Останній Ленін на Хмельниччині: у одному із сіл краю досі стоїть погруддя вождя

Останній Ленін на Хмельниччині: у одному із сіл краю досі стоїть погруддя вождя

Останній Ленін на Хмельниччині: у одному із сіл краю досі стоїть погруддя вождя
Фото: Суспільне.

Останній пам’ятник Леніну в області стоїть у селі Кізя Кам’янець-Подільського району. Місцеві селяни кажуть, він їм не заважає. Байдуже до нього і місцевій владі, тим паче, що погруддя «вождя пролетаріату» не становить ані матеріальної, ані культурної цінності.

Нам Ленін не заважає

Жителька села Кізя Віра Кравцова каже, що проти знесення пам’ятника Леніну: «Нехай собі стоїть, а що він в нашому селі мішає».

Підтримує односельчанку й Євгенія Янчук. «Він вже багато років у нас тут стоїть, ми ще до школи ходили, то ін стояв. І він мені й зараз не заважає», - каже жінка.

Місцевим жителям до пам'ятника Леніну в селі байдуже. Фото: Суспільне.
Місцевим жителям до пам'ятника Леніну в селі байдуже. Фото: Суспільне. Фото: Суспільне.

Ще одній жительці села Кізя Катерині Барановській байдуже, стоятиме пам’ятник Леніну чи його демонтують. Жінка каже, що для неї Леніна й так ніколи не було, а пам’ятник їй не заважає.

Пам’ятники та символіку комунізму потрібно звезти в одне місце і зробити музей, вважає житель села Кізя Валерій Боднар.

«Треба того нашого Леніна взяти, акуратно зняти, ішоб було якось культурно, по людськи, то в межах району чи області, є ж такі закинутіділянки, виділити територію і зібрати туди оцих всіх Ленінів та інших, зробити там такий собі музей пам’ятників», - ділиться думками чоловік.

Демонтують пам'ятник вождю після сходу села

Аби монумент Леніну демонтувати, необхідно провести схід села, вважає голова Орининської сільської громади, до якої входить село Кізя, Іван Романчук. Додає, погруддя Леніну з бетону встановили там в 1953 році,

Бетонне погруддя Леніна не становить жодної цінності, але демонтувати його поки не спішать. Фото: Суспільне.
Бетонне погруддя Леніна не становить жодної цінності, але демонтувати його поки не спішать. Фото: Суспільне. Фото: Суспільне.

«З приводу пам’ятника Леніну в селі Кізя, то це питання розглянуте на виконкомі. Ми не повинні порушувати чинне законодавство. На сьогоднішній день ми повинні зібрати схід села, довести до місцевих жителів що є такі нормативні документи, що в країні відбувається декомунізація, тому погруддя підлягає знесенню. На виконкомі вирішили, що такий схід села обов’язково проведемо», - каже голова громади.

Пам'яткоохоронний статус пам'ятки комуністичного режиму давно втратили

За словами заступника директора з питань охорони культурної спадщини Хмельницького обласного науково-методичного центру культури і мистецтва Сергія Шпаковського, з 1991 року з пам’яткохоронного статусу зняли 500 пам’ятників комуністичного режиму.

«Це один з останніх таких пам’ятників Леніну з пам’ятними знаками, бо там ще є серп і молот. До речі, останній Ленін з пам’яткоохоронного статусу був знятий в Ізяславі у 2016 році наказом Міністерства культури України. Далі вже прерогатива органів місцевого самоврядування ці пам’ятники «вождям» знімати, бо їх у нас дуже багато було, вважайте, в кожному селі і Ленін був, і пам’ятні знаки серпа та молота, червоної зірки. Але пам’яткоохоронний статус усі ці скульптури та погруддя, барельєфи втратили ще з 2016 року, наразі жоден пам’ятник Леніну його не має», - розповідає Сергій Шпаковський.

Колись пам'ятники Леніну стояли в кожному селі, зняти їх зараз - завдання місцевої влади. Фото: Суспільне.
Колись пам'ятники Леніну стояли в кожному селі, зняти їх зараз - завдання місцевої влади. Фото: Суспільне. Фото: Суспільне.

Криміналу в бетонному Леніні немає

На думку адвоката Андрія Місяця, кримінального правопорушення у тому, що пам’ятник комуністичного режиму донині не знесли – немає.

«Якщо пам’ятник підпадає під дію цього закону, то у сільської, селищної чи міської ради був термін пів року з моменту набрання чинності закону, прийняти рішення про знесення пам’ятника. Проте цей термін сплив ще у 2015 році. Щодо відповідальності за те, що пам’ятник Леніну досі не знесено, то цей закон передбачаєвведення покарання за поширення, виготовлення, використання комуністичної символіки. Тому, на мою думку, те, що пам’ятник просто знаходиться в якомусь населеному пункті чи десь стоїть це не порушення. Його ж ніхто там спеціально не поставив після ведення у дію цього закону? Тож тут я не став би говорити про наявність в чиїхось діях ознак чи складу відповідного кримінального правопорушення», - пояснює адвокат.

Балансову вартість погруддя Леніну в селі Кізя оцінили у нуль гривень, говорить Іван Романчук. Ніякої культурної цінності цей пам’ятник не представляє, додає голова сільради.

Читайте також

На початок