Енергетична криза у Європі: чому вона виникла та як подолати

Енергетична криза у Європі: чому вона виникла та як подолати

Енергетична криза у Європі: чому вона виникла та як подолати
Associated Press

Європа переживає безпрецедентну енергетичну кризу за останні 50 років. Аналітики називають це кризою, подібною до арабського нафтового ембарго 1970-х роківAssociated PressНафтова криза 1973 року розпочалась у жовтні 1973 року, коли ОАПЕК, до складу якої входили всі арабські країни-члени ОПЕК, а також Єгипет і Сирія, заявили в ході Жовтневої війни, що вони не будуть постачати нафту країнам, що підтримали Ізраїль у цьому конфлікті з Сирією та Єгиптом. Це стосувалось передусім США та їхніх союзників у Західній Європі. Ціна на нафту зросла із трьох до дванадцяти доларів за барель.Нафтова криза 1973 року донині вважається найбільшою. У посланні конгресу з питань енергетики президент США Річард Ніксон закликав американців до економії. Пропонувалося менше користуватись автомобілями, а вже якщо їздити на них, то, зберігаючи пальне, — на меншій швидкості., що супроводжувалося важкими економічними, соціальними та політичними наслідками. Ціна нафти Brent знаходиться на 5-річному максимумі у 84 долари за барель, а спотові ціни на природний газ виросли на понад 50%. За 9 місяців цього року газ у Європі подорожчав майже на тисячу доларів за тисячу кубометрів. Якщо 12 січня паливо продавали менш як по 300 доларів за тисячу кубометрів, за 9 місяців ціна виросла до 880 доларів, а нині сягнула приблизно 1250 доларів за тисячу кубометрів.

Зростання попиту на енергію, екстремальні погодні явища (безпрецедентна спека і тривалі зими), збої в ланцюжку поставок і погані регіональні та глобальні запаси — все це сприяло нинішній кризі в Європі. Зазвичай, вартість газу залежить від пори року: влітку і навесні – дешевшає, восени і взимку, навпаки, йде вгору. Але цей рік – виняток. Які наслідки може мати енергетична криза, розбиралося Суспільне.

Чому зростають ціни на природний газ

Ціни на природний газ в Європі зростають, оскільки збільшується попит в усьому світі. Експерти стверджують, що він зростає з кількох причин. Частина з них, безумовно, є об'єктивними. Це зокрема відновлення економік багатьох країн після ковідного періоду. Оскільки газ грає немалу роль у формуванні цін на електроенергію, то подорожчала й електрика.

Зіграла свою роль і погода. Холодна зима та періоди аномальної спеки влітку призвели до високого споживання енергоносіїв. У підсумку нині запаси газу в ЄС суттєво нижчі за звичайні. У середньому, за останні 10 років вони до цього періоду року були на рівні 90 відсотків, тоді як зараз складають лише 78%.

"Торік у нас було досить довге закінчення опалювального сезону до травня. Через що заповненість газосховищ європейських була досить низькою. Кожного року ЄС використовує десь близко 600 мільярдів кубометрів газу. Це величезні об’єми. Дефіцит, котрий є на сьогодні, — це близько 15 мільярдів кубометрів, — дуже відчувається. Їх немає де купити та неможливо фізично знайти на ринку", — каже виконавчий директор асоціації "Енергоефективні міста України" Святослав Павлюк.

Енергетична криза у Європі: чому вона виникла та як подолати
Святослав Павлюк. Facebook / Святослав Павлюк

Ще одна причина енергетичної кризи на європейському ринку — це сподівання ЄС забезпечити ринок власною енергією з відновлювальних джерел.

"На формування ціни вплинуло жарке літо, було мало вітрів — тому величезні ферми вітряків, котрі встановлені в багатьох країнах ЄС, не давали стільки електроенергії, скільки планували. Через це вони були змушені застосувати і газотурбінні установки для генерації електроенергії. Заповненість газосховищ виявилась перед початком сезону значно нижчою, ніж мала би бути, і виник дефіцит газу", — розповів Суспільному Павлюк.

Свою роль зіграла також конкуренція за природний газ після довгих зим у Європі та Східній Азії, коли покупці зараз підвищують ціни.

"Через подібні проблеми на китайському ринку і дуже низьку ціну минулого року на газ на Європейському ринку — а вона була, нагадаю, у 10 раз меншою, ніж зараз, — багато постачальників скрапленого газу переорієнтувалися на ринки Азії. Тому за новими контрактами багато зрідженого газу постачається на ринки Азії, а не в ЄС, через що виник дефіцит палива і ціна зросла" , — пояснив експерт.

