Як астрологія стала частиною нашого життя, або чому гороскопи не передбачають майбутнє

Як астрологія стала частиною нашого життя, або чому гороскопи не передбачають майбутнє

Як астрологія стала частиною нашого життя, або чому гороскопи не передбачають майбутнє
.

Жартома чи насправді, українці дуже полюбляють астрологічні практики та погляди на рух небесних тіл, які нібито пророкують майбутнє: гороскопи, ефект Марса, ретроградний Меркурій, Луна в Юпітері тощо. Про це свідчать щоденні пошукові запити.

Наукова спільнота вже давно розібралася зі значенням астрології численними експериментами, проте психологи впевнені, що астрологія у житті сучасної людини відіграє важливу роль.

Чому астрологія захопила серця багатьох людей, які народилися вже після Коперника, як працюють гороскопи та чи можливо за рухом зірок передбачити майбутнє — пояснює Суспільне.

Як астрологія стала частиною нашого життя

Тисячі років люди вдивляються в небеса й шукають там відповіді на свої запитання. Далекі вогники рухаються за певними траєкторіями та мають досить очевидний вплив на припливи, відливи та врожай. Тому людству і здалось, що "небесні знаки" можуть впливати та на інші аспекти життя.

Вважають, що астрологія як "зоряна релігія" народилася в 5000-3000 рр. до нашої ери в Месопотамії, де жили стародавні шумери. Під час археологічних розкопок там були знайдені кам'яні та глиняні дощечки з написаними на них законами та правилами астрології. Але астрологія як система розуміння світу і нашого місця в ньому була відома також у Стародавньому Китаї, Стародавньому Єгипті, Іраку, Греції та Римі.

В епоху Відродження, у XV і XVI ст., після приблизно тисячолітньої перерви, пов'язаної із впливом християнства, астрологія знову набула широкого поширення на Заході. Втім, незабаром наукові відкриття того часу знову відсунули астрологію на задній план.

Найвідоміший астроном свого часу – Микола Коперник (1473-1543) у вченні про геліоцентричну будову світу (уявлення про те, що Сонце є центральним небесним тілом, навколо якого звертаються Земля й інші планети) перевернув старе уявлення про будову космосу. Це стало найбільшою подією того часу, внаслідок якої багато астрологів були відсторонені від своїх посад і втратили вплив на суспільне життя. Однак астрологія як прагнення дізнатись невідоме не зникла назовсім.

Як астрологія стало частиною нашого життя або чому гороскопи не передбачають майбутнє
У свій час астрологію навіть викладали в університетах. Подальший розвиток методів раціонального мислення назавжди викреслив її зі списку наук. unsplash

Виходить, що кожна стародавня культура так чи так практикувала астрологію в різних формах, тому це сидить в нас глибоко. Багато хто й досі планує народження дітей чи дату одруження, орієнтуючись на сприятливі умови та щасливі знаки зодіаку. Мільйони людей щодня починають свій день з чашки кави та свіженького гороскопу. Дехто вважає, що запитання "А хто ти по знаку зодіака?" — доречний привід познайомитись.

Як гороскопи стали популярними

Коріння сучасної популярності гороскопів у різного штибу друкованих виданнях криється в історії королівської родини Великобританії. 21 серпня 1930 року британська преса обговорювала народження принцеси Маргарет (доньки майбутнього короля Георга VI), проте ніяких ексклюзивних подробиць газети розповісти не могли. Тому головний редактор Sunday Express Джон Гордон вирішив опублікувати гороскоп, який би розповів читачам про майбутнє королівської особи.

Ідея була настільки новою, що введення включало пояснення: "Усі зацікавлені в майбутньому. Чи можна його передбачити за зірками? Читачі Sunday Express зможуть судити самі, прочитавши наступну статтю, яка розповість вам, що, як очікується, відбудеться протягом решти місяця. Пан Нейлор включив до статті надзвичайно цікавий гороскоп – спостереження за небесами на годину народження людини".

Гарольд Нейлор (асистент відомого в той час ясновидця Чейро) передбачив принцесі життя, "повне бурхливих подій", а також, що приблизно в 7-й рік від народження Маргарет відбудеться щось, "що має величезне значення для королівської сім'ї та нації". За збігом, у 1936 році Едуард VIII зрікся престолу, а батько Маргарет став королем. Гордон вирішив продовжити розвивати рубрику "Що пророкують зірки". І робив це цілком вдало.

Як астрологія стало частиною нашого життя або чому гороскопи не передбачають майбутнє
На фото: принцесса Маргарет. Під час війни колонку Sunday Express прикрили: не вистачало паперу. Але у 1952 році читачі домоглися повернення улюбленої рубрики, і остаточно настав мирний час. Wikipedia

Астрологія та наука: експерименти

Німецький математик Давид Гілберт говорив про астрологію: "Якщо ви зберете 10 наймудріших людей всього світу і попросите їх знайти найдурнішу річ на світі, то нічого дурнішого за астрологію вони не знайдуть". Проте вчені визнають, що інтерес до астрології на певному етапі стимулював розвиток астрономії спостережень, математики та інших природничих наук.

З точки зору сучасної науки астрологія є типовим псевдонауковим вченням і різновидом ворожильної магії. Жоден експеримент, який міг довести істинність тверджень астрології, не закінчився успіхом. Хоча робилися такі спроби неодноразово – ось найцікавіші з них.

1. "У нас є що-небудь для кожного": ефект Форера

Секрет успіху гороскопів — у максимально загальних фразах, які будь-яка людина може співвіднести із собою. Це довів психолог Бертрам Форер у 1948 році, коли попросив студентів пройти тест, за результатами якого вони отримували нібито персональний опис свого характеру. Учасники високо оцінили точність результату – в середньому на 4,26 бала з 5.

Насправді текст у всіх був один і той же: "Ви дуже потребуєте, щоб інші люди любили та захоплювалися вами. Ви досить самокритичні. У вас є багато прихованих можливостей, які ви так і не використали собі на благо. Дисципліновані та впевнені ззовні, насправді ви схильні хвилюватися і відчувати невпевненість ... ". Впізнали себе?

Форер сформулював фактори, що впливають на ефект:

  • Людина переконана, що опис може бути застосовано тільки до неї.
  • Людина переконана в авторитетності того, хто сформулював цей опис (ЗМІ, ворожки, астрологи).
  • В описі присутні переважно позитивні характеристики.
Як астрологія стало частиною нашого життя або чому гороскопи не передбачають майбутнє
Ефект Форера називають також ефектом Барнума – американського шоумена, відомого своїми психологічними маніпуляціями. Йому приписують фразу: "У нас є що-небудь для кожного".

2. Гороскоп для вбивці від Мішеля Гоклена

Мішель Гоклен – французький астролог, який займався статистичними дослідженнями взаємозв'язку професійних досягнень людини з розташуванням планет в момент її народження. У 1968 році він опублікував в журналі Ici-Paris оголошення: всі охочі могли надіслати астрологу ім'я, адресу, дату і місце народження, щоб отримати персональний гороскоп. Близько 500 осіб отримали 10-сторінковий гороскоп з проханням оцінити точність передбачення.

З перших 150 осіб 90% погодилися з тим, що гороскоп дуже точно зображає їхній характер, а ще 80% заявили, що в описі Гоклена себе впізнали їхні друзі або родичі. Як ви розумієте, усі 500 респондентів отримали однаковий гороскоп, складений комп'ютерною програмою для серійного вбивці Марселя Петойта.

3. Астрологічні близнюки

Одним з найбільш переконливих доказів хибності астрології вважається експеримент, розпочатий в 1958 році англійськими вченими (він досі триває). Вчені вивчали понад 2000 осіб, що народилися з інтервалом в середньому близько 4,8 хвилини (так званих "часових близнюків"), і простежили їхню подальшу долю.

За астрологією такі люди повинні бути близькі за професією, рівнем інтелекту, звичками тощо. Спостереження велися за станом здоров'я, родом занять, сімейним станом, рівнем інтелекту, здатністю до музики, мистецтва, спорту, математики, мов і т. д. Всього враховувалася понад сотня параметрів. Ніякої схожості між "часовими близнюками" не було виявлено. Вони настільки ж відмінні одне від одного, як і люди, що народилися в будь-який інший час під будь-якими іншими знаками зодіаку.

Як астрологія стало частиною нашого життя, або чому гороскопи не передбачають майбутнє
Близько 70% інформації в газетних гороскопах має позитивний характер, що помітно більше, ніж в інших розділах.

Чим відрізняється астрономія від астрології

Обидві течії розвивалися паралельно на основі спостережень за небом. Для древніх євразійських і африканських цивілізацій не існувало якоїсь очевидної межі між природною наукою і передбаченнями майбутнього. Але, як нам розповів астроном-любитель, телескопобудівник Юрій Крисько, поки одні спостерігачі шукали закономірності в русі небесних тіл, інші перебували в пошуку взаємозв'язку з життями конкретних людей (в першу чергу членів правлячих династій в Єгипті, Месопотамії тощо) або соціальних груп.

"Відповідно, перші отримували доказову базу і висували гіпотези, багато з яких переглядалися та вдосконалювалися (взяти хоча б ту ж геліоцентричну систему Аристарха, розвинену в працях Коперника). Другі ж використовували тактику узагальнення "сигналів неба", яка вилилася у відомі нам передбачення для знаків зодіаку, – розповів пан Юрій. – Тобто, якщо ми говоримо про астрономію, ми маємо на увазі науку з великою базою даних, які можна довести (або спростувати за фактором фальсифікації Поппера). У випадку ж з астрологією ми говоримо про переконання групи людей, які неможливо довести або спростувати".

За словами Криська, майбутнє з руху небесних тіл передбачити можна, але тільки якщо мова йде про майбутнє самих небесних тіл або інших об'єктів, пов'язаних з ними гравітаційно. Наразі у наукової спільноти не існує жодного підтвердження працездатності астрологічних прогнозів. І навіть якщо деякі з пророцтв "збувалися" для конкретних осіб, то немає ніяких підстав вважати це чимось більшим за збіг.

"І ось тут криється фундаментальна відмінність підходів астрономів і астрологів: перші ведуть спостереження за небесними тілами і шукають відповіді на питання "що відбувається?", а також "як і чому це відбувається?"; другі ж відразу наділяють небесні події сакральним змістом для певної категорії людей", – розповів Крисько.

Як астрологія стало частиною нашого життя, або чому гороскопи не передбачають майбутнє
У книзі "Астрологія і популярна релігія на сучасному Заході" повідомляється, що майже 90% представників західної культури знають свій знак зодіаку. З них близько 50% згодні з його характеристиками. unsplash

Чому гороскопи досі так популярні

Як тільки люди вирішили заробляти на складанні індивідуальних гороскопів – тема астрології перейшла в комерційне річище. З огляду на зростання конкуренції на ринку виникла потреба у створенні нових форматів езотеричних послуг.

Деякі з них надихалися інструментарієм давніх астрологів, інші фахівці пропонують свої нововведення. Але суть їх одна – звернення до зірок за інформацією про земне життя конкретної людини.

Спектр розділів астрології досить широкий. Ось деякі з них:

  • Натальна астрологія. Вона стосується народження людини та присвячена вивченню впливу світил на особливості її характеру, психологічні риси та основні тенденції в подальшій долі.
  • Передбачувальна астрологія. В її компетенції – прогнози щодо подій, які надалі чекають на людину.
  • Елективна астрологія. Спеціалізується на пошуку сприятливих моментів для всіляких успішних починань.
  • Бізнес-астрологія. Головний акцент в ній робиться на прогнозування процесів, що відбуваються в діловому житті людей та економіці.

Причин відродження інтересу до астрології, особливо у сучасних 20-річних і 30-річних, кілька. По-перше, мілленіалам, поколінню, не схильному до релігійності, все одно потрібна опора в хиткому світі, де править випадковість. Астрологія звертається до космосу, але говорить про особисте.

У матеріалі The Atlantic наводиться думка фахівця в області вікової психології Моніж Пасупаті. Хоча сама вона не вірить в астрологію, вона розуміє, що це вчення "надає [людям] дуже чітку основу для пояснення [світу]".

З цим згодні психологи. "Це [гороскопи – ред.] є бажанням все трохи спростити, отримати деяку ілюзію безпеки. Нам стає легше, коли ми можемо передбачити якісь події з життя і віримо, що наші вчинки можуть впливати на майбутнє. Наш мозок взагалі дуже лінива штука і любить прості шляхи, і часом через це страждає опора на факт, – розповіла Суспільному психологиня Алла Дацюк. – Хтось іде до психотерапевта, хтось до церкви, а хтось сідає читати гороскопи".

Нарешті, за версією The New Yorker, гороскопи розквітають завдяки нашій любові до себе і схильності до самоаналізу. Начитавшись новин про знаменитостей, економічні кризи та коронавіруси, приємно дізнатися про те, що саме вас, Близнюка, незабаром чекає підвищення на роботі та бурхливий роман.

Як астрологія стало частиною нашого життя, або чому гороскопи не передбачають майбутнє
Дослідження Грема Тайсона у 1982 році показало, що люди консультуються з астрологами у відповідь на складні життєві ситуації, пов'язані зі зміною положення в суспільстві або розривом у відносинах. Facebook Вадима Лефтора

Чому люди вірять в астрологію та гороскопи

Все, що відбувається в житті, здається менш страшним і неприємним, коли у нього є просте і логічне пояснення. Гороскопи здатні створювати психологічний комфорт. Важливо зауважити, що люди більш схильні вірити у сприятливі прогнози та описи. Комусь астрологія приносить впевненість у собі, комусь вона лестить, а комусь допомагає пережити важкі моменти в житті.

Проте не можна забувати про одну просту закономірність: іноді люди приймають рішення, засновані на логічному і раціональному аналізі фактів, а іноді – ні. "Погляди та думки більшості людей не завжди засновані на точних емпіричних доказах. Є безліч причин того, чому ви вірите в те, у що вірите, і в деяких випадках ви робите це просто тому, що це приносить приємні відчуття", – говорить Кріс Френч.

Людська віра в астрологію пояснюється двома психологічними механізмами: суб'єктивною валідацією, яка допомагає нам знаходити зв'язок і сенс там, де їх немає; і селективною пам'яттю, завдяки якій ми забуваємо попередні промахи провісника.

Слід пам'ятати, що астрологічний прогноз насправді не передбачає майбутнього. В очікуванні реалізації передбачення людина сама починає діяти та інтерпретувати реакції оточуючих таким чином, що в результаті провокує його здійснення (ефект Розенталя). І якщо вам здається, що сьогодні у вас вдалий день, бо так зійшлися зірки, то справа зовсім не в них. І це добре – адже мати свободу волі та не залежати від Марсу в Тільці все-таки приємніше.

Як астрологія стало частиною нашого життя, або чому гороскопи не передбачають майбутнє
Багато досліджень знаходили підтвердження того, що позитивні чи бажані з точки зору суспільства характеристики частіше сприймаються як правдиві. Unsplash

Чи може любов до астрології та гороскопів бути шкідливою

​​Психологиня Алла Дацюк впевнена, що все залежить від того, як людина сприймає ці передбачення і реагує на них. У однієї після прочитання гороскопу включиться самовтілюване пророцтво (передбачення, яке фактом свого існування призводить до виконання передбачуваних у ньому подій) – людина прочитає, що сьогодні у неї буде прекрасний день, приємна розмова з начальством, і в підсумку сама спровокує розмову, яка може привести до підвищення. Для неї це буде в плюс.

Інша ж навпаки сприйме якісь події з гороскопу з негативної сторони або побачить, що якісь моменти з передбачення ніяк не сходяться з її життям, внаслідок чого отримає набагато більший рівень тривоги, ніж у неї є. Важливий момент: люди, які читають гороскопи часто схильні до контролю свого життя, тому, стикаючись з неправдоподібним гороскопом, відчувають додаткову напругу.

"Єдиний, можливо, масштабний мінус любові до гороскопів — людина може втратити опору на реальність. З цього також випливає "синдром самозванця" – мовляв, це гороскоп так сказав, а насправді мені пощастило. І людина не приймає досягнення за власні", – стверджує Дацюк.

Втім, все добре, поки любов до гороскопів не завдає людині шкоди та не йде всупереч соціальним нормам, а приносить відчуття заспокоєння і впевненості в сьогоднішньому дні: "Якщо ми говоримо про те, що людина тихо собі читає гороскоп і живе своє життя, і прекрасно почувається – то навіщо втручатися?" – вважає психологиня.

Читайте також

"Щось мені підказує": розповідаємо всю правду про інтуїцію

Використане минуле. Звідки взялась ностальгія та як вона може допомогти вам стати краще

Позитивність: 9 порад для зміни вашого негативного мислення

На початок