Пам'ятні заходи до 80-х роковин трагедії Бабиного Яру: що і коли відбуватиметься

Пам'ятні заходи до 80-х роковин трагедії Бабиного Яру: що і коли відбуватиметься

Пам'ятні заходи до 80-х роковин трагедії Бабиного Яру: що і коли відбуватиметься
Фото УНІАН

29–30 вересня виповниться 80 років, відколи у Бабиному Яру в Києві були вбиті перші жертви нацистської політики винищення – майже 34 тисячі київських євреїв. Усього упродовж 1941-1943 років було знищено близько 100 тисяч людей – євреїв, ромів, полонених червоноармійців, пацієнтів психіатричної лікарні, цивільних заручників, українських націоналістів і радянських партизанів, в’язнів Сирецького концтабору.

29-30 вересня 2021 року в Бабиному Яру відбудуться пам’ятні заходи, які організовують Український інститут національної пам’яті, Національний історико-меморіальний заповідник "Бабин Яр", Інститут історії України Національної академії наук за підтримки Світового Конґресу Українців.

Пам'ятний вогонь

Меморіальні заходи розпочнуться 29 вересня о 10:00 з символічного запалення вищими посадовими особами держави пам’ятного вогню, який горітиме упродовж двох днів біля пам’ятника загиблим киянам та військовополоненим.

Міжрелігійна молитва

Також на тій же локації 29 вересня, о 20:30, відбудеться міжрелігійний захід-молитва за жертв Бабиного Яру. Долучитися запрошують всіх охочих незалежно від віросповідання. Молитву проведуть Блаженніший Митрополит Київський і всієї України Епіфаній, Отець і Глава Української Греко-Католицької Церкви Блаженніший Святослав та головний рабин України та Києва Моше Реувен Асман.

Ушанування

Упродовж двох пам’ятних днів, з 10:00 до 19:00, кожен охочий вшанувати пам’ять розстріляних може прийти до Бабиного Яру та біля різних пам’ятників на території заповідника, взяти символічні камінці й лампадки, щоб покласти до меморіальних місць. Знайти місця, де роздаватимуть камінці й лампадки, можна за вказівниками.

Основними локаціями будуть пам’ятник загиблим киянам і військовополоненим, пам’ятник розстріляним дітям, пам’ятник "Ромська кибитка" і "Менора".

Місце проведення міжрелігійного заходу (молитви) та розташування інсталяції "Вогонь пам’яті": Національний історико-меморіальний заповідник "Бабин Яр", ст. метро Дорогожичі, вул. Дорогожицька, 9, навпроти Національної медичної академії післядипломної освіти.

Офіційний сайт та подія на Facebook.

"Київських євреїв убили лише тому, що політична ідеологія нацистської держави визнала їх расово ворожими та "засудила" до вбивства. Більше ніде, навіть у сумнозвісних фабриках смерті, не вбивали стільки людей за такий короткий проміжок часу. Тому Бабин Яр в усьому світі є одним із символів Голокосту", – коментує голова Українського інституту національної пам’яті Антон Дробович.

За його словами, цими меморіальними всі причетні прагнуть, вшановуючи пам’ять жертв, повернути їм гідність, відібрану злочинною ідеологією. Це одночасно є і внеском у формування зрілої та гідної політичної нації, для якої права людини будуть базовою цінністю незалежно від походження, соціального чи іншого статусу, зазначив Дробович.

Наукова конференція

У межах ширшої програми заходів 23-24 вересня відбулась міжнародна наукова конференція "Пам’ять Бабиного Яру і Голокост: наукові та суспільно-політичні виміри".

Поетичний перформанс

На роковини трагедії в Бабиному Яру відбудеться перформанс із віршами. 30 вересня о 18:00 режисер Олег Ліпцин разом з акторами та музикантами “оживить” вірші зі збірки Маріанни Кіяновської "Бабин яр. Голосами".

До книги, за яку поетеса у 2020 році отримала державну Шевченківську пемію, увійшли 67 віршів, присвячені цим подіям. У перформансі поезія ніби звучить голосами загиблих: це дуже емоційні вірші, через які розкриваються особисті історії та велика трагедія.

Пам'ятні заходи до 80-х роковин трагедії Бабиного Яру: що і коли відбуватиметься

Цикл роликів

Також громадська організація "Всеукраїнський благодійний фонд "Заради тебе"" за підтримки Українського інституту національної пам’яті створила цикл соціальних роликів про жителів України, що рятували євреїв від Голокосту. Ролики поширюватимуться як у соціальних мережах, так і надані телеканалам для трансляції. Отримати їх у високій якості можна за посиланням.

До пам’ятної дати завершений спільний проєкт Українського інституту національної пам’яті, Посольства Ізраїлю в Україні та Національного історико-меморіального заповідника "Бабин Яр" з встановлення системи навігації на території заповідника і доповнення розташованої там стендової виставки.

"Бабин Яр належить до трагедій світового масштабу. В ці поминальні дні світове українство в скорботі долучається до всіх, хто перебуває у Києві. Разом ми наголошуємо — пам'ять про Бабин Яр жива. Щоби надалі захистити правдиву історичну пам’ять від політичних маніпуляцій, сьогодні надважливо, щоб саме українська держава та українська громадськість відповідали за меморіалізацію Бабиного Яру", — заявив Президент СКУ Павло Ґрод.

Що відомо

  • Національний історико-меморіальний заповідник "Бабин Яр" створено у 2010 році. У 2018 році історики Інституту історії України НАН (група під керівництвом Ігоря Пошивайла) представили громадськості проєкт Концепція Меморіального музею пам’яті жертв Бабиного Яру.
  • У лютому 2019 року українські історики, які не погоджувалися з концепцією приватного проєкту Меморіальний центр Голокосту "Бабин Яр" (скорочено МЦГБЯ) , представили проєкт розширеного Національного історико-меморіального заповідника "Бабин Яр". МЦГБЯ з'явився за ініціативи та коштом російських бізнесменів Міхаіла Фрідмана, Павла Фукса та Германа Хана, через що його також називають прокремлівським та антиукраїнським.
  • У червні 2020 року міністр Міністерства культури України Олександр Ткаченко пообіцяв що у 2021 році меморіал у Бабиному Яру буде збудовано саме на базі проєкту Національного історико-меморіального заповідника "Бабин Яр", а не російського проєкту МЦГБЯ.

Читайте також

80-ті роковини від початку масових розстрілів у Бабиному Яру — спецефір на UA: ПЕРШИЙ

"Бабин Яр як Зона відчуження". У Києві відкрили виставку до роковин трагедії. Фоторепортаж

У Музеї "Пам’ять єврейського народу та Голокост в Україні" відбулась Церемонія пам’яті

"Це донос у газету "Правда". Сергій Лозниця про Бабин Яр, "Дау" та навколишній ажіотаж

У Німеччині створили мюзикл за книгою Гітлера "Майн Кампф"

Категорії
ТеатрАрхітектураДизайнІншеРозкладКонцертиПрограмиПодкастиСПАДОК ТЕРЕЩЕНКІВARTИЛЕРІЯРадіо ПроміньРадіо Культура