Село однієї з громад Хмельниччини змагатиметься за звання найгарнішого. Чим воно привабливе

Село однієї з громад Хмельниччини змагатиметься за звання найгарнішого. Чим воно привабливе

Село однієї з громад Хмельниччини змагатиметься за звання найгарнішого. Чим воно привабливе
Фото: Суспільне.

Село Старий Кривин Нетішинської громади змагається за звання найгарнішого села України. Директорка Нетішинської агенції місцевого розвитку Тетяна Демидюк розповіла Суспільному: подали село на участь у Всеукраїнському конкурсі «Made in Ukrain: найгарніше село України», бо вважають його гідним цього звання.

Храм у вигляді ковчегу

Дерев’яний православний храм у вигляді корабля, збудований в 1762-му році - головна окраса Старого Кривина та принада для туристів, розповідає директорка Нетішинської агенції місцевого розвитку Тетяна Демидюк, ініціаторка участі села в конкурсі «Made in Ukrain: найгарніше село України».

У церкві, крім даху, все з деревини - ззовні та всередині, каже настоятель Святовоскресенської церкви у Старому Кривині, отець Василь.

«Дерево ще досить добротне. Нещодавно нам довелося замінювати частинку підлоги, то коли ми розкрили, то побачили добротне дерево, яке пахне смолою. Для будівлі церкви наші віруючі предки обирали тільки найкраще дерево», - говорить священник.

Дерев'яна церква, збудована в 1762 році - окраса Старого Кривина та принада для туристів. Фото: Суспільне.
Дерев'яна церква, збудована в 1762 році - окраса Старого Кривина та принада для туристів. Фото: Суспільне. Фото: Суспільне.

Отець Василь став настоятелем храму три роки тому. Каже: церква ця в архітектурному сенсі – особлива. Та показує хід навколо храму, якого, каже, досі не бачив ніде.

«Церква ніби опоясана ним. Можна з правого боку церкви зайти і вийти з протилежного, обійшовши навколо церкви», - каже він.

Іконостас, продовжує настоятель храму, теж дерев’яний. Ікони в храмі - старовинні. Священник додає: якщо завдяки конкурсу про Старий Кривин дізнаються в Україні, радітиме приїжджим прихожанам, які і зараз часто навідуються в церкву.

«Люди цієї святині не минають, вона притягує. Будемо приймати туристів - дорослих, дітей, бо є що сказати, показати і отримати задоволення духовне», - запевняє отець Василь.

Дуб, під яким спочивав Хмельницький

Директорка Нетішинської Агенції місцевого розвитку Тетяна Демидюк розповідає, чому подали проєкт на конкурс.

«У нас гарна історична складова в Старому Кривині, але мало хто про це знає. Тому ми вирішили на всю Україну заявити про те, що до нас можна завітати, і показати, що в нас можна побачити. Конкурс покликаний залучити туристів в місця, які мало хто знає», - каже чиновниця.

Під цим велетенським дубом, за легендою, спочивав Богдан Хмельницький під час своєї поїздки до Острога. Фото: Суспільне.
Під цим велетенським дубом, за легендою, спочивав Богдан Хмельницький під час своєї поїздки до Острога. Фото: Суспільне. Фото: Суспільне.

Крім старовинної церкви, у Старому Кривині на вулиці Богдана Хмельницького росте дуб, стовбур якого діаметром до трьох метрів, розповідає місцевий житель Павло Форсюк.

«Цей дуб, ще бабуся моя казала, що йому більше 600 років. А це вже років 80 тому було. Він завжди тут ріс на обійсті Ковальчуків. Під ним фотографуються, обнімають його, бо кажуть, він надає силу.

А оця дорога повз дуб - це була дорога на Остріг. За легендою, Богдан Хмельницький тут проїжджав, під цим дубом», - каже чоловік.

Краєзнавчий музей з речей із бабусиних скринь

Місяць тому в селі вирішили створити краєзнавчий куточок в сільському Будинку культури, та взялися до роботи. Виконувачка обов’язків директора Наталія Наумук саме впорядковує старожитності, які за тиждень позносили сюди місцеві. Каже, вона й сама долучилася до збору експонатів.

«Цю сумку я знайшла на горищі своєї свекрухи, їй точно більше ста років», - говорить Наталія Наумук.

У сільському клубі громада вирішила облаштувати краєзнавчий куточок. Фото: Суспільне.
У сільському клубі громада вирішила облаштувати краєзнавчий куточок. Фото: Суспільне. Фото: Суспільне.

Корінний житель Старого Кривина Сергій Сілецький виносить на подвір’я старожитності, знайдені на горищі дідівської хати: прядку, чесало для конопляних ниток та великі плетені ємності для збіжжя.

«Поплетяне з житньої соломи, як правильно назвати, я й сам не знаю. У них зерно тримали, їм, мабуть, років двісті п’ятдесят, це гарантія. Мені не шкода, бо воно в мене пропаде, а в музеї воно може зберегтися», - каже чоловік.

Та додає: участь Старого Кривина в конкурсі – справедлива, бо його село – найкраще.

Парк, не гірший за Софіївський

Є у селі і свій парк, який зараз нагадує радше ліс. За історичними даними, його, наприкінці 18 століття, спроектував майстер палацо-паркового мистецтва Діонісій Мікклер у подарунок коханій князя Яблонського, який мав тут маєток.

Староста села Світлана Ясенчук каже: парк на площі 33 гектари десятиліттями ніхто не доглядав, тому вона звернулася у відповідні служби, щоби його віддали у власність громади.

«Плануємо привести його до естетичного вигляду, зробити все під старовину, коли тут ще панночки прогулювалися. Тут привезені були дерева з усіх куточків Європи. Хочем, щоб він був, як Софіївський парк», - ділиться планами староста.

Зі старовинного парку, що був розбитий біля маєтку князя Яблонського, в громаді мріють зробити другу "Софіївку". Фото: Суспільне.
Зі старовинного парку, що був розбитий біля маєтку князя Яблонського, в громаді мріють зробити другу "Софіївку". Фото: Суспільне. Фото: Суспільне.

Щодо маєтку князів Яблонських, то від нього залишилися лиш оці ворота та будинок для челяді. Тепер там - будинок-інтернат для людей похилого віку і осіб з інвалідністю.

Директорка Нетішинської Агенції місцевого розвитку Тетяна Демидюк каже: конкурс оголосили 20 травня, триватиме він до 20 вересня, з 25 вересня до 25 жовтня голосування, а з 1 до 15 листопада працюватиме журі.

«Декілька найкращих проєктів отримають кошти на облаштування, можливо, якихось історичних знаків чи чогось подібного», - каже чиновниця.

За її словами, переможця конкурсу «Made in Ukrain: найгарніше село України» оголосять 16 листопада. Від Хмельниччини Старий Кривин - єдиний учасник, а узагалі наразі заявки подали приблизно 20 населених пунктів з усієї України.

Читайте також

На початок