Експерти розповіли, чому люди грають в комп'ютерні ігри і коли це стає небезпечно

Експерти розповіли, чому люди грають в комп'ютерні ігри і коли це стає небезпечно

Ексклюзивно
Експерти розповіли, чому люди грають в комп'ютерні ігри і коли це стає небезпечно
. Unsplash.com

Команда пенсіонерів з Одеси"Молода Гвардія" у травні потрапили до Національного реєстру Рекордів України. Вони встановили рекорд з гри "Counter-Strikе". Найстаршому гравцю 78 років, а наймолодшому – 66. Чому відеоігри приваблюють дорослих та дітей, коли це захоплення стає небезпечним і як перетворити його на корисне заняття в ефірі Українського радіо розповіли нейрофізіолог Сергій Данилов та власник кіберспортивного порталу Геннадій Веселков.

Як з ігровою поведінкою пов’язані комп’ютерні ігри

Ігрова поведінка, це – одна з основних емоційних систем, яка є у людини. Одна з найбільших потреб, яка є у людини. Відповідно, будь яка гра, яка задовольняє цю потребу, це – класно і потрібно. Коли ми говоримо про ігрову поведінку, то виникає питання – а навіщо взагалі гра? Ігрова поведінка, це – основна, базова мотиваційна система, яка потрібна для отримання задоволення. Більше ніякого сенсу в грі немає. У тварин, які не грають, будуть суттєві порушення в поведінці. Не буде розвиватись самовпевненість. Не буде якоїсь там гнучкості. Але, це все буде десь там – в майбутньому. Виявляється, що гра потрібна зараз, але, якась користь в неї буде в майбутньому", — рощповыв нейрофізіолог Сергій Данилов.

Водночас за його словами в останньому класифікаторі хвороб вже визначено "залежність від ігор". Однак з цією проблемою стикають лише 1-3% людей, які в них грають.

"По суті, це – проблема не з грою, це – проблема з залежністю. Немає різниці, який тип залежності. І гра в даному випадку виступає "копією стратегії". По суті, стратегія захисту себе від якогось стрессорного фактору. Всі дослідження, щодо комп’ютерних ігор доходять до одного висновку – після гри вони себе краще почувають – в мене стрес, я пограв і в мене зменшується стрес. Немає значення, яка саме гра. З комп’ютерними іграми мабуть є дві великі проблеми. Перша – коли я граю, в мене зменшується обсяг рухової активності. А для нашого мозку, ігрова поведінка, пов’язана з задоволенням, в нас так само активується апетит. Хочеш – не хочеш, але після цих ігор виникає бажання поїсти, а ти не рухався. Що далі відбувається, Ви розумієте. Це – дійсно проблема", — пояснив він.

Друга проблема — питання балансу між реальністю та уявою.

"Проблема не в іграх, а проблема в балансі. Це не значить, що коли дитина в грі 10-12 годин, погано, це – що таке відбувається кожен день. Згадайте, як вам втрапила в руки цікава книжка – можете "запоєм" її читати і немає проблем, навіть, якщо Ви її добу читаєте. Немає ніякої різниці. Це – залучення. Я залучений в цей цікавий процес. Це і є той розвиток, в мене є цікавість, в мене є сфокусованість на якійсь задачі. Якщо в мене є бажання, є система, яка спрямована на пошук такої поведінки – миттєво отримую зворотній результат – щось зробив і воно щось відбувається. Це все – уявний процес. А наше життя, це – баланс між реальністю і уявою. А в уяві, інколи, навіть цікавіше знаходитись", — зазначив Данилов.

При цьому, вже зараз відомо, що люди, які грають в комп'ютерні ігри мають кращій рівень концентрації уваги та мають кращу просторову пам’ять.

"Нічого поганого в тому ж "Counter-Strike" немає. Гра, як і кожен процес, в кожному є щось цікаве чи особливе. Можна вже сказати, що "Counter-Strike", це – культура. Ми інколи і не розуміємо наскільки глибоко вона проникає в життя людей, які цим займаються. Якщо подивитись трошки глибше, дитяча гра – вона перетворюється в культуру. Все, що ми називаємо культурою, воно виросло з гри. Культура, це – наука, це – спорт, мистецтво. Вони, по суті, є грою. Митець, який щось створює, для нього це процес пошуку, гри, залученості. Він намагається знайти щось нове. Але, це – трошки інший процес. В дитинстві, я просто щось перебирав, вивчав, а потім поступово в мене з'являються якісь цілі, якісь правила, в межах яких я повинен працювати. "Counter-Strike", це – більше ніж просто дитяча гра, це вже культура, в якій є стільки елементів, що їх вже можна окремо розбирати. Повторюсь – проблем немає, якщо є правильний баланс. Якщо я весь день тренуюсь, а ввечері граю в "Counter-Strike", то – проблем немає", — розповів нейрофізіолог.

Окрім того, Counter-Strike", це – велика індустрія в якій можна і заробляти. Зарплати гравців, які професійно грають, становлять десятки тисяч. Також гра дозволяє людям зберігати своє віртуальне коло спілкування.

"Щодо агресії. Це – агресивна гра, де когось можуть вбити. Але це досі складне питання і йдуть наукові суперечки з цього приводу. Але, знаємо точно, що агресія має кудись вийти. Одна з ідей – ми вигадуємо способи каналізувати агресію. Це може бути спорт чи гра. Ми спрямовуємо цю емоцію в змагання і зменшуємо ризик реальних, прямих конфліктів. Так це чи ні, це – складне питання, але, щось таке 100% є", – зазначив Данилов.

Залежність від ігор

За словами експерта, залежність від ігор виникає у підлітковому віці, до 20-21 року і потім вона може залишатись на все життя.

"Питання не в іграх, а в тому, до чого все це призводить, до результату до якого приходить кожна людина, яка залучена в ці ігри. Уявіть собі батьків, у яких дитина 40 годин в тиждень грає в ігри. Вони не розуміють, в яку культуру ця гра дитину "затягне". Не важливо які це ігри – комп’ютерні, не комп’ютерні. Проблема – скільки цих ігор буде, наскільки вони різноманітні", — пояснив Данилов.

За його словами, основне завдання батьків – слідкувати не за тим, щоб ці ігри були різноманітні.

"І знову ж таки – проблема не в іграх, проблема в залежності. Залежність, це – спосіб від чогось захиститись, від небезпечного для себе оточення, від небезпечних ситуацій. Це – людина, яку треба "вийняти" з тої ситуації, в якій вона опинилась і вона таким чином намагається захиститись. І проблему треба вирішувати не з іграми, а ситуацією, в якій знаходиться ця людина", — наголосив він.

Про кіберспортсменів та геймерів: чому відеоігри так захоплюють дорослих

"Можна займатись якимось спортом для свого здоров’я чи задоволення, а можна займатися професійно – грати, виступати на змаганнях, тобто, ставити перед собою якісь цілі. І, як і в спорті, людина може обирати або один шлях, або – інший. Так само і в кіберспорті – вона може грати в своє задоволення – багато ігор не кіберспортивні, а для задоволення. А може ставити перед собою якісь спортивні, або кіберспортивні, цілі – отримувати якісь медалі, вигравати якісь призові місця. І тому вона йде у кіберспорт і займається цим професійно. Але, як і у звичайному спорті – займається і виступає багато людей, але чемпіоном стає лише один, лише одиниці. Самі обдаровані, самі цілеспрямовані. Так і в кіберспорті – змагається дуже багато людей, грають мільйони, але лише одиниці стають чемпіонами світу, стають відомими, заробляють грошей", — розповів Геннадій Веселков.

Він відзначив, що кіберспорт відрізняється від спорту тим, що за бажання можна досягти високих результатів і без розвиненої інфраструктури – потрібен лише інтернет і гарний комп’ютер.

"В Україні кіберспорт динамічно розвивається – Україна в десятці лідерів кіберспорту світу. У нас дуже багато змагань, багато талановитих кіберспортсменів. В Україні розміщені дуже круті студії трансляції кіберспорту та спортивного контенту. Україна "не пасе задніх" в плані кіберспорту, вона йде в ногу з прогресом", — відзначив Веселков.

Як готують кіберспортсменів та чому цей спорт можна вважати корисним

За його словами, вже є академії-інтернати для підготовки кіберспорстменів.

"У Польщі нещодавно відкрили, де батьки платять по 40 тисяч доларів, щоб діти тренувались. Це і є той самий паретинг, і в цьому немає нічого хорошого. Коли ми здаємо дитину в щось таке, ми розуміємо, що вона щось втратить в інших сферах. І це – один з недоліків такого підходу до спорту. Ще раз хочу сказати – принаймні до 12 років, потрібно щоб діти займались якомога більш різними видами, навіть у тому ж спорті. Особливо в ігровому спорті, де потрібно розвивати дуже багато різних навичок – і просторові, і увагу, і рівень концентрації. Чим більше видів спорту, тим більше буде гнучкість, адаптації в дорослому віці", — наголосив експерт.

Що відомо

  • Вчені з Німецького спортивного університету в Кельні порівняли раціон і активність 800 кіберспортсменів і середньостатистичної людини, щоб розвінчати застарілий стереотип про фанатів відеоігор, які харчуються переважно нездоровою їжею.
  • Професійний гравець в Call of Duty Томас "ZooMaa" Папаратто був змушений піти з кіберспорту у 25 років через травму великого пальця і ​​зап'ястя. Він професійно грав вісім років.
  • Українець S1mple – другий найкращий гравець 2020 року в CS:GO
  • Платформа Steam назвала 100 найкращих відеоігор 2020 року

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок