Чому Кабмін знизив тарифи на електроенергію. Відповідає експерт

Чому Кабмін знизив тарифи на електроенергію. Відповідає експерт

Чому Кабмін знизив тарифи на електроенергію. Відповідає експерт
.

11 серпня, Кабінет міністрів ухвалив рішення знизити з 1 жовтня ціни на електроенергію для домогосподарств, які щомісяця споживають менше за 250 кіловат. Для таких споживачів вартість електроенергії становитиме 1,44 грн. Для українських родин, які споживають більше, ціна залишиться без змін - 1,68 грн.

Про те, чому уряд пішов на зниження ціни та як довго вона триматиметься в ефірі Українського радіо розповів експерт Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук.

“Самого документу (який підтверджує зниження ціни - прим. ред.) ще немає і не видно, яка буде розбивка. Щобільше, не ясно, до якого часу буде діяти це рішення. Всі ці питання відкриті”, - розповів Корольчук.

Він наголосив, що рішення про зниження тарифів є радше популістично-політичним, адже за словами Дениса Шмигаля — це ініціатива президента Володимира Зеленського. Проте, за законом, президент не має жодного відношення до тарифів на житлово-комунальних послуг.

“Ще важливим аспектом є те, що понад два тижні тому приймались абсолютно протилежні рішення. Йшлося про те, що з жовтня до 31 березня буде діяти стара ціна - 1,68 грн. Тобто певний хаос присутній в діях і немає розуміння, в яку сторону рухатись”, — зазначив експерт.

За його словами, наразі об’єктивний тариф на електроенергію має становити понад 3,5 грн.

"Тому сьогодні ми опиняємося в ситуації замороження проблеми і я вбачаю в цьому політичні процеси”, - відзначив він.

Водночас на думку Корольчука до кінця сезону - до квітня 2022 року - тариф буде саме тим, про який заявив уряд.

Натомість газова політика, за його словами, більш продумана, що важливо, враховуючи підвищення біржової вартості газу на ринку ЄС — до 555 доларів за тисячу кубометрів. Це найвища ціна з березня 2018 року. За словами Корольчука, газ в Європі дорожчає на тлі скорочення поставок з Росії через газовий шантаж з Кремля та аварію на одному із заводів “Газпрому” на Ямалі.

“У контексті газу в нас все більш продумано: було рішення держави про те, що в нас буде встановлено річний тариф на газ. Йдеться про максимальну ціну, більше якої споживачі не повинні платити. Вона була визначена в коридорі 8 тисяч грн за тисячу кубометрів, а з доставкою виходить трохи менш як 10 тисяч грн. Більшість споживачів сьогодні платять саме таку ціну”, - пояснив він.

За його словами, якби сьогодні український споживач відштовхувався від європейської ціни, то слід було б платити як мінімум 18 тисяч грн, але "через сталий тариф в Україні істотного зростання ціни на газ не буде”.

Що відомо

  • 28 липня Кабінет Міністрів продовжив термін дії чинної моделі покладання спеціальних обов’язків (ПСО) на ринку електричної енергії для населення до 1 вересня. Таким чином в Україні в серпні діятиме єдиний тариф — 1,68 грн/кВт-год.
  • У липні Національний банк прогнозував підвищення цін на електроенергію для населення у третьому кварталі 2021 року.
  • 18 січня Кабінет міністрів ухвалив рішення стосовно встановлення з 1 лютого 2021 року на період дії карантину ціни на природний газ на рівні 6,99 гривні за кубометр для побутових споживачів.
  • 22 січня Кабмін оголосив, що планує виділити 1,4 мільярда гривень з бюджету на виплату компенсацій за оплату електроенергії через скасування пільгових тарифів.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок