Фестиваль "Файне місто" потрапив у релігійний скандал через виступ польського гурту "Батюшка"

Фестиваль "Файне місто" потрапив у релігійний скандал через виступ польського гурту "Батюшка"

Фестиваль "Файне місто" потрапив у релігійний скандал через виступ польського гурту "Батюшка"

Музичний фестиваль "Файне місто", що закінчився 1 серпня, потрапив у скандал через виступ польського гурту "Батюшка", який використав під час виступу християнську символіку. Мер Тернополя назвав гурт та їх дії антихристиянськими.

Музичний фестиваль "Файне місто" пройшов з 28 липня по 1 серпня на території іподрому за сім кілометрів від Тернополя. 31 липня гурт "Батюшка" закрив оди з музичних майданчиків фестивалю – Dark Stage. Під час виступу музиканти були у священицьких ризах, запалювали церковні свічки, виносили ікону Божої Матері, а посеред сцени стояла труна.

Мер Тернополя Сергій Надал після цього написав в Фейсбуці пост, в якому сказав, що гурт є антихристиянським, тому організатори фестивалю мають вибачитися перед тернополянами. Також Надал сказав, що буде проведено розмову з організаторами фестивалю за участі правоохоронних органів.

"Або організатори зобов’язуються проводити фестиваль "Файне місто" без антихристиянських гуртів, символів, без участі гуртів з Росії , або не проводитимуть його взагалі", - написав у соцмережі мер.

Реакція священників

Заступник голови Патріаршої комісії у справах молоді ́країнської Греко-Католицької Церкви, отець Роман Демуш назвав деякі події та епізоди, що відбуваються на фестивалі "відвертим богохульством, святотацтвом і порушенням прав почуттів вірних християн".

Синкел у справах монашества Львівської Архиєпархії УГКЦ Юрій (Юстин) Бойко на сайті "Духовна велич Львова" назвав події на фестивалі "маніфестацією диявольщини”.

"Впевнений, що організатори фестивалю не допустилися помилки. Вони свідомо зондують грунт як сприйме суспільство тернопільське і українське оте все, що відбувалося на тому фестивалі", – зазначив Бойко.

Реакція фестивалю

На Фейсбук-сторінці фестивалю опубліковано повідомлення під назвою "Головною цінністю фестивалю Файне Місто є свобода!".

Зазначено, що переступивши поріг фестивалю, кожен може бути тим, ким є хоче. "Ми щасливі бачити людей, що вільні від стереотипів. На фестивалі "Файне Місто" вам ніколи не розкажуть, що робити, в що вірити, як вдягатися і кого любити. Мета фестивалю – об'єднувати людей, а не сварити. Ми тішимось, коли бачимо вас щасливими і вільними від стереотипів, адже це будує суспільство, до якого ми так прагнемо: справжнє, вільне, толерантне. Нам прикро, що існують речі, які розділяють людей, адже ми за єдність, любов і свободу", – сказано у повідомлені.

Суспільне Культура звернулися по коментар до одного з організаторів "Файного міста" Максима Черкашина. Він розповів, що на розмову в присутності правоохоронних органів їх не запрошували, проте команда фестивалю завжди готова до діалогу. "Я розумію міського голову [Сергія Надала – ред.], коли він не мав жодного відношення до гуртів, а його тегають у постах чи коментарях. Це досить неприємно".

На питання, чи вплинуть ці події на майбутнє "Файного міста", Черкашин відповів: "Я висловлю власну думку, а це лише 25% організаторів. Так, це вплине на майбутнє фестивалю, можливо навіть місцем проведення. Про це ще рано говорити, ми не до кінця закінчили з 2021-м роком. Такі рішення ми приймаємо колегіально".

Фестиваль "Файне місто" потрапив у релігійний скандал через виступ польського гурту "Батюшка"

Повідомлення на сайті "Файного міста" про виступ гурту "Батюшка".

Хто такий гурт "Батюшка"

Польський гурт заявив про себе у 2015 році, випустивши альбом "Litourgiya" (Літургія) – його тираж розпродали за кілька днів. Їхні їх альбоми такою мають релігійні назви: "Панахида", "Чорна літургія", "Царю Небесний" тощо.

У музиці й на сцені металісти використовують елементи церковного начиння, манери християнських піснеспівів та обрядів. Їх пісні написані старослов’янською мовою.

Фестиваль "Файне місто" потрапив у релігійний скандал через виступ польського гурту "Батюшка"

Обкладинки товарів, які продає гурт за своєю символікою.

Про "Файне місто"

Міжнародний музичний фестиваль "Файне місто" наразі тривав з 28 липня до 1 серпня. Уперше його провели в Тернополі у 2013 році. Назвали фестиваль на честь пісні Братів Гадюкіних "Файне місто Тернопіль" та громадської організації "Файне місто", якою тоді керував один зі співзасновників події Рустам Ергешов.

Цього року на фестивалі виступили The HARDKISS, TNMK, Друга Ріка, Vivienne Mort, Курган і Агрегат тощо.

Із 2015 року на кожному фестивалі виступають російські артисти. Серед них були Элизиум, Порнофильмы, Wildways та IC3PEAK. Цього року приїхали Порнофильмы, Louna, Wildways та Anacondaz. Останнім був заборонений в'їзд в Україну впродовж трьох років (2017 – 2020) через виступи в анексованому Криму. Але гурт визнав, що був неправий, і строк заборони витік.

28 липня Служба безпеки України у відповідь на запит Тернопільської міської ради заявила, що законних підстав для заборони в’їзду на територію України чотирьох гуртів з Росії, які мають виступати на фестивалі "Файне місто", немає.

20 липня у Тернополі відбулася акція протесту "Російське вбиває". Представники "Правого сектору" біля будівлі міської ради пікетували проти виступу російських музичних гуртів на фестивалі "Файне місто".

Читайте також

Категорії
КонцертиТеатрАрхітектураДизайнІнше