"Лишається поле для боротьби". Експерт прокоментував участь жителів ОРДЛО у російських виборах

"Лишається поле для боротьби". Експерт прокоментував участь жителів ОРДЛО у російських виборах

Ексклюзивно
"Лишається поле для боротьби". Експерт прокоментував участь жителів ОРДЛО у російських виборах
Державна дума Росії. Фото: АР

Залучення мешканців окупованих територій Донбасу повністю суперечить Мінським домовленостям, однак українська дипломатія має вести боротьбу за повне невизнання виборів світом.

Про це у коментарі Суспільному заявив політолог Олег Саакян.

"Росія, проводячи вибори на окупованих територіях, порушує сам дух і принципи Мінських домовленостей, фактично знищуючи простір для врегулювання конфлікту", – зазначив експерт.

Він нагадав, що проведенню виборів передувало запровадження рублевої зони, роздача мешканцям окупованих територій російських паспортів та зміна освітніх програм.

"Росія методично й поступово інтегрує ці території до себе. Інколи не на користь собі. Оскільки таким чином інфікує РФ експортом хаосу з цих територій до себе", – зауважив Саакян.

За словами політолога, залучаючи мешканців цієї території у вибори, Росія визначає наперед їхнє майбутнє.

"З одного боку, усе – з Україною покінчено, усі, хто проживають на цій території, ось трішечки – й будуть росіянами", – наголосив він.

На переконання експерта, також російська влада у такий спосіб підвищує самооцінку мешканців ОРДЛО.

"Тобто, долучаючи їх до виборів у Росії, вони створюють ілюзію, що це – не росіяни третього сорту, як почувають себе люди на цих територіях через те, що Росія не приєднала їх за кримським сценарієм, для тих, хто підтримував Росію", – зазначив Саакян.

За його словами, у такий спосіб росіяни також маскують свою присутність на окупованих територіях, оскільки якщо хтось буде схоплений із російським паспортом в ОРДЛО, він зможе сказати, що є місцевим.

"По-третє, Росія вирішує для себе електоральне питання, оскільки явка на цих виборах очікується найнижча, цілі загони віп-агітаторів були по всій Росії, щоб підняти цю явку. Зараз каруселями з окупованих територій до Ростова забезпечують для себе додаткові відсотки тих, хто проголосує за Єдину Росію", – додав політолог

При цьому експерт переконаний, що в цій ситуації Україна здобула політичну перемогу.

"Росія не проводить вибори безпосередньо на окупованих територіях, вони їх організовують на території Росії, вивозячи людей до Росії, хоча з самого початку план був провести їх на окупованих територіях. Очевидно, що українські дипломати та жорстка реакція міжнародного співтовариства змусили Росію змінити цей план", – зауважив Саакян.

На його думку, водночас дипломати все ще мають поле для дипломатичної боротьби за те, щоб вибори до Держдуми РФ не були визнані загалом, а переможці виборів стали невиїзними з Росії в статусі депутатів.

"Потрібно, щоб світ не визнавав ці вибори", – підсумував політолог.

Що відомо

 • Впродовж 17-19 вересня у Росії пройдуть вибори до нижньої палати парламенту країни — Державної думи. Половину з 450 депутатів оберуть за пропорційними списками, іншу частину — визначать голосуванням у мажоритарних округах.
 • До виборів у Держдуму РФ, які відбудуться 19 вересня, у російському посольстві в Києві відкриються виборчі дільниці. Про це під час брифінгу розповів міністр закордонних справ Дмитро Кулеба.
 • Жителів окупованих територій Донеччини та Луганщини примушують брати участь у виборах до російського парламенту, погрожуючи звільненнями та штрафами.
 • РФ організувала масову видачу паспортів жителям окупованих територій Донеччини та Луганщини напередодні виборів до російського парламенту.
 • Верховна Рада засудила проведення виборів до російської державної Думи на території окупованого Криму та Донбасу та підтримала звернення до міжнародної спільноти через це.
 • Окупаційна влада так званої "ДНР" заявила, що буде затримувати людей без "паспортів", а українські документи стануть приводом для прискіпливих перевірок.
 • Російські окупанти продовжують посилювати антиукраїнські настрої на окупованих територіях Донеччини та Луганщини та агітують молодь брати участь у парламентських виборах РФ.
 • Майже пів мільйона жителів тимчасово окупованих Донеччини та Луганщини отримали паспорти РФ.
 • Наприкінці 2019 року в РФ заявили, що російські паспорти отримали понад 100 тисяч жителів ОРДЛО.
 • Голова Державної міграційної служби України Максим Соколюк заявив, що громадянам можуть дозволити мати два паспорти, але будуть обмеження щодо РФ.
 • На окупованому Донбасі посилюється тиск на громадян України, які не отримали паспорт РФ.
 • Окупаційна влада так званої "ДНР" обмежила виїзд дітей старше 14 років, які не мають паспорта громадянина України, Російської Федерації, закордонних паспортів цих країн чи "паспорта ДНР".
 • У Міністерстві закордонних справ України переконані, що російська паспортизація мешканців окупованих територій Донбасу є засобом поширення ідеології "русского міра" та елементом російських гібридних тактик проти сусідніх держав.
На початок