Проходить реабілітацію: на Хмельниччині усім селом рятували травмованого лелеку

Проходить реабілітацію: на Хмельниччині усім селом рятували травмованого лелеку

Проходить реабілітацію: на Хмельниччині усім селом рятували травмованого лелеку
. Фото: Суспільне.

Лелека, який, зачепившись крилом, застряг на хресті купола церкви, що у селі Райківці Гвардійської тергромади, перебуває наразі у реабілітаційному центрі для диких тварин, що у Хмельницькому. Рятували птаха чи не усім селом.

Про це розповідає Суспільному настоятель храму у селі Райківці Юрій Тимощук.

За його словами, за 25 років свого священства рятувати птаха йому довелося вперше.

"Обробили рану перекисом, замотали в простирадло і повезли в місто"

Ось тут, у селі Райківці, на верхівці місцевої церкви на самому хресті зачепилась лелека та травмувала собі крило, розповідає місцева жителька, староста церкви Олена.

«Ми побачили, що там щось тріпочеться, і птахи кружляють, жалібно курличуть. Прибігли до церкви, подивилися. Так, самотужки, зняти птаха не можна було, дуже високо, тільки треба було спеціальну техніку. Зателефонували до нашого батюшки, а той вже зателефонував надзвичайникам. Приїхали хлопці і зняли лелеченя. Ми думали, що птах вже не живий, але, дякувати Богу, він живий залишився», - розповідає пані Олена.

Знімали застряглого лелеку надзвичайники за допомогою спеціальної драбини. Фото: ГУ ДСНС у Хмельницькій області.
Знімали застряглого лелеку надзвичайники за допомогою спеціальної драбини. Фото: ГУ ДСНС у Хмельницькій області. Фото: ГУ ДСНС у Хмельницькій області.

За її словами, рятувальники приїхали досить швидко, хвилин за 20, по пожежній драбині дісталися верхівки куполу та зняли травмованого лелеку. Він був дуже знесилений і ледь живий. Селяни надали йому першу допомогу.

«Ми його взяли, обмотали у простирадло, обробили рану перекисом водню. Лелека рухався, але ані ходити, ані, тим паче, літати він не міг. Батюшка попросив привезти його до Хмельницького. Я його поклала у ящичок, сіла на автобус і завезла», - каже Олена.

"Рятували усією родиною, тепер будемо опікуватися"

Настоятель храму села Райківці Юрій Тимощук разом із родиною приїхав у реабілітаційний центр для диких тварин, де наразі перебуває лелека. Каже, хоче подивитися, в яких умовах проживає врятований птах та як він почувається.

«Взагалі, я за 25 років священства не тільки сам з таким не стикався, взагалі такого не чув, щоб пташка зачепилася за хрест на куполі храму. Коли люди з села мені зателефонували, що ось така у нас проблема виникла на території церкви, то я звернуся до рятувальників, бо в селі відповідних засобів, щоб так високо вилізти і допомогти птахові, не було», - каже батюшка.

Настоятель храму у селі Райківці з родиною взяли лелеченя під свою опіку та відвідують його у реабілітаційному центрі. Фото: Суспільне.
Настоятель храму у селі Райківці з родиною взяли лелеченя під свою опіку та відвідують його у реабілітаційному центрі. Фото: Суспільне. Фото: Суспільне.

Далі рятували птаха, каже дружина священника Тетяна, уже усією родиною.

«Пані Олена, староста церкви, коли привезла нам врятованого птаха в ящичку, то він виявився маленьким лелеченям, кілограмів на три чи чотири. Мої батьки порадили нам ветеринара, Кирила Чумакова, то ми його й попросили оглянути птаха, завезли до нього. Він його прооперував, а потім попросив ось цей ребцентр взяти до себе не реабілітацію. Виходить, тепер ми вже його куратори, він вже наш птах. Будемо тепер ним опікуватися, допомагати цьому притулку, ребцентру, провідувати пташку тут. Лелеці ще поки ім’я ніяке не давали, треба ще визначити чи хлопчик це, чи дівчинка, але він ще дуже маленький. Після реабілітації постараємося знайти для нього якесь місце проживання», - каже Тетяна.

"Оперували три години, наклали біля 300 швів"

Оперували лелеку протягом трьох годин, каже головний лікар Хмельницької районної державної лікарні ветеринарної медицини Кирило Чумаков, до якого родина священника привезла врятованого птаха.

Ветеринари кажуть, що після такої травми лелека навряд чи зможе далеко літати, тому приречена на довічне проживання поряд з людьми. Фото: Суспільне.
Ветеринари кажуть, що після такої травми лелека навряд чи зможе далеко літати, тому приречена на довічне проживання поряд з людьми. Фото: Суспільне. Фото: Суспільне.

«Тварина була в жахливому стані. У неї був забій ліктьової променевої кістки, розрив м’яких тканин, м’язів, шкіри, сухожилок. Була проведена операція, було накладено біля 300 швів. Склали ми те крило, життя птахові врятували, але літати на далекі відстані лелека вже, на жаль, не зможе, тому що вже є порушення осі. Ця тварина, якщо можна так сказати, приречена на довічне життя в реабілітаційному центрі чи в якомусь зоокуточку», - розповідає Кирило Чумаков.

"Поки житиме в реабілітаційному центрі"

На період одужання лелека тимчасово житиме у реабілітаційному центрі для диких тварин, каже його директор Сергій Пальохін.

«До нас звернувся наш лікар, який наглядає за нашими тваринами, повідомив, що до них звернулися люди з травмованою лелекою, в нього були порвані сухожилля, попросив, щоб ми забрали на реабілітацію до себе. І хоч ми тимчасово призупинили прийом травмованих тварин до нашого центру, цього птаха вирішили таки взяти, бо шкода стало. Взагалі, в першу чергу, ми надаємо допомогу тим, в кого дуже важкі травми, бо у нас є спеціальні умови утримання травмованих тварин згідно ветеринарних вимог. А от з легшими травмами тваринок просимо людей лікувати вдома, хоча, звісно, не кожна людина може у себе знайти місце для травмованої дикої тварини», - говорить Сергій Пальохін.

Врятованому лелеці поки не дали ім'я, адже він ще занадто малий, аби зрозуміти - дівчинка це чи хлопчик. Фото: Суспільне.
Врятованому лелеці поки не дали ім'я, адже він ще занадто малий, аби зрозуміти - дівчинка це чи хлопчик. Фото: Суспільне. Фото: Суспільне.

Наразі у хмельницькому реабілітаційному центрі Сергія Пальохіна утримується 120 диких тварин та птахів. За його словам, лише цього року до них на реабілітацію привезли 18 поранених лелек, вісім з них, після лікування, випустили у дику природу. Наразі у центрі знаходиться 10 лелек, на харчування яких щодня закуповують 10 кілограмів живої риби.

Що відомо

  • Вранці 23 липня у селі Райківці, що в Гвардійській тергромаді Хмельницького району, надзвичайники врятували лелеку, який крилом зачепився за купол місцевого храму.

Читайте також

На початок