Утім, оператори ринку вважають, що ця енергетична криза була штучно створена російським "Газпромом", щоб швидше сертифікувати газогін "Північний Потік-2".

Енергетична криза у Європі: чому вона виникла та як подолати
"Північний потік-2". nord-stream2.com

"Одна подія є визначальною для ринку газу у Європі цього року. Це можлива сертифікація газогону "Північний Потік-2". Тому ми вважаємо що частина цієї кризи певним чином створена, щоб домогтися певних політичних цілей "Газпрому" у частині тиску на європейських споживачів та європейські регулятори щодо необхідності надання сертифікації газогону", — заявила Суспільному директорка з питань взаємодії з держорганами та міжнародними організаціями ТОВ "Оператор ГТС України" Ольга Бєлькова.

Як вплине енергетична криза на споживачів

Європейські споживачі, які не мають фіксованої ціни на опалення та електроенергію, ймовірно, побачать збільшення своїх рахунків за електроенергію, пише Bloomberg. За даними Міжнародного енергетичного агентства, у Німеччині та Іспанії ціни у вересні були у три-чотири рази більшими за середні показники 2019 та 2020 років.

Енергетична криза у Європі: чому вона виникла та як подолати
Дерев'яна інсталяція людини, яка сидить поруч зі старим вітряком на тлі пари, що підіймається від атомної електростанції в Доелі, Бельгія. Associated Press

Найбільше через енергетичну кризу нині потерпають підприємства та заводи. Зокрема британський гігант із виробництва добрив CF Industries Holdings, оголосив про припинення роботи двох із дев'яти заводів, де працюють 600 осіб. Через високі ціни на енергононосії змушений скорочувати потужності також німецький виробник аміаку SKW Stickstoffwerke Piesteritz GmbH. Щоб компенсувати зростання цін на газ, він скоротить видобуток на 20 відсотків. Водночас свої потужності уже скоротили заводи у Австрії та Норвегії, а також французький металургійний завод LME

"Ми вирішили зупинити піч. Ніколи раніше такого не було. Це все через ціну на електроенергію. З квітня рахунок за електроенергію, який становить близько двох мільйонів євро на місяць, виріс і майже подвоївся. У вересні він склав чотири мільйони", — розповів промисловий директор металургійного заводу LME Вінсент Сміхаерт.

Чому звинувачують Росію в підвищенні цін на газ

У представленому Єврокомісією документі, опублікованому 13 жовтня, з інструментами подолання кризи зазначається, що обсяги постачання газу з РФ були "нижче за очікувані". Хоча "Газпром" виконує довгострокові контракти зі своїми європейськими контрагентами, він запропонував або незначні додаткові потужності, або взагалі не запропонував їх, щоб полегшити тиск на газовий ринок ЄС.

Радниця голови правління НАК "Нафтогаз" Світлана Заліщук каже, що "Газпром" використовує ціни на газ як геополітичну зброю.

Енергетична криза у Європі: чому вона виникла та як подолати
Світлана Заліщук. УНІАН

"Вони створюють фактично штучний дефіцит на газовому європейському ринку і вже навіть публічно говорять про те, що це пов’язане з потребою якнайшвидше сертифікувати "Північний потік-2". Таким чином ми оцінюємо взагалі роль Росії в зростанні цін на газ на європейському ринку як прямий шантаж Кремля", — зазначила Заліщук.

Президент Росії Володимир Путін, утім, стверджує, що думка про використання РФ енергетики як зброї — це нісенітниця, а "Газпром", навпаки, збільшує поставки в Європу. А ще Путін запевняє, що нарощувати транзит газу через Україну начебто небезпечно, бо українська газотранспортна система зношена і може лопнути зовсім", що призведе до того, що Європа залишиться без цього каналу поставок.

Енергетична криза у Європі: чому вона виникла та як подолати
Володимир Путін. Associated Press

Путін наполягає, що у стрибку цін винна Єврокомісія, яка змусила Європу купувати газ на фондовому ринку, а не укладати довгострокові контракти з "Газпромом". Чинного контракту з Україною про транзит газу в Європу, обіцяє Путін, Росія буде дотримуватися.

"Саме це і сталося цього року. Через зниження вироблення на вітряних електростанціях на європейському ринку склався дефіцит електроенергії. Ціни на неї підскочили, що стало спусковим гачком, тригером для зростання газових котирувань на спотовому ринку", — пояснив Путін.

"Якщо почитати деякі заяви російських політиків — вони вбачають вирішення кризи у запуску "Північного потоку-2". Ми як українська сторона — оператор ГТС — не можемо з цим погодитись. Якщо допустити, що кризу можуть вирішити додаткові потужності, то уже сьогодні Україна може надати аж до 146 мільярдів кубів щорічно для транспортування газу, — каже Ольга Бєлькова. — Ми були надійним партнером Європи дуже багато років. Ще кілька років тому ми транспортували майже до ста мільярдів кубів. Звичайно, сьогодні таких об’ємів ми не передбачаємо. Поточний контракт з "Газпромом" є 40 мільярдів кубів на рік. Фактично в таких обсягах вони зараз і тримаються".

Як у Єврокомісії вирішуватимуть питання енергетичної кризи

​​Єдиним довгостроковим вирішенням проблеми в Брюсселі вважають відновлювані джерела енергії. Виконавчий орган ЄС розгляне шляхи, які допоможуть прискорити та підтримати перехід різних галузей на "зелену" енергетику у найближчі місяці, і зазначає, що "чиста" енергія – найкраща страховка від майбутніх подібних потрясінь.

Утім, такий перехід триватиме десятиліття. До того ж, інвестиції в створення альтернативної енергетики недостатні для будівництва вітряків і сонячних ферм в кількості, здатній задовольнити зростання попиту.

Читайте також: Чи вистачить українцям газу за низькими цінами. Пояснює експерт

"Відновлювальні джерела енергії — є одним з джерел нестабільності цього року. Бо відсутність вітру і затіненість у цьому році спричинила дефіцит електроенергії і створило високий попит на газ через відсутність генерації особливо з вітрових електростанцій — це теж сприяло тому що у нас виявились такі низькі запаси перед початком опалювального сезону та частково причиною того що ціни полетіли угору", —каже Святослав Павлюк.

Для подолання нинішньої кризи Єврокомісія представила набір короткострокових і середньострокових інструментів. Короткострокові заходи спрямовані передусім на пом'якшення удару високих цін по споживачах і бізнесу в ЄС. Вони включають соціальну підтримку людей, які не можуть заплатити за енергоносії, наприклад у формі ваучерів, часткової оплати рахунків за комуналку чи відстрочення оплати. Ще один захід - зниження податків на енергоносії, які складають немалу частку плати за них. Також у ЄК радять захистити споживачів від відключення від мереж.

Ось основні пункти короткострокових інструментів, які ухвалив Європейський комітет :

  • звільнення від податків або зниження податкових ставок;
  • податкові пільги для домогосподарств та бізнесу за умови їх сумісності з правилами державної допомоги;
  • підтримку різних галузей у переході на відновлювану енергетику;
  • заохочення до укладання довгострокових договорів про купівлю електроенергії з відновлюваних джерел;
  • адміністративне обмеження цін;
  • екстрену фінансову підтримку найбільш вразливих верств населення.

У Єврокомісії також планують покращити ефективность системи сховищ газу. У грудні ЄК обіцяє представити проєкт оновлення регламенту щодо безпеки постачання газу. Одна з ідей — полегшити транскордонний доступ до сховищ. Справа у тому, що якщо в одних країнах ЄС є великі сховища газу, то в інших вони практично відсутні.

Чи вплине енергетична криза у Європі на український ринок

Україна – імпортер газу, ми докуповуємо в Європі близько 10 млрд кубометрів. Це третина від споживання. Тому ціни на газ в Європі служать орієнтиром для українських газових трейдерів.

"Ми завжди будемо залежати від ціни на європейському ринку, бо ми його імпортуємо. Нагадаю: минулого року ми спожили загалом за рік 18 мільярдів кубометрів газу для опалення населення . А видобули 13 мільярдів. Тому 5 мільярдів нам треба купувати , завозити, тож ми будемо залежати від тієї ціни, яка склалась на європейському ринку", — зазначив Святослав Павлюк.

Читайте також: Уряд придбає додатковий газ у разі його нестачі в опалювальний сезон – Вітренко

Ціна на енергоносії завжди є визначальним індикатором для всіх економік, особливо для чутливих до енергоспоживання. Україна є одним із великих ринків у Європі, ми споживаємо близько 30 мільярдів кубів газу на рік. І безумовно ціна газу накладається на кожен товар, вироблений в Україні, і той, що йде на експорт .

"Ми вже відчуваємо тривогу багатьох галузей, які використовують природній газ. Ми відчуваємо тривогу, як Україна пройде опалювальний сезон, забезпечить себе газом передусім для населення, бюджетних організацій. Уряд зараз намагається знайти механізм коригування ситуації для забезпечення України стабільним запасом газу", — зазначила Ольга Бєлькова.

Українські ПГС нині заповнені на 60% – 18,6 млрд кубометрів газу. Цього достатньо, зважаючи на історичне споживання країни, але за умови, що зима буде теплою, а вугільні ТЕС масово не перейдуть на газ через рекордно низькі запаси вугілля на своїх складах.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди