У період осені та зими 2021-2022 років Україна уперше буде від’єднана від енергосистем Росії та Білорусі. У Міністерстві енергетики вже заявили про можливі складнощі та допустили використання щонайменше п’ятнадцяти енергоблоків українських атомних електростанцій. Чи безпечне таке навантаження на українські АЕС з'ясовувало Суспільне.
Ще на початку осені про плани використання щонайменше 14-ти енергоблоків в опалювальний сезон говорив перший заступник міністра енергетики Юрій Власенко. Під час форуму "Спекотна осінь: як зробити тарифи економічно обґрунтованими для операторів системи розподілу та постачальників універсальних послуг в Україні?" політик зазначав, що нині усі графіки ремонтів енергоблоків узгоджені за планом, аби всі вони запрацювали в потрібний час.
"Українська енергосистема має пройти тестовий період роботи в ізольованому режимі, коли Україна буде від’єднана від інших енергосистем. Це необхідно для позитивного рішення щодо синхронізації з ENTSO-E", — зазначив Власенко.
На думку очільника НАЕК "Енергоатом" Петра Котіна, на сьогодні ситуація в Україні стабільна, проте взимку люди використовують на 25% більше електроенергії. Про закупку з-за кордону, поки не говорять.
“Питання імпорту чи експорту електроенергії зараз у нас не стоїть, і про це не йдеться. Якщо уряд, як було сказано, вважає це недоцільним, то це їх питання. Якщо нам скажуть, що потрібно подивитися на те, чи ви будете експортувати, чи імпортувати, то це вже інше. Проте на сьогодні таких звернень до нас не було”, — зауважив Котін.
Читайте також: В Україні продовжили заборону на імпорт електроенергії з РФ та Білорусі
Завідувач відділення атомної енергетики Інституту проблем безпеки АЕС Володимир Борисенко вважає, що запускати 14 чи й 15 енергоблоків недоцільно, попри те, що в холодний період люди споживають електроенергії більше: “Взимку в нічний час може бути від 14 до 17 гігаватів споживання приблизно в Україні. Якщо буде не прохолодна погода — 14, то відповідно будуть працювати лише АЕС, і це неможливо технічно, бо решту і ТЕЦ, і ТЕС, і ГЕС треба буде зупиняти”.
За словами Борисенка, якщо зима буде тепла, потужність доведеться знижувати, а технічно на наших АЕС, це неможливо.
Сьогодні в Україні працюють 4 атомних електростанції: Запорізька, Рівненська, Хмельницька та Южноукраїнська. Енергоблоків загалом 15, проте 4 з них перебувають на плановому ремонті. По одному на Южноукраїнській та Рівненській і два на Запорізькій — найпотужнішій станції у Європі та третій за потужністю у світі. Вже найближчим часом усі вони почнуть працювати на повну потужність.
Що відомо
- 26 травня Україна відмовилась від імпорту електроенергії з Російської Федерації та Білорусі до 1 жовтня 2021 року.
- 15 квітня Верховна рада схвалила в цілому законопроєкт № 3364-1д щодо сертифікації оператора системи передачі. Зокрема, цей закон передбачає введення заборони на імпорт електроенергії з Білорусі та Росії, а також проведення сертифікації НЕК "Укренерго".
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!