Як за три місяці створити документальне кіно? Розповідає учасниця проєкту "Голоси регіонів України"

Як за три місяці створити документальне кіно? Розповідає учасниця проєкту "Голоси регіонів України"

Як за три місяці створити документальне кіно? Розповідає учасниця проєкту "Голоси регіонів України"

"Україно-французький освітній кінопроєкт "Голоси регіонів України" розробив тримісячний курс для українських документалістів, режисерів і журналістів з Дніпра, Львова, Миколаєва, Сум та Харкова. У червні для участі відібрали вісьмох учасників, і одна з них – Олена Приймач з міста Суми. Вона займається історичною журналістикою і в ефірі Радіо Культура розказала про фільм, який хоче створити, та як вчиться писати сценарії за три місяці.

Олена, ви розробляєте ідею про події, які відбулися в 1940-х роках. Можете докладніше розповісти, яку історію хочете зафільмувати?

Я займаюся історичною журналістикою, а саме досліджую архівні документи, які відкрили для дослідження, – це архіви репресивних органів СРСР.

Часовий період, який я досліджую, – 30-ті – 40-ві роки, зокрема, період німецької окупації України. Тема, яку я кілька років досліджувала і написала статтю, – трагічна подія, яка сталася в місті Ромни. У 1941 році, коли німці окупували місто, вони створили єврейське гетто, куди зігнали усіх євреїв. 10-11 листопада 1941 року вони вигнали усіх людей за місто і розстріляли.

Я почала працювати в архіві СБУ в Сумській області і натрапила на цю тему. Дізналася, що було кілька кримінальних справ по мешканцях Ромнів, які співпрацювали з німцями і брали участь у знищенні євреїв. Це було чотири справи: двоє чоловіків, дві жінки. І от, досліджуючи, я побачила, яка жахлива трагедія сталася. Тому що на той момент, наприклад, навіть я як історик нічого не чула про це. Тому написала велику статтю, вона була опублікована в обласній газеті, потім передрукована у місцевих газетах в Ромнах, але це відбулося – і все, тиша. А в цьому році будуть 80-ті роковини цих подій. І якщо Бабин Яр зараз на слуху, то про Ромни знову ніхто нічого. Навіть у самих Ромнах нічого не готується. Я туда поїхала, поспілкувалася з представниками єврейської громади – і нічого. І мені це болить. Я хочу розворушити це і донести до жителів не тільки своєї області, а і України, і, можливо, навіть Європи. Про це треба пам’ятати, і цих людей треба вшановувати.

Ви плануєте брати коментарі в людей: родичів вбитих, свідків?

Ні. В тому і трагедія, що, наприклад, до окупації в Ромнах проживало чотири тисячі людей (євреїв, – авт), а наразі всього 50, і нікого з тих сімей не залишилося. Вони були знищені.

Зараз триває трьохмісячний тренінг проєкту "Голоси регіонів України". Що ви на сьогодні для себе відкрили з тих розмов, які почули?

Для мене проєкт дуже цікавий, тому що, як я сказала, я не документаліст, я – журналіст. І документалістика для мене – це дуже нова справа. Я вчуся від початку. Мені подобаються ментори. Це досвідчені документалісти: Анна Кулевич, українська режисерка, французький режисер Володимир Леон. Він прекрасно володіє російською мовою, тому все, що хоче нам донести, ми розуміємо. Для мене це можливість побачити свою історію під іншим кутом і знайти інші засоби, як донести інформацію. Тому я працюю над тим, щоб у мене відкрилося, як я його називаю, третє око. Я дійсно мрію створити фільм.

У проєкті кажуть, як він далі буде розвиватися? Чи заплановані покази? Чи ви завершите лише на стадії створення?

Там навіть про створення фільму поки не йдеться. Зараз ми працюємо над сценарієм, обговорюємо, які мають бути складові, яке режисерське бачення мусить бути, а на виході у нас не фільм буде, а пакет документів, які необхідні для того, щоб брати участь у різних пітчингах. На виході з відео там буде лише тизер – заявка на фільм.

Гетто в Ромнах (довідка)

За даними перепису 1939 року в Ромнах проживали 3,8 тисяч євреїв, які становили 14,8% міського населення. З початком Другої світової війни частині євреїв міста, приблизно 30%, вдалося евакуюватися.

Нацисти зайняли Ромни 10 вересня 1941 року. У листопаді 1941 року нацисти наказали євреям переселитися в гетто в районі вулиць Казанської (Димитрова) та Пролетарської солідарності. Українцям і росіянам нацисти наказали виселитися і зайняти приміщення, в яких жили євреї.

10 листопада 1941 року начальник єврейської біржі Іван Пилипенко оголосив, що всі мешканці гетто, включаючи дітей і людей похилого віку, повинні з'явитися на мітинг на площі між електростанцією та стадіоном. Частина євреїв прийшла, частина залишилася в гетто. Після 16:00 поліцаї оточили район гетто і вигнали на площу тих, хто залишився. Євреїв оточили і під конвоєм колоною повели вулицями Леніна, Карла Маркса, Ворошилова в бік Вахромеївських казарм на околиці міста.

В ніч з 10 на 11 листопада євреїв з міста Ромни невеликими групами вивозили в яр між містом і селом Лозова. За різними даними, в місті Ромни загинули від 2,1 до 3 тисяч євреїв. Влітку 1942 року нацисти знищили членів змішаних сімей, які не були в роменському гетто.

Категорії
КонцертиТеатрАрхітектураДизайнІнше