Рівненський протипухлинний центр: брехня і побори на мільйони. Розслідування

Рівненський протипухлинний центр: брехня і побори на мільйони. Розслідування

Ексклюзивно
Рівненський протипухлинний центр: брехня і побори на мільйони. Розслідування Четверта влада

Національна служба здоров’я України за рік реформи з квітня 2020-го по квітень 2021-го перерахувала Рівненському обласному протипухлинному центру, колишньому онкодиспансеру, майже втричі більше грошей, ніж він отримав роком раніше. Йдеться загалом про 101 мільйон.

Пацієнти цього закладу не один раз скаржились на побори і журналісти висвітлювали ці теми. Із квітня 2020-го року мало багато що змінитися – завдяки медичній реформі більшість послуг і медикаментів мали стати безоплатними.

За ці гроші заклад мав, зокрема, діагностувати та лікувати пацієнтів. Готуючи розслідування на замовлення Суспільного, журналісти агенції "Четверта влада" дослідили, як це робив протипухлинний центр і знайшли докази, що медперсонал і керівництво позбавляють пацієнтів мільйонів гривень, в тому числі на користь приватних медичних фірм.

Про ліки, які мають давати безоплатно

Жителька селища Мізоч Леся Андрійчук консультується в протипухлинному центрі та в сімейної лікарки. Щодня вона п’є по таблетці, а також приймає знеболювальні уколи щотри години – щоб прожити довше і без болю.

Рівненський протипухлинний центр: брехня і побори на мільйони. Розслідування

Знеболювальні від сімейної лікарки отримує безоплатно. Решту – купує і витрачає до трьох тисяч гривень щомісяця. Якийсь час в протипухлинному центрі давали ліки безплатно, а потім – знову за власні гроші.

"Дали два рази "Фарестон" і знову сказали, що немає. А "Фарестон" теж дорогий. На той час десь вони до 900 гривень коштували. А пенсія була 2 тисячі. А сестра пішла, каже, – що нам робити? Де ж брати гроші? То тоді лікар каже: "Я вам зараз напишу дешеві". Зараз я їх п’ю", – каже Леся Андрійчук.

Дешеві – це "Тамоксифен" за 115-570 гривень, залежно від виробника та кількості діючої речовини. Їх пані Леся купує щомісяця. "Тамоксифен" є у Національному переліку лікарських засобів, тобто теж має бути безплатним. Це підтверджують і в Національній службі здоров'я України.

Те, що пацієнтка змушена купувати ліки з Нацпереліку власним коштом – порушення умов договору з Національною службою здоров'я, від якої протипухлинний центр отримує гроші за амбулаторне лікування і знеболення, кажуть в НСЗУ.

Рівненський протипухлинний центр: брехня і побори на мільйони. Розслідування

"Якщо є цей препарат і пацієнту дійсно він показаний, і він має на це право – він повинен його отримати", – каже т.в.о. заступника голови НСЗУ Дмитро Самофалов.

Станом на 24 червня, за даними системи "Є-ліки", у протипухлинному центрі "Тамоксифену", який купує пані Леся, було понад 7 тисяч упаковок. Запитуємо у керівника закладу, чому пацієнти купують те, що у протипухлинному зобов’язані надати безоплатно.

Рівненський протипухлинний центр: брехня і побори на мільйони. Розслідування

– Ми видаємо їх безкоштовно, каже Григорій Максим’як.

– А якщо не видаєте? – журналістка

– Такого не буває.

А якщо виходить так, що пацієнти платять, як от Леся Андрійчук, то головлікар називає це виключно проблемами самих людей.

"Ну, це їхні проблеми. Дивіться, оцей список кожен вівторок опубліковується в інтернеті, в системі "Є-Ліки". В кожному відділенні висить оцей список. Ви рахуєте, що обов’язок лікаря підходити до кожного хворого, казати: є, є, є? Тоді він не буде оперувати", – говорить Григорій Максим’як.

Ліки – не єдине

Те, що пацієнти змушені купувати власним коштом ліки, які має забезпечити їм заклад – не єдине порушення їхніх прав у Рівненському протипухлинному центрі.

Рівненський протипухлинний центр: брехня і побори на мільйони. Розслідування

У матері Марини діагностували онкозахворювання кілька років тому. Із тих пір вона – пацієнтка обласного протипухлинного центру. Ми пообіцяли, що не називатимемо справжні імена жінок. І приховаємо подробиці, які дозволяють впізнати цих людей. Марина боїться, бо після курсів хіміотерапії і операції – її мати досі знаходиться під спостереженням лікарів.

Рівненський протипухлинний центр: брехня і побори на мільйони. Розслідування

Лікування жінки тривало як до медичної реформи, так і після.

"Після реформи, звичайно, все рівно лікарю давали, лікар не відмовлявся. Сам не вимагав. Тільки вказував, яку суму дати медсестрі чи іншим працівникам з інших відділів. Собі особисто не вимагав, але я кажу, його поведінкою це було зрозуміло", - каже дочка пацієнтки Рівненського обласного протипухлинного центру.

Про те, що змушені давати гроші медперсоналу протипухлинного центру, нам розповіли не на камеру ще кілька як колишніх, так і нинішніх пацієнтів. Ці розповіді – з періоду медичної реформи.

Як це пояснює керівник закладу

Керівник протипухлинного центру переконує, що у медзакладі ніхто грошей не вимагає і навіть не натякає. Питаємо, звідки у нього така впевненість.

Рівненський протипухлинний центр: брехня і побори на мільйони. Розслідування

– А ви впевнені взагалі, що ви вийдете і що вам на голову не впаде цеглина? Ви впевнені в цьому? Я, наприклад, ні, каже Григорій Максим’як

– А нащо ви мені це кажете?, журналістка.

– Ні, я просто кажу вам, що ні, ми не можемо бути впевнені ні в чому. Але, ну… у всякому випадку це питання у нас під контролем і ми тримаєм під контролем, щоб такого не було.

Крім грошей для персоналу і нібито безоплатні ліки, є ще витрати – на діагностику.

Пацієнти платять за обстеження

Всі пацієнти, з ким ми спілкувалися, кажуть, що платили за обстеження, які мали би бути безплатними. Жінка з Острозької громади, яку ми зустріли у черзі на огляд, розповідає, що платила за обстеження грудей 250 гривень. Платила і за інші діагностичні процедури.

Матір рівнянки Марини після операції періодично проходить процедуру колоноскопії. І також платить за це.

– Нам кажуть, що ця процедура вартує 800 гривень, але так, як у вас було направлення від лікаря, то для вас ми робимо знижку, і це буде коштувати 400 гривень, каже Марина.

– Тобто ви оплатили цю суму не на якийсь рахунок? – журналістка

– Не на рахунок, без квитанції, без документа, просто оплатили, бо сказали, що це потрібно оплатити.

Та ж історія і з комп’ютерною томографією в протипухлинному центрі, вона вартувала близько двох тисяч гривень. Платила за комп'ютерну томографію і пацієнтка Леся Андрійчук. Після операції кілька разів на рік потрібно було робити обстеження.

В Нацслужбі охорони здоров’я кажуть, що усі ці обстеження заклад повинен організувати для пацієнтів безоплатно.

"Там є підрядник, який надає послуги з магнітно-резонансної томографії. Це Рівненська обласна лікарня. І за нашими даними, у центрі є власний комп’ютерний томограф, на якому пацієнти і мають отримувати діагностику при підозрі на діагноз, або під час лікування онкологічного захворювання. Тому що це прописано в договорі з Нацслужбою здоров’я", – пояснює т.в.о. заступника голови НСЗУ Дмитро Самофалов.

В обласній лікарні підтверджують, що МРТ можна пройти безкоштовно, якщо є направлення. А от з комунальним томографом у протипухлинному центрі інша історія. Керівник закладу каже, що діагностику на ньому не роблять, бо його використовують, щоб готувати пацієнтів до променевої терапії.

"Тобто це апарат, який сугубо спеціалізований на цьому. І він у нас перегружений значно", – каже Григорій Максим'як.

Але гроші за діагностику медзаклад отримує, тож має забезпечувати і безоплатні обстеження.

"Якщо заклад підписав з нами договір, то, згідно з цим, має бути проведена діагностика пацієнта, у якого є покази для цього і якісно надана допомога. Тому що заклад отримує публічні кошти з держбюджету", – каже Дмитро Самофалов із НСЗУ.

Про обстеження за межами Центру

В протипухлинному центрі кажуть, що співпрацюють з приватною фірмою "Експерт" щодо обстеження на комп'ютерному томографі. Вона – на території обласної лікарні. Тож медзаклад мав би за угодою платити їй за обстеження своїх пацієнтів. Натомість люди змушені платити самі. Серед них і матір Марини, яка вже після початку медреформи платила за обстеження цій фірмі.

Рівненський протипухлинний центр: брехня і побори на мільйони. Розслідування

Ми перевірили, чи взагалі у фірмі опція безоплатного обстеження пацієнтів протипухлинного центру. Телефоном працівниця Рівненської філії МДЦ "Експерт" відповіла: "В нас немає безкоштовного. У нас приватний центр"

І керівник рівненської філії фірми "Експерт" Олег Чепурка, і керівник протипухлинного центру Григорій Максим’як кажуть, що договір між ними є. Але пацієнтів від протипухлинного центру в "Експерті" нібито немає.

"Я акти виконаних робіт підписую щомісячно, то вони мені не попадалися на очі. Значить, якщо вони мені не попадалися, то таких пацієнтів просто не було", – сказав керівник Рівненської філії МДЦ "Експерт" Олег Чепурка.

Натомість керівник протипухлинного центру розповідає про те, що пацієнтів нібито порахувати важко, бо фірмі "Експерт" платить не його заклад, а Національна служба здоров'я за окремим договором.

"Хворий до них приходить з направленням сімейного лікаря чи наш лікар створює направлення, і "Експерт" отримує ті самі гроші від НСЗУ, так як і ми, тільки ми отримуєм за свої послуги, а вони – за свої", – каже Григорій Максим’як.

В НСЗУ про таке вперше чують. Кажуть, що такого договору в них немає і платити за обстеження має протипухлинний центр.

"Ми платимо єдиному надавачу допомоги. Тобто, наприклад, – це онкологічний диспансер. І вимагаємо від нього, щоб він провів КТ, УЗД, рентген. Як заклад буде це забезпечувати – це менеджмент закладу визначає. Якщо він має все це у своєму закладі – супер, то йому буде дешевше. Якщо він не має, але хоче подаватися на цей договір, то він сплачує напряму тим, з ким він уклав договір", – пояснює т.в.о. заступника голови НСЗУ Дмитро Самофалов.

На запит "Четвертої влади" протипухлинний центр надав копію своєї угоди з приватним центром "Експерт". Уклали її у жовтні 2020-го року, тобто через півроку після старту реформи. І в цій угоді йдеться, що таки протипухлинний центр має платити приватному центру за обстеження своїх пацієнтів. Однак за обстеження жодного пацієнта по ній не оплатили.

Рівненський протипухлинний центр: брехня і побори на мільйони. Розслідування

Журналісти-розслідувачі намагались з’ясувати, скількох пацієнтів протипухлинний центр позбавив безоплатних обстежень на томографі, відправивши розраховуватися власними коштами у приватні центри.

"Я зараз не буду піднімати всі карточки, де хто пройшов… Достатня кількість", – відповів керівник закладу Григорій Максим'як.

Не надали цю інформацію і у відповіді на запит. Тож рахуємо на основі відомих нам цифр:

  • В середньому вартість одного обстеження на КТ – 3 тисячі гривень;
  • За інформацією обласної ради, щороку на Рівненщині діагностують майже 3 тисячі хворих на злоякісні новоутворення;
  • Якщо навіть лише половині з них призначали комп’ютеру томографію, то тільки на це обстеження вони витратили у приватних центрах приблизно 4 з половиною мільйони гривень;
  • Томографію призначають і по два, а то й більше разів протягом діагностики та лікування. Тому кількість грошей, витрачених пацієнтами за рік, може бути в кілька разів більшою.

Рівненський протипухлинний центр: брехня і побори на мільйони. Розслідування

Можна скаржитись

В НСЗУ вчергове нагадують: пацієнти можуть скаржитись.

"Є гаряча лінія, короткий номер 1677, і є гаряча лінія Міністерства охорони здоров’я, до якої слід звернутися і отримати там додаткові відповіді з цього приводу", – каже т.в.о. заступника голови НСЗУ Дмитро Самофалов.

Але пацієнтів протипухлинного, які скаржаться – одиниці. Важкохворі лікуються роками, а дехто пожиттєво, фактично, стаючи заручниками медперсоналу. Тож бояться.

Леся Андрійчук каже, що у її стані боятися їй уже нічого. Вона буде рада, якщо її історія допоможе змінити систему. На зміни сподівається і рівнянка Марина.

"Коли людина хоче жити і хоче знати, чи в неї все добре, то вже і не шкодує тих грошей. Але коли з тебе їх вимагають, знаєте, воно вже інакше сприймається", – каже дочка пацієнтки Рівненського обласного протипухлинного центру Марина.

Коли сюжет був майже готовим, "Четвертій владі" стало відомо, що в протипухлинному центрі за останній тиждень виписали три електронних направлення на томографію за рахунок закладу. Журналісти сподіваються, що Національна служба здоров'я перевірить протипухлинний центр щодо порушень, які виявили під час підготовки матеріалу.

Читайте також

Читайте нас у Telegram: екстрені новини та щоденні підсумки

Підписуйтесь на рівненське Суспільне у Viber

Долучайтесь до нас в Instagram

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди