Рада попередньо підтримала дерегуляцію трудових відносин. Що це означає

Рада попередньо підтримала дерегуляцію трудових відносин. Що це означає

Ексклюзивно
Рада попередньо підтримала дерегуляцію трудових відносин. Що це означає
УНІАН

Верховна рада 21 вересня підтримала у першому читанні проєкт закону № 5388 щодо дерегуляції трудових відносин. Документ спрощує процедури укладення строкового трудового договору та проходження випробування при прийнятті на роботу. Він також скорочує кількість категорій, для яких не встановлюється випробувальний термін.

Що передбачає проєкт — розповіли кандидатка юридичних наук, доцент, експертка з трудового права Світлана Кожушко в ефірі "Українського радіо", а також у коментарі Суспільному юристки ГО "Трудові ініціативи" Катерина Швець та Надія Йолкіна.

Читайте також: Рада попередньо схвалила запровадження дати індексації пенсій

Про права і звільнення

Як зазначає юристка ГО "Трудові ініціативи" Надія Йолкіна, згідно проєкту роботодавець може внести будь-які положення до трудового договору працівника, не враховуючи загальні правила та мінімальні вимоги, які встановлені трудовим законодавством.

За її словами, проєкт розширює коло працівників, з якими можна укладати трудовий договір:

 1. для заміщення тимчасово відсутнього працівника, за яким зберігається місце роботи (посада);
 2. для виконання робіт, пов’язаних з тимчасовим (до одного року) розширенням виробництва або обсягу послуг, що надаються відповідним підприємством, установою, організацією;
 3. з працівниками патронатної служби;
 4. для виконання невідкладних робіт із запобігання або ліквідації наслідків стихійного лиха, епідемій, епізоотій, виробничих аварій, а також усунення інших обставин, що становлять або можуть становити загрозу життю чи здоров’ю, умовам життєдіяльності людей.

"Тобто сам перелік випадків, коли допустимим є укладення саме строкового трудового договору, є значно ширшим", — зауважила Йолкіна.

Водночас вона додала, що масове використання строкових трудових договорів суперечить низці міжнародних документів. Зокрема, це суперечить директиві ЄС 1999/70/ЄС (пріоритет стабільних відносин) та конвенції міжнародної організації праці №158 (неможливість припинення трудових відносин без обґрунтування).

"Профспілки також висловили своє занепокоєння через норми проєкту у питаннях звільнення. Зараз якщо на підприємстві є профспілка, то працівнику, є він її членом чи ні, потрібно отримувати "добро" щодо власного звільнення", — зазначила Світлана Кожушко.

Читайте також: Чим небезпечне неофіційне працевлаштування пояснює фахівчиня

Про випробувальний термін

Юристка Катерина Швець додає, що проєкт також передбачає, що випробувальний термін не встановлюється в разі укладення трудового договору:

 1. з особою, яка не досягла 18 років;
 2. з вагітною жінкою;
 3. строком до 12 місяців;
 4. з особою з інвалідністю, направленою на роботу відповідно до рекомендації медико-соціальної експертизи;
 5. в інших випадках, передбачених законом.

Таким чином, зауважує аналітикиня, було скорочено перелік категорій осіб, яким не встановлюється випробувальний термін при прийнятті на роботу. Вона вказує, що крім передбачених статтею 41 кодексу законів про працю підстав звільнення працівника з ініціативи власника, пропонується передбачити нову підставу "у зв’язку з припиненням повноважень посадових осіб юридичних осіб, що діють на основі приватної власності".

Кожушко зазначає, що професійні спілки вважають скасування випробного терміну обмеженням прав, а вона навпаки – розширенням: "Якщо особу беруть на роботу, вона проходить співбесіду, розглядають її документи, бачать кваліфікацію, спеціалізацію, наявність відповідних дипломів, то навіщо робити випробний термін? Випробний термін використовують для банальної економії".

Вона пояснює, що заробітна плата під час випробувального терміну менша у приватних підприємствах, а державні підприємства можуть певним чином обмежувати в правах працівників на період випробувального терміну.

Проєкт передбачає, що термін трудового договору не перевищує 5 років

Згідно з запропонованими змінами строковий трудовий договір не може бути укладений на строк понад 5 років.

"Вносяться зміни до норм щодо умов продовження дії строкового трудового договору. Також у статті 36 КЗпП запропоновано розширити перелік підстав припинення трудового договору, доповнивши новим пунктом 8", — пояснює Швець.

З її слів, він стосується додаткових підстав, передбачених контрактом або строковим трудовим договором, укладеним у письмовій формі. Окремо передбачається, що у строковому трудовому договорі, укладеному в письмовій формі, можуть встановлюватися додаткові підстави для його припинення.

Читайте також: Чи можуть звільнити з роботи за відмову від вакцинації. Відповідає адвокатка

Профспілки під ударом

Проєктом скасовують повноваження профспілки у питанні розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця шляхом виключення статті 43 та 43-1 КЗпП України.

"Це викликає занепокоєння, адже первинна профспілкова організація є тією єдиною ланкою, яка здійснює захист найманих працівників. Дані зміни можуть спровокувати необґрунтовані звільнення працівників та позбавляє їх ефективного захисту", — повідомили юристки.

Вони додають, що також проєктом значно звужуються права профспілки, а саме:

 • при залученні працівників до позанормових робіт (стаття 62 КЗпП проєкту) та роботи у вихідні дні (стаття 71 КЗпП проєкту) профспілка лише інформується, одержання на це дозволу від профспілки скасовується;
 • з профспілкою не буде узгоджуватись перенесення щорічної відпустки (стаття 80 КЗпП проєкту).

Експертки констатують, що це повністю суперечать конвенції МОП № 87 "Про свободу асоціації та захист права на організацію" і статті 36 конституції України, які визначають саме професійні спілки організаціями, що здійснюють представництво та захист трудових, соціально-економічних прав та інтересів працівників у відносинах з роботодавцями.

"Запровадження даних змін значно погіршують правовий захист найманих працівників та звужують можливості профспілок захищати трудові й соціально-економічні права працівників", — коментують у ГО "Трудові ініціативи".

Залежність від волі роботодавця

У ГО вказують, що проєкт також передбачає та залишає багато важливих норм на розсуд роботодавця, зокрема:

 • ведення правил внутрішнього трудового розпорядку або графіків змінності залишається на розсуд роботодавця (стаття 52 КЗпП проєкту);
 • скасовується обов’язковість ведення графіків відпусток та подання повідомлень про початок відпустки, ведення цих графіків залишається також на розсуд роботодавця (стаття 79 КЗпП проєкту).

"У результаті залишається незрозумілим, як взагалі буде визначатися черговість надання відпусток у разі відсутності такого графіка", — коментують експертки.

Вони констатують, що запровадження змін призведе до того, що працівник буде повністю залежати від волі роботодавця, а "перенесення регулювання основних та істотних аспектів праці з закону до трудового договору спричинить зловживання з боку роботодавця та поставить працівника ще в більш несправедливе становище".

Що відомо

 • 21 вересня Верховна рада проголосувала у першому читанні законопроєкт №5388 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо дерегуляції трудових відносин".
 • 6 квітня президент Володимир Зеленський підписав закон про надання допомоги від держави у розмірі 8000 грн ФОПам та найманим працівникам, які постраждали від посиленого карантину. Закон передбачає, що гроші виплачуватимуть з державного бюджету та з місцевих.
 • Перед цим Верховна рада схвалила законопроєкти президента Володимира Зеленського №4429 про соцпідтримку застрахованих осіб у зв'язку і №4430 про внесення змін до Податкового кодексу у зв'язку з карантинними обмеженнями через COVID-19.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Головні історії тижня в одному листі

Підписатися на розсилку Суспільного
Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди