Троє членів наглядової ради "Нафтогазу" подають у відставку. Що відомо

Троє членів наглядової ради "Нафтогазу" подають у відставку. Що відомо

Троє членів наглядової ради "Нафтогазу" подають у відставку. Що відомо
undefined

Троє незалежних членів наглядової ради НАК "Нафтогаз України" Клер Спотісвуд, Бруно Лескуа та Людо ван дер Хейден подають у відставку. Вони обґрунтовують своє рішення низкою порушень, зокрема щодо призначення Юрія Вітренка й тиском на компанію з боку органів влади.

Про це вони повідомили 8 вересня під час онлайн-брифінгу для журналістів.

Наглядова рада

Наглядова рада НАК "Нафтогаз" складається із шести членів, троє з яких є незалежними, а троє — є представниками держави. Вони призначаються у результаті конкурсного відбору, який проводить конкурсна комісія. За відсутності більшості членів наглядової ради НАК "Нафтогаз України", цей орган не матиме кворуму для ухвалення важливих рішень.

Криза в управлінні

"За останні два дні (7-8 вересня — ред.) у нас було дві зустрічі з прем’єр-міністром (Денисом Шмигалем — ред.), довга зустріч з паном Вітренком, а також усім правлінням та виконавчою радою ("Нафтогазу" — ред.). Тепер вже стає зрозуміло, що у нас майже не було нормального діалогу. Стосунки між нами й правлінням НАК дуже погані. Відбувалися засідання, але ми не отримували інформації та документів. Ми щось запитували, але не отримували відповідей. Ми не можемо бути ефективними у цих умовах, оскільки ми приймаємо якісь рішення, але їх не виконують", — заявила голова наглядової ради "Нафтогазу" Клер Спотісвуд.

За її словами, за дуже короткий проміжок часу компанію покинули багато талановитих управлінців, в тому числі серед вищого керівництва. Головно — через менеджмент Юрія Вітренка.

"Ми дуже занепокоєні тим, яким буде майбутнє цієї компанії. Непокоїть фінансовий стан, Інвестиції неможливі... Юрій Вітренко блокує інвестиції, компанія фактично перебуває у замороженому стані", — додала членкиня.

Троє членів наглядової ради "Нафтогазу" подають у відставку. Що відомо
Клер Спотісвуд. Фото: Нафтогаз

Як зазначив інший член наглядової ради Бруно Лескуа, призначення Юрія Вітренка відбулось з грубими порушеннями. Він пояснив, що через це експерти пропонували прем'єру Денису Шмигалю тимчасово припинити його виконання обов'язків.

"Причиною, чому ми подали у відставку — ми ніякого рішення тепер не можемо прийняти, бо це просто неможливо. Ми не хочемо стати свідками діяльності пана Вітренка, позаяк іде порушення антикорупційного законодавства", — зазначив експерт.

Троє членів наглядової ради "Нафтогазу" подають у відставку. Що відомо
Бруно Лескуа. Фото: Edison
Читайте також: До кінця листопада мають обрати 4 членів Наглядової ради "Нафтогазу" – Шмигаль

Проблеми управління

Водночас інший член наглядової ради Людо ван дер Хейден додав, що Вітренко був призначений "дуже дивним чином": "Фактично нас звільнили й потім без нашого рішення його призначили керівником "Нафтогазу". Кооперативне управління передбачає те, що воно повинно було призначати керівника, а не акціонер. Таким чином пан Вітренко підпорядковується уряду і президенту, а не правлінню".

З його слів, у компанії немає кооперації між управлінням і Вітренком, як немає співпраці між Вітренком і менеджментом НАК, який "набагато більш важливий, ніж правління".

"Ми відчували тиск від уряду щодо цін на електроенергію і ми також розуміємо що пан Вітренко також під тиском, бо він має виконувати те, що каже уряд. Ми знаємо що ринкові ціни ідуть угору. Ми маємо продавати газ за низькими цінами згідно з минулими контрактами, а це фінансово неможливо, тому такі проблеми. У нас є занепокоєння щодо того, що цієї зими для опалювального сезону газу вистачить, але чи буде його достатньо після — не впевнений. Я та члени правління вважають що "Нафтогазу" потрібна міжнародна підтримка", — пояснив ван дер Хейден.

Члени правління вважають, що "Нафтогазу" обов'язково потрібна міжнародна підтримка і в цьому ключі вони вважають неправильним те, що голову "Нафтогазу" призначали через рішення уряду. Це, як вони зазначають, призвело до того, що скасували випуск євробондів в результаті звільнення Андрія Коболєва.

Троє членів наглядової ради "Нафтогазу" подають у відставку. Що відомо
Людо ван дер Хейден. Скріншот: Суспільне
Читайте також: Чи буде новий контракт з Росією після запуску "Північного потоку-2". Відповідає "Нафтогаз"

Потрібна стабільність

Ван дер Хейден зауважив, що для інвестицій у "Нафтогаз" потрібна стабільність принаймні на 5 років: "Через постійну зміну керівництва неможливо досягнути отримання нових вливань... і ми по суті не впливаємо на управління компанією".

З його слів, експертів також попросили не втручатися у перебіг зустрічі "Зеленський-Байден" й "не створювати додаткових проблем" для уряду.

"Тепер ми йдемо на такий крок і нам здається, що у нас немає іншого варіанту, як просто піти у відставку. І тому нас не можна звинувачувати у тому, що це ми створюємо проблеми. Це не питання того, що у нас просто складні стосунки з керівником, а проблема в тому, що стосується поведінки керівника і щодо правління і виконавчої ланки компанії", — пояснив член правління.

Крім того, члени наглядової ради припустили, що Вітренко залежний від уряду і Офісу президента, при цьому додають, що вони "не знають про обіцянки", які Вітренко нібито давав Зеленському та Шмигалю. Однак вони вказали, що на компанію здійснюється постійний тиск. Зокрема — через приклад "Укрнафти", де не відбувається розділення інтересів олігарха Ігоря Коломойського і "Нафтогазу". Також експерти згадали про вплив структур Фірташа на формування роздрібних цін на газ, що не впливає позитивно на інтереси компанії та України.

За словами Клер Спотісвуд, члени наглядової ради залишаться при своїх обов'язках ще два тижні: "Ми маємо повідомити про нашу відставку і ми хотіли залишити, щоб все будо в порядку і забезпечити, щоб все було технічно нормально зроблено і щоб встигли найняти якихось нових людей".

Експерти також додали, що повернулися до наглядової ради після першого оголошення про звільнення, позаяк склали дорожню карту розвитку компанії, щоб новий очільник НАК Юрій Вітренко підтримав її: "Він ігнорував це все, робив все навпаки... Ми сподівались на нормально стосунки".

Що відомо

  • 28 квітня Кабінет міністрів звільнив Андрія Коболєва, який 7 років очолював НАК "Нафтогаз України". На його місце призначили виконувача обов'язків міністра енергетики Юрія Вітренка. У "Нафтогазі" назвали рішення незаконним.
  • Посли G7 прокоментували звільнення Андрія Коболєва з посади голови правління та наглядової ради НАК "Нафтогаз України".
  • Європейський союз, Європейський банк реконструкції і розвитку, Європейський інвестиційний банк, Світовий банк та Міжнародна фінансова корпорація виступили зі спільною заявою, у якій висловили занепокоєння через припинення повноважень наглядової ради НАК "Нафтогаз України" та звільнення голови компанії Андрія Коболєва.
  • Новий очільник НАК "Нафтогаз" Юрій Вітренко заявив, що планує продовжувати максимально можливий юридичний тиск на російський "Газпром" та нові позови до суду.
  • 30 квітня члени наглядової ради НАК "Нафтогаз" подали заяви про відставку та заявили про "тотальне знищення корпоративного управління".
  • 2 травня Кабмін закликав наглядову раду НАК "Нафтогаз України" продовжити виконувати обов'язки до завершення конкурсу на посади нових членів.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок