Станичного УПА Григорія Савелюка вшанували на Рівненщині

Станичного УПА Григорія Савелюка вшанували на Рівненщині

Станичного УПА Григорія Савелюка вшанували на Рівненщині
Суспільне Рівне

Пам'ять станичного УПА Григорія Савелюка вшанували у вівторок, 5 жовтня, у селі на Рівненщині. Там родичі упівця минулоріч встановили пам'ятник.

У селі Круки на Дубенщині, поблизу хати, де жив підпільник УПА Григорій Савелюк, родичі та пластуни вшанували пам'ять чоловіка. У 1952 році йому присудили 25 років Норильських таборів, та через рік ув'язнення він загинув.

Вшанування підпільника УПА
Пластуни біля пам'ятника Григорію Савелюку. Суспільне Рівне

Підпільника арештували, звинувативши у тому, що він, працюючи лісівником, переховував бандерівців на своїй ділянці лісу, каже донька упівця Марія Польова-Савелюк.

"Формулювання було таке: "за зв'язок з бандерівськими загонами і допомогу їм". В нього була конфіскація майна і 25 років", – розповіла жінка.

Вшанування підпільника УПА
Донька підпільника Марія Польова-Савелюк. Суспільне Рівне

За інформацією дослідника історії УПА Анатолія Василюка, підпільника вбили у 46-річному віці, при спробі підняти повстання у таборі.

"Він рік знаходився в рівненській в'язниці, був під тортурами, допитами. Пропонували йому співпрацю, щоб залишки оунівського підпілля вдалося їм ліквідувати з його допомогою. Він відмовився і отримав найвищий в той час термін – 25 років таборів. В Норильських таборах він і загинув", – розповів Анатолій Василюк.

Вшанування підпільника УПА
Дослідник історії УПА Анатолій Василюк. Суспільне Рівне

Зі слів доньки упівця, про справжню причину смерті Григорія Савелюка родині не розповіли.

"Батькова племінниця працювала хатньою робітницею в професора. І коли вона дізналася, що батько в таборі, попросила професора, щоб він завіз теплий одяг йому, він погодився і завіз. Потім вона знову попросила його. Він поїхав, повернувся і сказав: "Я привіз назад, тому що його немає в живих. Мені сказали, що була епідемія тифу і дуже багато в'язнів повмирали". Тобто правди про те, як загинув батько, ми практично не знали", – сказала Марія Польова-Савелюк.

Що відомо

  • Григорій Савелюк народився в 1907 році у с. Антонівці Шумського району Тернопільської області. Освіта – 3 класи. На Рівненщину переїхав після одруження.
  • Проходив службу в радянській армії. З 1946 року став членом ОУН та був станичним села Нова Миколаївка. Також Григорій Савелюк був особистим зв'язковим колишнього курінного УПА, а тоді – районного провідника ОУН Михайла Кондраса.

Читайте нас у Telegram: екстрені новини та щоденні підсумки

Підписуйтесь на рівненське Суспільне у Viber

Долучайтесь до нас в Instagram

На початок