ній бракує маневрової (тієї, яку можна регулювати — ред.) генерації. Але в Україні маневрова генерація — вугільна, брудна. Її взагалі потрібно скорочувати, виходячи із протидій кліматичним змінам", — каже Гончар.

Які ризики використання вугілля

Щоб провести опалювальний сезон з жовтня до березня, Україні потрібно спалити 15,3 млн тонн вугілля. Такі дані наводять у Міністерстві енергетики. До початку опалювального сезону у вугільних сховищах мало бути мінімуму 3 мільйони тонн. Та накопичили менше половини — понад 600 тисяч тонн. Дефіцит виник через: зменшення кількості шахт (через окупацію — ред.), невиконання плану із видобутку та збільшення енергоспоживання. Нестача вугілля може призвести до віялових відключень та зупинки підприємств.

Читайте також: Холодні батареї та зупинка підприємств: чим загрожує Україні вугільний дефіцит

Вугілля на цей опалювальний сезон вистачить, запевнив Галущенко звітуючи в парламенті. З 15 млн тонн 9 млн — власного видобутку, все решта — імпорт. Також, сказав міністр, держава буде посилювати контроль за видобутком та збереженням запасів вугілля. Експерт Михайло Гончар каже: торік теж була нестача вугілля, але висновків держава так і не зробила: "Потрібно вдаватися до заходів стимулювання щодо накопичення великих запасів вугілля. Необхідно вкладати гроші в оновлення обладнання та збільшення видобутку. В цьому році вже будемо виходити так, як зможемо. Якщо не вдається наростити виробництво, тоді треба скорочувати споживання".

Наскільки вистачить газу

На початок опалювального сезону запаси газу в Україні перебувають у нормі. З 17 мільярдів кубів, потрібних за планом, маємо 18,8 мільярда, повідомили в державній компанії НАК "Нафтогаз". Тарифна ціна складає 7.42 за кубічний метр.

"Ми не бачимо зараз проблеми, що не буде вистачати газу. Власного газу достатньо для задоволення всіх потреб: населення, бюджетних установ, релігійних установ, підприємств та промислових споживачів. Ми вже отримали від державних установ понад 1000 заявок на постачання", — сказав Суспільному голова правління НАК "Нафтогаз" Юрій Вітренко.

Нестача вугілля та рекордна ціна на газ. Чи загрожує Україні енергетична криза
Юрій Вітренко. УНІАН

Уже в середині зими Україна може зіткнутися із газовою проблемою вважає енергетичний експерт. Це станеться, якщо запустять "Північний потік-2". Тоді транзит через українську ГТС зменшиться майже в десять разів, а це призведе до наслідків. По-перше, Україна втратить кошти через зменшення транзиту. По-друге, витратить гроші на оптимізацію на переведення ГТС на нижчий рівень роботи. І наостанок виросте ціна на імпорт газу з Європи. "Як національна компанія ми (НАК "Нафтогаз") подали заявку, щодо участі в процесі сертифікації. В рамках цієї процедури ми будемо показувати, чому оператор "Північного потоку-2" не може бути сертифікований через його відповідність європейському законодавству. Це потрібно для України, щоб зупинити проєкт, який шкодить національним інтересам", — сказав Вітренко. Загалом за рік Україна використовує близько 30 мільярдів кубометрів газу. І надходить він з трьох джерел — власний видобуток, імпорт та газ, який інші компанії тимчасово зберігають в наших сховищах.

Читайте також: Опалювальний сезон 2021-2022: Україна планує запустити всі енергоблоки на АЕС

На думку Михайла Гончара, у цій ситуації Україна може боротися за обмеження щодо "Північного потоку-2", а також нарощувати потужності газовидобувної промисловості. Таким чином, опалювальний сезон 2021-2022 Україна, звісно, пройде, каже Гончар, однак ціни на тарифи неминуче зростуть: "Думаю, що з нового року буде здорожчання цін. Буде важко без цього обійтися. Звичайно, це нікому не сподобається, але здешевлення тарифів сьогодні означає, що не буде коштів підготуватися на наступний сезон". На його думку, запасів енергоносіїв недостатньо, і якщо уряд не стане вкладати гроші у власний видобуток, контролювати наповнення сховищ та не зосередиться на енергоефективності — то ситуація погіршиться, а Україні загрожує відключення енергії вже у цьому сезоні: "Якщо виникне критична ситуація з аномально низькими температурами та бракуватиме потужностей нашої енергосистеми, то доведеться просто відключати енергоспоживачів. Так може бути й у Європі".

Читайте також

Енергетична криза у Європі: чому вона виникла та як подолати

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок