У Тернополі 28 липня починається "Файне місто". Що це за музичний фестиваль та чого чекати цьогоріч

У Тернополі 28 липня починається "Файне місто". Що це за музичний фестиваль та чого чекати цьогоріч

У Тернополі 28 липня починається "Файне місто". Що це за музичний фестиваль та чого чекати цьогоріч www.facebook.com/fainemisto

Із 28 липня по 1 серпня на території іподрому за сім кілометрів від Тернополя відбудеться фестиваль "Файне місто". Він пройде увосьме. Цього року хедлайнери – The HARDKISS, TNMK, Друга Ріка, Vivienne Mort, Курган і Агрегат тощо.

Музичний оглядач Суспільне Культура Олексій Бондаренко розповідає, що це за фестиваль, як він розвивався, чому на ньому виступають російські артисти та рекомендує, на кого варто сходити у першу чергу.

Що це за фестиваль і хто його організовує?

Фестиваль заснували чотири підприємці 2013 року.

  • Максим Черкашин.

Зараз: керівник громадської організації "Освітньо-аналітичний центр розвитку громад", балотувався до міської ради від партії "Голос" 2019 року.

На фестивалі: керівник відділу по роботі з державними органами влади, дозвільними організаціями та співпраці з фондами.

На початку: помічник мера Тернополя.

  • Рустам Ергешов.

Зараз: депутат місцевої ради, висувався партією "За Майбутнє".

На фестивалі: технічний директор фестивалю, керівник відділу по роботі з партнерами та спонсорами.

На початку: студент, керівник ГО "Файне місто".

  • Володимир Пасяка.

Зараз: співзасновник PING PONG concertagency, концертний організатор.

Виконавчий директор фестивалю.

На початку: концертний організатор.

  • Ростислав Плахцінський.

Зараз: артдиректор пабу “Хмільне Щастя”, концертний організатор, співзасновник PING PONG concertagency.

На фестивалі: Фінансовий та програмний директор.

На початку: артдиректор клубу "Хмільне щастя".

Згідно з даними YouControl, кожному з них належить 25% частка юридичної особи "ФМ Ентертеймент".

У Тернополі 28 липня починається "Файне місто". Що це за музичний фестиваль та чого чекати цьогорічwww.facebook.com/fainemisto

Перший фестиваль відбувся у центрі міста в парку імені Тараса Шевченка. Назву обрали на честь пісні Братів Гадюкіних "Файне місто Тернопіль" та громадської організації "Файне місто", якою керував на той момент студент Рустам Ергешов.

Перший фестиваль був більше схожий на велику вечірку. Організатори не мали жодного досвіду проведення схожих заходів. На ходу було організоване наметове містечко аж у трьох кілометрах від сцени. Сам же парк Шевченка знаходиться майже в центрі міста, через що після фестивалю організатори отримали багато скарг на гучний звук та інше "неподобство". Також кожен із організаторів залишився у "мінусі".

Утім, глядачі були дуже задоволені через що Максим, Рустам, Володимир та Ростислав вирішили продовжити, але на іншій локації. Із 2014 по 2016 роки "Файне місто" відбувалося на аеропорті поблизу міста. А з 2017 переїхало на іподром.

2020 року фестиваль довелося перенести через пандемію. Але організатори не здалися. Цього року уже відбувся промотур КайФайнемо за участі O.Torvald. А сам фестиваль триватиме чотири повних дні.

Основні етапи розвитку

У документальному фільмі, який організатори "Файного міста" випустили у вересні 2020 року, вони доволі відверто розповіли про еволюцію фестивалю та складнощі, із якими стикалися.

Під час першого фестивалю доводилося охороняти електрощиток, до якого була підведена сцена, бо місцеві жителі погрожували відімкнути енергію. Тоді фестиваль затримався до першої ночі, хоча мав завершитися о 23:00. Кожен із організаторів опинився в "мінусі" на $5 000. Рустам Ергешов згодом повертав ці гроші на заробітках в Європі.

Під час другого фестивалю з'явилися дві додаткові сцени. Та організаторам не вдалося правильно розставити їх по звуку, через що вони перебивали одна одну. Зате глядачі залишилися задоволені. Тоді ж відбувся один із останніх фестивальних виступів Кузьми Скрябіна.

Третій фестиваль приніс значний приток відвідувачів. Найпомітнішою подією фесту став виступ українського кавербенду AC/DC, до якого доєднався оригінальний вокаліст, який недовгий час грав із австралійським гуртом.

Під час четвертого фестивалю лайнап наповнився справжніми міжнародними хедлайнерами. Ними стали Lordi та Pain. Виступ Lordi ледь не зірвався, бо їхні костюми та апаратура загубилися під час перельоту десь у Чехії. Усе вдалося повернути за день. Того ж року фестиваль виявився прибутковим.

У Тернополі 28 липня починається "Файне місто". Що це за музичний фестиваль та чого чекати цьогорічwww.facebook.com/fainemisto

Після того, як місцева адміністрація почала вимагати від організаторів купити їм церковні дзвони, "Файне місто" почали задумуватися про переїзд. Врешті, 2017 року фест відбувся на іподромі. Хедлайнерами стали Guano Apes, Poets of The Fall та Skindred. Той фестиваль запам'ятався потужним лайнапом та слабкою організацією. Виявилося, що команда просто була не готова до складнощів із новою локацією.

Після роботи над помилками "Файне місто" перепрацювали концепцію та повернулися із ідеєю побудови справжнього мініміста на території іподрому. Навколо неї все будується й зараз.

Позиція щодо російських артистів

Із 2015 року на кожному фестивалі виступають російські артисти. Серед них були Элизиум, Порнофильмы, Wildways та IC3PEAK. Цього року заявлені Порнофильмы, Louna, Wildways та Anacondaz. Останнім був заборонений в'їзд в Україну впродовж трьох років (2017 – 2020) через виступи в анексованому Криму. Але гурт визнав, що був неправий, і строк заборони витік.

Позиція організаторів з приводу російських артистів така: "Усі чотири російських артисти, які заявлені в line-up фестивалю, відкрито засуджують путінський режим та навіть висловлюють це в своїй творчості. Ми ретельно перевіряємо всіх артистів, яких запрошуємо, і не допустимо участі людей з проросійськими поглядами. Гурт Anacondaz нещодавно коментував свій виступ в Криму і сказав, що жалкує про це рішення і був неправий. До того ж, згідно із законом України їм в цьому році дозволений в‘їзд в Україну, чим ми й керуємось".

Що буде цього року

Цього року фестиваль триватиме п'ять днів, впродовж яких працюватимуть чотири додаткові сцени. Чотири дні також працюватимуть три основні сцени – Main Stage, Dark Stage для важкої музики та Light Stage для інді.

Головні виконавці фесту — The HARDKISS, які нещодавно закривали головну сцену Atlas Weekend. Також це 5'nizza, росіяни Anacondaz, а також польський дарк-кантрі гурт Me And That Man, із яким зараз виступає український музикант Sasha Boole.

У Тернополі 28 липня починається "Файне місто". Що це за музичний фестиваль та чого чекати цьогорічwww.facebook.com/fainemisto

The HARDKISS на сцені "Файного міста" у попередні роки.

Також на головній сцені можна буде почути низку давно відомих українських гуртів: Друга Ріка, TNMK, Epolets, Жадан і Собаки, O.Torvald, Karna, Stoned Jesus. Із нових героїв — виступ рептріо Kalush та героїв Євробачення Go_A.

Головною зіркою цьогорічної Dark Stage будуть поляки Batushka. Також у перший день можна буде почути новий проєкт ексучасника Eskimo Callboy — GHØSTKID. На третій день хедлайнерами сцену будуть німці, які грають індастріал — Lord Of The Lost. А закриватиме фестиваль австрійський блек-метал гурт Belphegor.

У Тернополі 28 липня починається "Файне місто". Що це за музичний фестиваль та чого чекати цьогорічwww.facebook.com/fainemisto

Також на "важкій" сцені можна буде почути кількох українських зірок альтернативного напрямку, зокрема Space of Variations та 1914.

Перший день індісцени закриватимуть одразу два культових саркастичних гурти. А саме — "Курган і Агрегат" та дует гуморстів Kurwa Matj, який, до речі, нечасто почуєш на фестивалях. Другий день буде спокійніший, його закриватимуть львів'яни "Один в каное" з новим альбомом. Також варто звернути увагу на виступ Ragapop — сайд-проєкт Русі Хазіпової та Анни Нікітіної з Dakh Daughters.

Третій день закриватиме Vivienne Mort. Перед гуртом Дани Заюшкіної гратиме один із найпрогресивніших сучасних рокгуртів України — The Unsleeping. В останній день варто чекати шаленства від ХЗВ, виступу одного з найпомітніших українських реперів Паліндрома та літнього вайбу LATEXFAUNA.

У Тернополі 28 липня починається "Файне місто". Що це за музичний фестиваль та чого чекати цьогорічwww.facebook.com/fainemisto

Окрім музики організатори знову будуть відштовхуватися від концепції міста, яке існує лише кілька днів. У програму входить і Пастор, який став візитівкою фестивалю в останні роки. Він тусуватиметься територією та матиме власні діджей-сети.

"Файне місто — не просто музичний фестиваль, це ціле місто зі своєю інфраструктурою та районами. Головна цінність на фестивалі — це свобода та файні люди. Головна мета — зробити файних людей щасливими та створити для них вільну атмосферу, де вони можуть робити, що завгодно, і бути, ким захочуть. Головне правило — відпочивай так, щоб не заважати іншим", — розповідають організатори.

У Тернополі 28 липня починається "Файне місто". Що це за музичний фестиваль та чого чекати цьогорічwww.facebook.com/fainemisto

"Файне місто" з висоти пташиного польоту.

Категорії
КонцертиТеатрАрхітектураДизайнІнше