Трудова міграція: пошук нової домівки чи спосіб заробітку. Думка експерта

Трудова міграція: пошук нової домівки чи спосіб заробітку. Думка експерта

Ексклюзивно
Трудова міграція: пошук нової домівки чи спосіб заробітку. Думка експерта
.

За даними опитування порталу OLX Робота, серед українців, які нині шукають роботу, 63% планують працювати за кордоном або розглядають такий варіант, при цьому кожен п’ятий з тих, хто виїжджає на заробітки, готовий залишитися жити в іншій країні або перевезти туди своїх дітей. Президент Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування Василь Воскобойник в ефірі Українського радіо розповів, до яких країн намагаються потрапити українці, яким сферам вони надають перевагу та чи існують способи повернути наших співвітчизників додому.

Як зазначив експерт, вибір заробітчанами країн залежить не лише від їхніх бажань, але й від міграційної політики конкретної держави.

“Говорячи про сезонні роботи, яким надають перевагу українці, потрібно зважати не тільки на бажання людей, оскільки рух наших громадян обмежується візовими питаннями та міграційною політикою країн, в яких вони хочуть працювати. Наприклад, якщо людина виїздить працювати до Польщі на підставі біометричного паспорту, то вона може працювати там не більше трьох місяців. Якщо вона робить робочу візу, то має право працювати за кордоном не більше шести місяців”, – розповів Василь Воскобойник.

Він також розповів, що бажання людей поїхати на роботу за кордон щорічно збільшується.

“Це в першу чергу свідчить про те, що Україна є частиною відкритого демократичного світу, коли поїздка за кордоном попрацювати, зануритись в зовсім інше суспільство, починає сприйматись як буденне явище. Як на мене, це добре, тому що люди бачать зовсім інший приклад існування суспільства, зовсім інші умови взаємодії між державою та громадянами. Тому, чим більше українців зможе поїхати попрацювати і повернутись до України, тим швидше в нас відбудуться зміни. Люди, які їздять і бачать сучасні суспільства, вже не будуть голосувати за гречку”, – переконаний експерт.

Що відбувається з ринком праці

Як зазначив Воскобойник, при цьому на міжнародний трудовий ринок серйозно вплинула пандемія COVID-19.

“Вона впливає не тільки на світову економіку, але й на такі процеси як трудова міграція. Багато країн ввели обмеження на приїзд до себе як звичайних різноробів, так і фахівців. Звісно, що це впливає на наявність робочих місць. Наприклад, сфера готельно-ресторанного бізнесу є однією з потерпілих в усіх країнах світу. Це спричинило відтік людей, які раніше працювали в цих сферах”, – пояснив він.

За словами експерта, через це попит на робочу силу в Європі також знизився.

"Наприклад, сьогодні в Польщі майже не працюють заводи з виготовлення автозапчастин, які використовуються для збірки автомобілів вже у Німеччині. Якщо в Німеччині зараз локдаун, в Європі впали продажі автомобілів, то, звісно, немає й потреби в роботі великих заводів, на яких виробляються автозапчастини", – зауважив експерт.

Водночас він вважає, що після "одужання" європейської економіки попит на робочу силу знову повернеться, тож українці знову зможуть виїхати на заробітки до країн ЄС.

“Ще у березні минулого року Німеччина запровадила проєкт щодо залучення до себе фахівців з країн, які не входять до ЄС. Вони розраховували на дуже великий потік людей. Проте, наприклад, з України за цією програмою до Німеччини приїхало всього 34 людини. Але я твердо переконаний, що як тільки захворюваність піде на спад, а вакцинація дасть ефект, наслідки економічної кризи в Європі будуть просто заливатися грошима, і економіка почне дуже швидко одужувати. А будь-яке економічне зростання повинно бути підтримане наявністю вільних робочих рук, що можуть забезпечити саме трудові мігранти”, – наголосив експерт.

Чи повернуться українці додому

За даними дослідження OLX, найчастіше українці шукають за кордоном роботу у таких сферах, як виробництво (26,5 %), будівництво (24 %), транспорт і логістика (11 %), сфера обслуговування (9 %), агросектор (8,5 %), домашні послуги та робота з дітьми (6, 5 %), сфера краси (1,5 %). На переконання Василя Воскобійника, такі дані свідчать про те, що трудова міграція зачіпає не тільки сільське населення.

"Йдеться й про населення невеликих міст, районних центрів, де немає високооплачуваної роботи і люди обирають для себе можливість поїхати працювати тут і зараз. Вони не хочуть вивчати іноземні мови, підвищувати свій фах, а орієнтуються на стратегію, що гроші потрібні зараз. Саме це і буде головною причиною того, що понад 80% українців, які працюють за кордоном, повернуться в Україну і залишаться тут. Вони не виїдуть на постійне місцеперебування за кордон, бо не зможуть там соціалізуватися і побудувати кар’єри”, – підсумував експерт.

Що відомо

  • У Польщі посвідку на проживання отримали чверть мільйона українців.
  • У 2019 дозвіл на проживання в ЄС отримали понад 750 тисяч українців.
  • Громадяни України опинилися на третьому місці серед нелегальних мігрантів у країнах Європейського Союзу. У 2019 році на території ЄС виявили 41 тисячу українців-нелегалів.
  • Станом на жовтень 2020 року у Польщі офіційно працювали 507 тисяч громадян України. У 2020 році їх кількість зростала попри пандемію COVID-19.
  • Громадяни України займають дев'яте серед отримувачів "Блакитної карти", яка дає право на роботу в Німеччині.

На початок