Криза мігрантів у Литві. Хто ці люди та як Лукашенко розхитує Європу за допомогою біженців

Криза мігрантів у Литві. Хто ці люди та як Лукашенко розхитує Європу за допомогою біженців

Криза мігрантів у Литві. Хто ці люди та як Лукашенко розхитує Європу за допомогою біженців
АР

Наприкінці червня Білорусь призупинила членство в Угоді про реадмісію з ЄС та відкликала свого представника при Європейському союзі. Це стало відповіддю Олександра Лукашенка на санкції ЄС. Відтоді ситуація з мігрантами з Білорусі погіршилася в рази, а Вільнюс звинуватив Мінськ у сприянні нелегалам і почав зводити 550-кілометрову огорожу з колючого дроту на кордоні з Білоруссю.

Ситуація з мігрантами має три рівні. Перший – рівень самих біженців і мігрантів, які намагаються нелегально потрапити в Європу. Другий – рівень місцевих жителів, які живуть в кілометрі від табору біженців і хвилюються, що ті їм можуть якось зашкодити. Третій – рівень влади, яка намагається впоратися із "гібридною війною" Білорусі проти Литви. Суспільне розібралося чому мігранти їдуть в Литву через Білорусь та хто їм допомагає.

Рівень 1. Мігранти

З початку 2021 року на литовсько-білоруському кордоні були затримані понад чотири тисячі мігрантів. Це в 50 разів більше порівняно з минулим роком. Більшість мігрантів — громадяни Іраку. Єврокомісія вже виділила Литві майже 37 мільйонів євро на вирішення цієї кризи.

Потік біженців литовська влада називає гібридною війною самопроголошеного президента Білорусі проти їхньої країни. Олександр Лукашенко неодноразово казав, що дозволить мігрантам Сирії, Іраку чи Афганістану потрапляти в країни Євросоюзу, як відповідь на європейські санкції проти Мінська.

Біженці й мігранти з різних країн, таких як Сирія, Ірак чи Афганістан купують тур в Мінськ і вже звідти на таксі їдуть до кордону з Литвою. На кордоні виявляється, що документів у них уже немає. Один з мігрантів розповів, що нібито туристична фірма відібрала у нього паспорт. Зі своїх країн утікають, бо там іде війна, або ж просто низький рівень життя. Людей без документів, які заходять на територію Литви не в спеціальних пунктах пропуску, а просто перебігаючи кордон, затримують прикордонники і відправляють в тимчасові притулки. Насправді мігранти позбавляються документів, щоб якомога довше пробути на території Литви. Якби їх ідентифікували відразу, більшість повертали б назад, оскільки для отримання політичного притулку в європейській країні необхідні вагомі причини. Коли ж в людини немає жодних документів, офіційно посадити її на літак неможливо.

Криза мігрантів у Литві. Хто ці люди та як Лукашенко розхитує Європу за допомогою біженців
У литовському таборі Руднинкай наразі утримуються близько 800 мігрантів. Нікіта Жеребцов, Суспільне

“Мігранти, які приїжджають до Білорусі як випадкові туристи, чи скажімо так, фейкові туристи, вони просто намагаються перетнути кордон і дістатися до країн Європейського Союзу, отримати хороші місця для життя. Люди на кордоні вони не агресивні, але з білоруського боку є озброєні солдати, які виштовхують їх на литовський кордон, на Литовську територію. Але коли ці люди вже в таборах для біженців, деякі з них інколи створюють певні проблеми, тому що вони не дісталися туди, куди їм обіцяли”, — пояснює експерт у галузі військової безпеки, литовець Даріус Антанаітіс.

Криза мігрантів у Литві. Хто ці люди та як Лукашенко розхитує Європу за допомогою біженців
Даріус Антанаітіс: мігранти в таборах створюють певні проблеми. Facebook / Darius Antanaitis

Найбільший в країні табір, де живуть 800 біженців, в кілометрі від села Руднинкай. Там стоять намети, в яких і живуть чоловіки. Жінок і дітей везуть в більш комфортні місця, приміром, в табір Пабраде чи Медининкай. Щодня в тимчасовий притулок приїжджає магазин на колесах, де мігранти можуть купити продукти чи поповнення для мобільного. У більшості чоловіків там є телефони і гроші, які вони забрали з дому.

Читайте також: Без опалення, водопостачання та документів. Як живуть біженці у литовському таборі Руднинкай

Час від часу мігранти утікають з табору. За деякими з них приїжджають машини на іноземних номерах. Мер округу Балтоджі-Воке Геннадій Баранович розповів нам, що спершу в місцевих жителів була паніка, доводилося проводити зустрічі і заспокоювати людей.

Криза мігрантів у Литві. Хто ці люди та як Лукашенко розхитує Європу за допомогою біженців
Мер округу Балтоджі-Воке каже, що у місцевих мешканців виникає паніка через мігрантів. Скріншот, Суспільне

“Ми, мабуть, за останні два тижні, коли є ці мігранти, бачимо машин на іноземних номерах: німецьких, французьких, польських, мабуть, більше, ніж наше село бачило за десять років. Тобто їх дуже багато, іде якийсь процес. У них є телефони, вони мають контакти, інтернет є. Зв'язуються, спілкуються, отримують якісь готові документи. Тобто людина утекла, сіла в машину і поїхала”, — розповідає мер.

Рівень 2. Жителі села

У селі Руднинкай живе 500 людей (мігрантів у таборі, нагадаю, 800). Під час спілкування з ними ми зрозуміли, що частина з місцевих налаштовані до мігрантів позитивно, частина ж – насторожено. Місяць тому у Руднинкай створили товариство "Безпечне сусідство". Воно організувало невеликі загони по три-чотири людини, які з сьомої вечора до першої ночі їздять вулицями села і шукають мігрантів-утікачів. Коли бачать їх – викликають поліцію. Також члени товариство ходять по будинках, розповідають місцевим, як поводитися, коли бачать мігрантів.

До лав "Безпечного сусідства" записалося близько 70 людей, серед них і неповнолітні, які допомагають старшим. Курує організацію сам мер округу.

Криза мігрантів у Литві. Хто ці люди та як Лукашенко розхитує Європу за допомогою біженців
Представники "Безпечного товариства" проводять роз'яснювальну роботу. Суспільне

“Звичайно, (ред. мігранти) — це люди й ми це розуміємо. На сьогодні народ заспокоївся. Ми всім роздали балончики, щоб могли захищатися, телефони, щоб могли натиснути номер 112, СОС, швидкого виклику, свистки, якщо не дай Боже щось відбувається, щоб вони могли подати сигнал і викликати поліцію”, — каже Баранович.

Товариство “Безпечне сусідство” зареєстроване в поліції, розповідає його голова Юлія Яноніте. Жінка розповідає, що волонтери допомагають патрульним, а ті — селянам. Місцеві інколи зустрічають мігрантів просто на вулицях села.

Криза мігрантів у Литві. Хто ці люди та як Лукашенко розхитує Європу за допомогою біженців
Волонтери активно допомагають патрульним. Скріншот, Суспільне

“Буває таке, що вони заходять в житлові комплекси і то біля одного, то біля іншого дому їх знаходять наші дружинники і віддають їх поліції. Вони підходять до них і починають спілкуватися, переважно англійською мовою. І в цей самий час дзвонять поліції. Якщо бачать, що мігрант налаштований досить агресивно, то вони просто дзвонять в поліцію, пояснюють, де вони знаходяться, що вони побачили мігранта. Деякі спілкуються до кінця, садять у свою машину і привозять сюди (до штаб-квартири - ред.). Нещодавно нам привезли двох мігрантів”, — розповідає Юлія Яноніте.

Утім, причин боятися мігрантів – немає, наголошує експерт з військової безпеки Даріус Антанаітіс, мігранти не проявляють агресії: “Насправді мігранти живуть на ділянці Міністерства внутрішніх справ. Вони не спричиняють проблем на нашій території. Вони не вчиняють жодних бунтів. Я припускаю, що така поведінка місцевих людей через те, що вони просто не розуміють, що відбувається. І вони просто бояться нових облич, нових людей”.

Рівень 3. Гібридна війна

Кожен з експертів, з якими ми спілкувалися, наголошував, що це не міграційна криза, тобто це не природні проблеми через потік біженців, а цілеспрямована атака. Мігрантів Білорусь використовує як зброю, пояснює експерт з інформаційної безпеки Неріюс Малюкявичюс.

“Це точно криза, але це більше про перетворення мігрантів у зброю з боку Лукашенка. Це тип гібридної агресії, де люди використовуються як інструменти на користь режиму Лукашенка. З його боку це ідея, зробити складнощі для тих, кого він бачить своїми опонентами. Це свого роду відповідь на європейські санкції через литовську позицію на режим Лукашенка і його дій. Це стратегія помсти з його боку", — пояснив Малюкявичюс.

Криза мігрантів у Литві. Хто ці люди та як Лукашенко розхитує Європу за допомогою біженців
У Литві переконані, що великий потік мігрантів — це гібридна війна з боку Білорусі. Скріншот, Суспільне

На думку Неріюса, за допомогою мігрантів режим Лукашенка працює на декількох фронтах. Перший – фізично завдати проблем європейським країнам. Другий – інформаційно підривати відносини між різними країнами. Нині, коли Литва посилила захист на кордонах і почала будувати фізичну стіну, мігранти стали їхати на кордони з іншими європейськими країнами.

“Це не лише фізична криза на кордоні, це також інформаційна війна. Оскільки уся інформація використовується білоруським державним телебаченням і пропагандою. Це історії, наприклад про те, що ніби то мігранти були вбиті литовськими прикордонниками, що нагадало мені історію про розіп'ятого хлопчика у Слов'янську. Що цікаво водночас вся ця ситуація використовується не лише на користь білоруського режиму і пропаганди, але також акторами, що фінансуються Росією, які досить активні в цьому. Досить недавно був фейк вкинутий в мережу, про те, що нібито польський священник був убитий мігрантами. Ця фейкова історія – ілюстрація того, як вся внутрішня напруга використовується для дезінформації. В даному разі ціль: литовсько-польські відносини”, — розповів Малюкявичюс.

Як допомагає Білорусь перекидати мігрантів

Розслідувальний центр "Досьє" Der Spiegel з'ясував, що влада Білорусі дійсно була причетна до перекидання мігрантів — через білоруську держкомпанію вона допомагала біженцям з Іраку потрапити в Литву та інші країни Євросоюзу. Незалежний литовський аналітик з питань гібридної війни Маріус Лауринавичюс також мав доступ до документів. Він пояснив, за якою схемою перевозили біженців.

Криза мігрантів у Литві. Хто ці люди та як Лукашенко розхитує Європу за допомогою біженців
Розслідувачі виявили, що білоруська держкомпанія допомагала біженцям з Іраку потрапити до Литви. Суспільне, скріншот

“Була так звана туристична компанія "Центркурорт" білоруська, яка в структурі адміністрації президента. Вона це все організувала. Ще були турагентства "Оскор тур" та ще декілька. З цим "Оскор туром" все і почалося, бо це офіційно білоруська компанія, але нею керує іракець. Компанія "Центркурорт" підписує договір з "Оскор тур" про розвиток туризму з країн як Ірак. Тоді "Оскор тур" починає надсилати заявки на візи не в Міністерство закордонних справ Білорусі, як це має бути, а в "Центркурорт". І тоді вже компанія "Центркурорт", як структура президента, від свого імені просить про візи цим мігрантам”, — розповів Лауринавичюс.

Дивіться також: У Литві триває криза через нелегальних мігрантів. СУСПІЛЬНЕ | ВІДЕОНОВИНИ

Також Лауринавичюс звернув увагу на те, що перекидання мігрантів почалося 5 травня, за три тижні до санкцій Литви проти Білорусі. Тоді, коли в Лукашенка не було причин погіршувати відносини з Європою.

“Жодних доказів того, що Білорусі допомагає Росія – немає. Але водночас аналітично я можу сказати дві речі. Така "гібридна атака" не може відбутися без дозволу Москви, тому що режим Лукашенка зараз на 100% залежить від Росії. Друге – я казав про дату, коли це почалося. Бо якщо сказати, що це помста Лукашенка за санкції – це неправда. І якщо подивитися на цей період, весна цього року, то немає жодної причини, навіщо Білорусі ще більше ускладнювати відносини з Євросоюзом. Єдина причина, яку я знаходжу, це те, що Лукашенка хтось попросив. А цей хтось, це звісно Москва. І саме за такою ж схемою Росія самостійно проводила такі операції проти Фінляндії і Норвегії у 2016-2016 роках” - пояснив Лауринавичюс.

Що відомо

  • 10 серпня уряд Латвії оголосив режим надзвичайної ситуації через збільшення кількості нелегальних мігрантів, які перетинають кордон країни. Влада Латвії через наплив нелегальних мігрантів запровадила з 11 серпня до 10 листопада режим надзвичайної ситуації в прикордонних з Білоруссю районах.
  • Прем'єр-міністр Латвії Кріш'яніс Каріньш заявив, що криза з нелегальними мігрантами, які намагаються перебратися через кордони Литви і Латвії, є проявом "гібридної війни Білорусі з ЄС".
  • Уряд Латвії схвалив виділення фінансування на будівництво інфраструктури для захисту східного кордону Латвії та запобігання нелегальній міграції.
  • Польща також планує побудувати паркан на кордоні з Білоруссю для попередження нелегальної міграції.

Читайте також

Польща запровадила надзвичайний стан на кордоні з Білоруссю через мігрантів

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок