"Зелений" акциз: чи стане він вироком для відновлювальної енергетики в Україні

"Зелений" акциз: чи стане він вироком для відновлювальної енергетики в Україні

"Зелений" акциз: чи стане він вироком для відновлювальної енергетики в Україні
Уніан

2 червня Кабінет міністрів вніс на розгляд парламенту законопроєкт 5600 про зміни до Податкового кодексу. Автори документа, зокрема, пропонують виключити із групи товарів, до яких не застосовується акциз, електроенергію, вироблену із відновлюваних джерел енергії, і встановити для неї податок на рівні 3,2%.

Представники Української вітроенергетичної асоціації, Європейсько-українського енергетичного агентства та Української асоціації відновлюваної енергетики назвали ризикованим встановлення акцизу для зеленої енергетики і підписали спільний лист до керівництва Верховної ради, профільних парламентських комітетів, до Міністерств фінансів та енергетики. Суспільне проаналізувало, як можуть вплинути податкові зобов'язання на розвиток зеленої енергетики.

Що кажуть виробники та інвестори

Торік 10 червня виробники відновлюваної енергетики та інвестори підписали з Урядом меморандум про взаєморозуміння щодо врегулювання проблем у галузі. У цьому документі йшлося, зокрема, про те, що держава зобов'язується забезпечити погашення наявної заборгованості перед виробниками з відновлюваних джерел енергії та вчасно і повному обсязі виплачувати за поставлену в мережу “зелену” електроенергію.

Також у меморандумі було прописано, що податковий режим не буде переглядатися в сторону збільшення для інвесторів у ВДЕ (відновлюваних джерел енергії). Натомість інвестори погоджуються зменшити "зелений" тариф.

Читайте також: "Зеленого Нобеля" отримала боснійка, яка захищала річку від будівництва двох ГЕС

Для об'єктів, що виробляють електроенергію з сонця, було передбачено зменшення тарифу на 15 відсотків і на 7,5 відсотків для об'єктів, які виробляють електроенергію з вітру. Невдовзі текст меморандуму був підкріплений відповідним законом 810-9, який Верховна рада ухвалила 21 липня 2020 року.

"Меморандум і закон передбачав компенсацію, тобто повернення боргів, які були накопичені, починаючи з березня по серпень 2020 року, а це було 22,4 мільярда гривень. На сьогодні повернуто виробникам 5,9 мільярда гривень, тобто лише 23 відсотки від тих коштів, які мали бути повернуті. Ми не бачимо, як держава має повертати ці гроші. У цілому ми бачимо, що уряд не тільки не виконав обіцянки – він підтримав законопроєкт 5600, який вводить акциз на 3,2 відсотка на зелену електроенергію, яка була поставлена в електромережу, тобто продана. І проблема полягає в тому, що закон 810-9 чітко говорить, що ніяких податкових змін, допоки діє зелений тариф, для зелених відбуватися не буде", – розповів голова правління Української вітроенергетичної асоціації Андрій Конеченков.

Зелений акциз: чи стане він вироком для зеленої енергетики
Фотогальванічна електростанція "Костогризове", розташована в Олешківському районі Херсонської області. shotam.info

За словами директорки Європейсько-українського енергетичного агентства Олександри Гуменюк, невиконання Урядом своїх зобов'язань перед виробниками "зеленої" енергетики, намагання запровадити акциз на генерацію негативно позначається на інвестиційному кліматі нашої держави і ставить під загрозу розвиток "зеленої" енергетики загалом. Вона розповіла, що минулого тижня Північна екологічна фінкорпорація (НЕФКО) надіслала в Україну офіційного листа, у якому заявляє, що зупиняє інвестиції у нові проєкти "зеленої" енергетики в Україні, допоки уряд не виконуватиме свої зобов'язання, а його політика щодо "зеленої" енергетики не стане більш передбачуваною.

"Це означає, що Україні буде вкрай складно досягти поставлених цілей по розвитку відновлюваної енергетики, збільшення частки відновлюваних джерел в енергетичній системі України. Ми очікуємо, що це буде не єдина заява від міжнародної фінансової організації, яка пильно слідкує за тим, що відбувається в Україні, і також бере участь у фінансуванні інфраструктурних проєктів", – зазначила Олександра Гуменюк.

Що кажуть в уряді та парламенті

Раніше прем'єр Денис Шмигаль визнав наявність затримок із розрахунками за електроенергію з ВДЕ. Утім він зазначив, що погашення боргів відбувається, і уряд не збирається порушувати свої зобов'язання, прописані у Меморандумі, перед виробниками ВДЕ.

"Меморандум з виробниками електроенергії з відновлюваних джерел енергії виконується. Є затримка по погашенню боргів, які мали бути погашені в кінці четвертого кварталу минулого року, на початку цього року. Але погашення відбувається. Порушувати Меморандум і не гасити борги у нас намірів немає. Меморандум буде виконуватися, навіть з можливими затримками", – наголосив Шмигаль.

Зелений акциз: чи стане він вироком для зеленої енергетики
Сонячна електростанція "Озерна" у селі Залужжя Яворівського району Львівської області. shotam.info

Запровадження акцизів може частково розв'язати проблему із боргами держави перед виробниками, вважають у міністерстві енергетики. Заступник міністра енергетики з питань європейської інтеграції Ярослав Демченков вважає, що акциз на "зелену" електроенергію допоможе збалансувати сегмент генерації електроенергії з відновлюваних джерел енергії.

"Для нас дуже важливо знайти ринковий механізм, щоб, по-перше, розрахуватися з боргами, а по-друге, щоб, далі збільшуючи потужності ВДЕ, не накопичувати їх. І саме така система оподаткування може бути відповіддю на це питання", – пояснив він.

Голова парламентського комітету з питань фінансової, податкової та митної політики Данило Гетманцев вважає, що шанси запровадження акцизу на генерацію електроенергії із відновлюваних джерел енергії доволі великі.

"Які збитки можуть бути у галузі, тарифи на послуги яких найвищі в Європі? А щодо сонця – воно відрізняється взагалі в рази. Мені вбачаються аргументи колег, які представляють інтереси галузі, дещо маніпулятивними, якщо ми ввели акциз на електроенергію як таку, то зелена енергетика, яка має найвищі тарифи в Європі, повинна справлятися за загальною ставкою. Це всього-на-всього 3,2 відсотка. Безперечно, ми підтримуємо прагнення створити “зелену” енергетику в Україні, перейти на екологічне виробництво електроенергії в нашій державі, так само як це прагнуть зробити й іноземні країни. Тому встановлюємо підвищені тарифи для цього виду діяльності. Але чому повинна бути пільга? Насправді це питання є досить дискусійним", – зазначив нардеп.

Що кажуть експерти

На думку директора Інституту соціально-економічної трансформації Іллі Несходовського, запровадження акцизного податку на "зелену" електроенергію – це неправильна стратегія. За його словами, якщо вся Європа намагається перейти на "зелену" енергетику і надає для цього різноманітні пільги, то у нас протилежний підхід.

Зелений акциз: чи стане він вироком для зеленої енергетики
СЕС Павлівка Тисменицького району Івано-Франківської області. shotam.info

"Зараз ми робимо її не настільки прибутковою, як було раніше. Крім того, це порушення домовленостей, які були на початку, коли деякі компанії вкладали в такий вид енергетики кошти. Дуже багато електроенергії виробляють люди, які поставили на свої ділянки сонячні батареї, використали інші способи для того, щоб видобувати електрику та отримувати додатковий заробіток. Впровадження нового закону означає, що терміни окупності такого обладнання суттєво збільшаться або займатися цим буде невигідно. Тому в цьому випадку Україна є непослідовною та порушує певні зобов’язання", – каже Несходовський.

Експерт енергетичного центру “Діксі груп” Роман Ніцович вважає, що уряду слід визначатись, чи йти “зеленим курсом” і підтримувати розвиток відновлюваних джерел енергії.

"Можливо, не таким дорогим способом, як "зелений" тариф. Або ми відкочуємося назад і кажемо: "Ні, ми обкладаємо "зелену" енергетику додатковим податком і додатковими зборами", – зазначив він.

На думку Ніцовича, розв'язати проблему може запровадження "зелених" аукціонів. Перший пілотний такий аукціон мав відбутися ще у 2019 році, але не відбувся дотепер.

"Суть цієї системи полягає в тому, що виробники самі можуть запропонувати ціну для продажу електроенергії. І таким чином зникне потреба надавати таку субсидію, як пільгові тарифи, або компенсації різниці між пільговим тарифом і оптовою ціною", – пояснив експерт.

Згідно з постановою НКРЕКП від 31.03.2021, тариф електроенергії, виробленої із сонячних генераторів становить 539,20 коп/кВт.год (без ПДВ), і 346.38 коп/кВт·год (без ПДВ) на електроенергію, виробленої із вітрогенераторів. Тариф діє від 1 січня 2020 року до 31 грудня 2024 року.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди