Чи можливо повернути в Україну трудових мігрантів. Пояснює експерт

Чи можливо повернути в Україну трудових мігрантів. Пояснює експерт

Ексклюзивно
Чи можливо повернути в Україну трудових мігрантів. Пояснює експерт
. УНІАН

На початку своєї каденції президент України Володимир Зеленський оголосив державну програму "Повертайся та залишайся". Охочим повернутися трудовим мігрантам обіцяли доступні кредити, іпотеку та виплати для відкриття власної справи. Президент Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування Василь Воскобойник в ефірі Українського радіо розповів, чи є робота зараз для трудових мігрантів в Україні та чи є шанс змінити тренд на виїзд з України

Про мотивацію для повернення

В першу чергу потрібно створювати умови для всіх без виключень: для тих, хто вже працює за кордоном, хто тільки збирається їхати за кордон чи хто просто працює в Україні. Для всіх потрібно створити умови, щоб вони отримували належний рівень заробітних плат, який дозволить їм спокійно сплачувати комунальні послуги, витрачати кошти на своїх дітей, допомагати батькам, жити нормальним та комфортним життям. Тоді у людей не будуть з'являтися думки про те, щоб кудись їхати в пошуках кращого життя.

Про негативи та позитиви трудової міграції

З точки зору звичайної людини трудова міграція — це дійсно можливість поїхати кудись за кордон і там налагоджувати власне життя. І це вибір кожної конкретної людини. З точки зору держави це теж не дуже негативний процес, бо є гроші, які приходять від трудових мігрантів. Тільки за минулий рік таким чином в Україну прибуло 12,1 млрд доларів. Виїзд людей на роботу також дозволяє в українських умовах знижувати ризик соціальної напруги.

Але якщо подивитися стратегічно, то трудова міграція українців буде мати дуже серйозні наслідки на подальший економічний розвиток нашої країни. Це пов'язано не тільки з виїздом людей, а з жахливою демографічною ситуацією. Ми фізично вимираємо. Кількість українців кожного року скорочується і вже за оцінками демографів до кінця 2030 року кількість працездатного населення в Україні скоротиться майже на 3 млн осіб. Сюди додасться ще така кількість українців, які поїдуть за кордон і вже ніколи не повернуться. Тоді з'являється питання, хто буде працювати, хто буде сплачувати податки, хто буде наповнюватися Пенсійний фонд. І це вже велика проблема для України.

Як пандемія вплинула на трудові міграцію українців

Після запровадження карантинних заходів з 13 березня 2020 року в Україну почали масово повертатися люди. Але вони вже одразу зрозуміли, що держава не може їм допомогти фінансово, і вже з травня 2020 року трудова міграція потроху почала знову наповнюватися людьми. У 2020 році Польща видала українцям 1 млн 800 тисяч запрошень на роботу. Приблизно таку саму кількість Польща видала у 2018-2019 роках. Тобто, було б неправильно сказати, що пандемія серйозно вплинула на обсяги трудової міграції. Крім того, кількість грошей, які зайшли від трудових мігрантів у 2020 році була на 200 мільйонів більша, ніж у 2019 році.

Які проблеми існують з працевлаштуванням в Україні?

Перше. В Україні дійсно є проблема невідповідності рівня заробітних плат рівню заробітних плат наших найближчих сусідів у Європі. Якщо звичайний різнороб, який збирає полуницю в полі може отримати в Польщі приблизно тисячу євро, то в Україні його заробітна плата буде сягати 10-12 тисяч грн. Якщо казати про людину на будівництві, то вона може отримувати співставну заробітну плату, якщо вона працює у Києві, а не в Жмеринці чи Бердянську.

Друге. Наявність робочих місць. У людини з невеликого містечка є вибір: або їхати працювати до Києва, або їхати працювати до Польщі. Якщо людина їде до Польщі, то їй потрібно витратити приблизно 5-7 тисяч грн і вона вже може приїхати до роботодавця і почати працювати. Для того, аби приїхати до Києва, зняти тут житло, людина повинна буде витратити до тисячі доларів. Виходить, що різниця буде в чотири рази по витратах і людям стає невигідно їхати до Києва.

Третє. Ейджизм. Якщо людині в Україні більше 45 років, їй навіть в Києві майже неможливо знайти роботу. У нас є проблема бідних країн, коли наймають найдешевший та молодший персонал за віком, із якого намагаються витягнути все, що можливо, але не хочуть брати людей у віці, котрі вже знають, скільки вони коштують, і у яких є вже своя точка зору на ті чи інші процеси.

Чи є дієвими заходи уряду

​​У Києві 20-21 липня відбувся Всеукраїнський форум "Україна 30. Трудові ресурси", який був присвячений діям по поверненню трудових мігрантів. Там звучало дуже багато цікавих речей, наприклад, створити нові робочі місця, створити на комфортне середовище для людей, які мешкають в Україні, почати соціальний діалог між трудовими мігрантами та державою. Але все, що там звучало, було у сенсі майбутнього. 20-го травня 2019 року під час інавгураційної промови Президент Володимир Зеленський звернувся до 65 мільйонів українців, які знаходяться за кодоном, щоб вони їхали і поверталася на Батьківщину. Пройшло вже два роки і два місяці і я не почув від представників влади, що вони конкретно вже зробили і скільки конкретно українців повернулося назад в Україну.

Що відомо

  • За даними Опендатабот, кількість вакансій для українців за кордоном за місяць зросла у 1,7 рази, серед популярних країн — Польща, Чехія та Німеччина.
  • Кабінет міністрів під час засідання 14 липня схвалив концепцію з протидії торгівлі людьми на період до 2025 року.
  • У Чехії поліція затримала чотирьох українців, яких підозрюють у постачанні в країну дешевої робочої сили з України.
  • Міністр розвитку громад і територій Олексій Чернишов заявив, що Україна працюватиме над поверненням трудових мігрантів.

Читайте також

Польща планує полегшення працевлаштування для іноземців. З яких країн

Як Україна планує змагатися за українських трудових мігрантів. Розповідає експерт

Трудова міграція: пошук нової домівки чи спосіб заробітку. Думка експерта

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок