Під скальпелем: чому пацієнти у Рівному платять за операції. Розслідування

Під скальпелем: чому пацієнти у Рівному платять за операції. Розслідування

Ексклюзивно
Під скальпелем: чому пацієнти у Рівному платять за операції. Розслідування
Василь Новак заплатив у обласній лікарні понад 33 тисячі за те, за що уже заплатила держава, в тому числі і з його податків

Від початку медичної реформи ми часто чуємо словосполучення "пакет медичних гарантій". Але що це таке і що він гарантує? Давайте на прикладі. Скажімо, ви замовляєте ремонт у квартирі, яку плануєте здавати в оренду. Потрібно поклеїти шпалери, замінити підлогу, стару сантехніку. Не більше і не менше. Рахуєте, скільки це буде коштувати включно із роботою майстрів. Власне, шукаєте майстрів, які погоджуються виконати перелік робіт за ті гроші, які ви пропонуєте. Майстри, звісно, можуть вам порекомендувати дорожчу сантехніку чи шпалери. Але ви наполягаєте на своїй ціні, і майстер погоджується.

Так само і у взаємодії "НСЗУ-медзаклад-пацієнт". Національна служба здоров’я склала конкретний перелік вимог та послуг, на забезпечення яких виділяє гроші медзакладу, який спроможний ці послуги надати, і підписує з ним договір. Це – перелік найнеобхіднішого. Все, що лікарня запропонує пацієнту поза цим переліком, він має оплатити сам, якщо на це погодиться.

Але журналісти-розслідувачі агенції "Четверта влада", готуючи матеріал на замовлення Суспільного, знайшли докази, що прооперовані і у Рівненських міській та обласній лікарнях самостійно оплачували базові медичні послуги, за які вже оплатила НСЗУ. І гроші ці потрапляли не на офіційні рахунки медзакладів, а у кишеню медпрацівникам та приватним структурам. У першій частині розслідування – про те, як порушують права пацієнтів у обласній лікарні.

За що платить держава

Понад 115 мільйонів гривень для Рівненської обласної лікарні. Стільки медзакладу від початку медреформи, тобто із 1 квітня 2020-го і по кінець червня 2021 року, заплатила Національна служба здоров’я України для проведення хірургічних операцій дорослим та дітям у стаціонарних умовах.

4 влада розслідування
Рівненська обласна клінічна лікарня на вулиці Київській. Фото: Четверта влада

Якщо пацієнт потребує хірургічної допомоги у стаціонарі і має електронне направлення, то лікарня, яка має договір з НСЗУ на надання цієї допомоги, зі слів заступниці голови Тетяни Бойко, зобов’язана безоплатно йому забезпечити таке:

  • проведення хірургічної операції із забезпеченням анестезії;
  • інструментальне та лабораторні обстеження;
  • післяопераційний моніторинг пацієнта, знеболення та подальша медикаментозна терапія;
  • лікарські засоби з національного переліку лікарських засобів;
  • необхідні медичні вироби для проведення операцій, ліки, які заклад отримує як централізовані закупівлі;
  • харчування в стаціонарних умовах і перебування в лікарні.

Але на пракцтиці це відбувається по-іншому...

Історія Василя Новака, який платив

Василь Новак – житель міста Здолбунів. У квітні 2021-го року йому прооперували міжхребцеву грижу у Рівненській обласній клінічній лікарні. Каже, потрапив туди у важкому стані.

4 влада розслідування
Василь Новак. "Четверта влада"

"Стан був такий, що я уже не міг нормально ходити, спати не міг, тобто уже знеболювальне тільки наркотичного плану діяли", – каже колишній пацієнт РОКЛ.

Спочатку, каже Василь Новак, заплатив за обстеження – готівкою, "на руки".

"Мені зробили УЗІ нижніх кінцівок, за яке я заплатив 250 гривень, зробили тест на ковід, за який я заплатив 350 гривень. Потім зробили мені уже перед операцією аналіз крові з вєни – 100 гривень. І кардіограма – десь біля 20 гривень", – пригадує чоловік.

У відповідь на цю інформацію заступник директора Рівненської обласної лікарні з питань реформування надання медичної допомоги Валентин Піонтковський спочатку запевняв:

"Всі обстеження, якщо є пацієнт з електронним направленням, у нас обслуговується безкоштовно".

А потім виявилося таке:

– Ну, лікарі УЗД, звичайно що, грішать такими речами, – каже Валентин Піонтковський

– Тобто? – журналістка

– Дуже тяжко справлятися.

– Є випадки?

– Є, є. Непоодинокі. Ми зараз дуже хочемо це присікти.

Але говорити цього на камеру Піонтковський не хоче, хоча про зустріч ми домовлялися заздалегідь. Спершу сказав, що втомлений з дороги, а потім пояснив, що він "непублічна людина".

Що ж до Василя Новака, то згодом йому сказали купити так званий операційний пакет.

"Підійшов від лікуючого лікаря інтерн. Сказав, що "зайдіть в кабінет старшої медсестри". Мені була озвучена сума в 35 тисяч 800. Я просто здивування в мене було, ну, сказав, шо в мене таких грошей немає", каже колишній пацієнт Рівненської обласної лікарні.

Тоді, каже Василь, лікар сказав, що без цих грошей операцію йому не зроблять. Василь гроші позичив і заплатив.

Як це пояснюють у лікарні та ФОП

Старша операційна медсестра центру ортопедії, травматології та вертебрології Рівненської обллікарні Світлана Звірковська не заперечує, що готівку брала. Але не собі, каже:

"Я його запитала: у вас рахунок був, ви з рахунка проплатили? Ні. І він прийшов з грошима, він мені лишив гроші. І кошти за нього я проплачувала".

А проплачувала медсестра приватній підприємиці із Житомирщини Людмилі Панасюк. Її реквізити зазначені у накладній, яку нам показав Василь Новак.

4 влада розслідування
накладна, яку показав Василь Новак. "Четверта влада"

Чоловік каже, що медсестра мала у своєму кабінеті печатку підприємиці і що, мовляв, сама її ставила на квитанцію про оплату операційного пакета. Сама ж медсестра каже, що не знає, хто така ФОП Панасюк.

Підприємиця Людмила Панасюк відмовилася спілкуватися телефоном і надіслала письмову відповідь:

"З лікарнею договір не укладався і жодних умов співпраці не існує. Я, як і Ви, проводжу незалежну професійну діяльність і працюю напряму з людьми у мене є товар, у пацієнтів потреба придбати цей товар".

Заступник директора Рівненської обллікарні Валентин Піонтковський каже, що лікарня співпрацює із фірмою "Іридіум", яка спеціалізується на продажу медичних виробів.

"В "Іридіума" є досить багато підприємців. І вони постійно там змінюються. Тобто це партнери, з якими вони співпрацюють. Ми зв’язуємося з "Іридіумом" напряму. А "Іридіум" вже там чи пацієнту на електронну пошту, або ж лікарю, або сестричці", каже Валентин Піонтковський

Чи офіційна така співпраця з “Іридіумом” та на яких умовах – заступник директора лікарні з питань реформування надання меддопомоги Піонтковський пояснити не може. Радить говорити про це із головним менеджером Олексієм.

Та головний менеджер Олексій розповідати про це не хоче і називає питання дивним.

– Ми працюємо згідно чинного законодавства України, – Олексій, головний менеджер ТОВ "Іридіум"

– Що ви маєте на увазі, кажучи "згідно чинного законодавства"? Це як? – журналістка.

– Ну, слухайте, я працюю з усією Україною.

– Я розумію. Я вас запитую не за всю Україну, перепрошую.

– Я не буду зараз більше про це.

Зрештою, Олексій підтверджує, що "Іридіум" співпрацює з підприємицею Людмилою Панасюк. А заступник директора лікарні з питань реформування меддопомоги Валентин Піонтковський додає:

"Там для моїх родичів, для співробітників лікарні, для, я ж кажу, малозабезпечених людей – вони йдуть їм назустріч і дають безкоштовно це".

Мовляв, так можна було зробити і у випадку Василя Новака. Якби той прийшов до нього і попросив, сказавши, що малозабезпечений.

За що ж платив пацієнт?

Що це за медпрепарати, що їх не змогли купити за кошти від НСЗУ? В накладній їх не описали. Намагаємося з’ясувати, за що заплатив гроші пацієнт, віддавши гроші в руки медсестрі.

"Приносили для мене, положили там пару коробочок. І показували, що те – 500 євро, те – 100 євро, те – 200 євро стоїть", – каже Василь Новак.

4 влада розслідування
"Четверта влада"

Ми намагалися з’ясувати детальніше, за що саме заплатив Василь Новак. Надіслали запит в лікарню з проханням розповісти, з чого складається так званий операційний пакет, який його змусили купити. У відповіді йдеться, що це халати, білизна, чохли, кусачки та низка інших матеріалів - усе, чим забезпечує НСЗУ.

Чоловік каже, що, окрім витрат на обстеження та так званий операційний пакет, йому сказали оплатити ще й наркоз.

"Був наголос на тому, що якщо є кошти, то йдем на операцію, якщо нема коштів, то не робимо наркоз, от і так. Ну, тобто і не буде операції. 2300, була озвучена прямо сума. Я йому даю 2500, він мені приносить здачу 200 гривень і ми… і бере мене в операційну", – каже колишній пацієнт.

Лікар, який робив анестезію Василю Новаку – Василь Барса. Як і його керівник Піонтковський, він навідріз відмовився говорити на камеру.

– Тобто ви стверджуєте, що грошей ви в пацієнта не просили? – журналістка.

– Ні, – Максим Барса.

– Не підходили до нього?

– Було пояснено, що є медикаменти, які забезпечуються Національною службою здоров’я, а деякі треба придбати. Я не пам’ятаю, як вони придбали ці медикаменти.

У Національній службі здоров'я пояснюють:

4 влада розслідування
Тетяна Бойко є заступницею голови НСЗУ. "Четверта влада"

"Не важливо, яку там анестезію анестезіолог підбере під конкретного пацієнта, але це все входить в пакет хірургічної допомоги, тому що неможливо надати хірургічну допомогу без анестезії, тому вона є частиною пакету і за це все сплатила Національна служба здоров’я", каже заступниця голови НСЗУ Тетяна Бойко.

Заступник директора Рівненської обласної лікарні з питань реформування надання медичної допомоги Валентин Піонтковський називає такі операції інноваційними:

"Більш альтернативні операції, без розрізу. Це називається ендоскопія. Він прийшов чітко бути прооперованим інноваційною методикою. І йому озвучили, що це не буде безкоштовно, для цього потрібно купити певний перелік розхідних матеріалів. За кошти НСЗУ це не закуповується тому, що це не передбачено НСЗУ", каже лікар.

В НСЗУ заперечують.

"Всі ендоскопічні оперування, вони передбачені пакетом хірургічної операції дорослим та дітям на стаціонарних умовах", запевняє заступниця голови Тетяна Бойко.

В аптечному чеку, який зберіг Василь Новак, ми знайшли і шприци, і лікарські препарати, які є у Національному переліку. Тобто лікарня отримала гроші від НСЗУ і зобов’язана була їх закупити. Скільки ж лікарня отримує від НСЗУ за оперування таких пацієнтів як Василь Новак?

"Загального тарифу на кожну операцію немає, це все одно глобальна ставка плюс коефіцієнт. В середньому, можна сказати, за операцію на хребті НСЗУ заплатить понад 33 тисячі гривень", пояснює Тетяна Бойко.

Що каже експертка

Розповідаємо про цю ситуацію виконавчій директорці благодійного фонду "Пацієнти України" Інні Іваненко.

4 влада розслідування
Інна Іваненко. "Четверта влада"

Експертка також очолює Раду громадського контролю, яка моніторить роботу НСЗУ.

"Виходить, що людина за цю послугу сплатила двічі. Перший раз – зі своїх податків, які пішли до державного бюджету і через Національну службу здоров’я були сплачені за цю медичну послугу. А другий раз – ще особисто з його кишені витягнули ці кошти", – пояснює Інна Іваненко.

Давайте порівняємо

33 тисячі гривень він НСЗУ за операцію на хребті – це лише трохи менше, ніж середня ціна у приватних клініках, куди ми звернулися, щоб порівняти ціну. До прикладу, у рівненській клініці за таку ж операцію просять 44 800. А у приватній клініці у Чернівцях – 28 тисяч гривень. У клініці Луцька – близько 35 тисяч гривень.

При тому, суми у приватних клініках включають в себе не лише саму операцію, але й прибуток закладів, плату за оренду приміщення. Василь Новак каже, витратив загалом на операцію власних щонайменше 42 тисячі гривень. Це кошти, які він заплатив за так званий операційний пакет, ліки, обстеження та анестезію. Тобто у підсумку, операція, яка у приватних клініках, куди ми звернулися, в середньому коштує 32,5 тисячі, в комунальній рівненській обласній лікарні обійшлася в 75 тисяч гривень, тобто дорожче в понад два рази.

Про те, що змушені були платити за операцію, розповідають й інші пацієнти обласної лікарні. Ми приховуємо імена деяких з них, бо пацієнти бояться, що їх упізнають.

  • "1400 – наркоз. 5500 за операцію. Звісно, не через касу. За наркоз платили анастезіологу, за операцію – лікарю. Пізніше дізналась за телефоном 1677, що все мало бути безкоштовно".
  • "Цього року 3 серпня робили операцію. На лікоть, рука, бурсит видаляли. Ну, операційний пакет там 2 тисячі гривень. Простині, халати, ще якісь там речі, я вже не пам’ятаю. Так, як Ткач (головний лікар,-ред), знаючи, що я депутат обласної ради, ну… А з простими людьми…", - колишній пацієнт Степан Бузян.
  • "Видаляли жовчний. Давав син готівкою лікарю якомусь. До операції витратили 5 тисяч десь приблизно, а потім син приїхав і оце заплатив 6800. До мене з реанімації таки дзвонять, треба на 4 з лишнім тисячі щось. Знов на НСЗУ дзвонила, знов до цього лікаря дзвонила і, в кінці-кінців, купила тільки на 425. Потім уже да, мені вже сказали – ці ліки є по програмі".

Із 1 квітня 2020-го по 30 червня 2021-го обласна лікарня прозвітувала для НСЗУ про 14 подібних до Василевої операцій. Якщо всі ці пацієнти, такі як Василь, витрачалися подібним чином, то "навар" для "своєї" фірми міг складати понад пів мільйона гривень.

Ми не можемо порахувати точної суми "навару" для “своїх” від усіх операцій в лікарні. Адже нам невідомо, скільком пацієнтам вдалося уникнути додаткових платежів, потрапивши в умовну категорію “пільговиків". Та й різні операції оплачуються НСЗУ по-різному.

Оскільки операції на зразок тієї, що була у Василя, складають менше, ніж пів відсотка від загальної кількості прозвітованих операцій лікарні в цей період, то загальний "навар" від пацієнтів у цей період "для своїх" може бути в рази вищий.

Думка адвоката

Адвокат, представник громадської організації "Платформа прав людини" Євген Воробйов так підсумовує ймовірні порушення:

4 влада розслідування
адвокат Євген Воробйов. "Четверта влада"

"Це може бути прихованою корупційною схемою, яка задовольняє і ФОПа цього, і головну медсестру, або, може, ще й вище керівництво. Те, що вони отримали з людини, вони можуть ділити між собою і все. Якщо буде особа отримувати або просити кошти, яка там має адміністративно-господарські, управлінські функції – то це буде 368 Кримінального кодексу України, одержання хабаря. Якщо це буде просто медпрацівник, який не має таких функцій, то це буде, скоріш за все, – вимагання грошей. Можливо, навіть і шахрайство".

Як вчинив Василь Новак потім

Вже після операції, щоб захистити свої права, Василь Новак написав скаргу в Національну службу здоров’я України.

"Мене цікавило пояснення офіційне, що от не вистачає державних грошей – лікарня мусить взяти з пацієнта гроші. Але для цього повинні буть якісь підстави юридичні, це не просто так… Захотів – взяв, захотів – не взяв", – каже експацієнт.

У Національній службі здоров’я України кілька місяців тому відповіли, що звернуться в обласну лікарню, аби там гроші Василю Новаку повернули.

"Заклад, у якому вимагали кошти від пацієнта, він ризикує втратити договір з НСЗУ і залишитись взагалі без фінансування з державного бюджету за програмою медичних гарантій", – каже Тетяна Бойко з НСЗУ.

Така ситуація – не лише у Рівненській обласній, а й у Рівненській міській лікарні. Пацієнти там також платять за те, що мали отримати безкоштовно, і за не менш цікавими схемами. Про це – у наступному розслідуванні "Четвертої влади".

Читайте також

Читайте нас у Telegram: екстрені новини та щоденні підсумки

Підписуйтесь на рівненське Суспільне у Viber

Долучайтесь до нас в Instagram

Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди