Україна має багато запитань щодо зменшення безпекових ризиків через угоду між США та Німеччиною щодо проєкту "Північний потік-2". Водночас у Києві готують свою позицію щодо економічної частини домовленостей.
Про це 22 липня заявив міністр закордонних справ Дмитро Кулеба під час брифінгу з главою МЗС Угорщини Петером Сіярто.
За словами глави МЗС, Україна має багато запитань щодо того, як американсько-німецька домовленість здатна зменшити безпекові ризики для України та країн Центрально та Східної Європи: "Ми будемо розмовляти з Німеччиною і США з цього приводу. Ми чесно казали, що "Північний потік-2" є безпековим питанням. І ми б хотіли, щоб формулювання у німецько-американській заяві саме стосовно безпеки були сильнішими".
Кулеба зауважив, що у Києві ведеться підготовка своєї позиції щодо економічної частини угоди.
"Що стосується економічного блоку цієї заяви — ми вивчаємо пропозиції, які викладені і будемо готові представити нашу позицію, коли комплексно і детально проаналізуємо те, що запропоновано", — заявив глава МЗС.
Читайте також: Німеччина не зможе гарантувати збереження транзиту газу через Україну — "Нафтогаз"
Він додав, що у такій ситуації існує "фундаментальна проблема", позаяк у МЗС незрозуміло, "чи готова Росія виконувати свої зобов'язання і свою частину", коли мова йде про енергетичну безпеку України й збереження ролі України як транзитної держави.
"Америка з Німеччиною про щось домовилися, Польща з Україною теж про щось домовилися, але ми розуміємо, що головним бенефіціаром тієї кризи, яку створив "Північний потік-2" є Російська Федерація. І це головна проблема. Це головне запитання, відповіді на яке поки немає", — резюмував міністр.
Читайте також: Закликав США не допустити добудови "Північного потоку-2". Разумков написав листа спікерці Конгресу
Що відомо
- 22 липня Міністерство закордонних справ Німеччини оприлюднило повний текст угоди зі США щодо завершення будівництва газопроводу "Північний потік-2". Відповідно до нього, країни запобігатимуть використанню Росією своїх енергетичних проєктів у якості зброї та спрямують зусилля й фінанси на зміцнення енергетичної незалежності України.
- 21 липня президент США Джозеф Байден заявив, що завершення проєкту російського газогону "Північний потік-2" неможливо зупинити, оскільки він завершений на 99%.
- 21 липня видання The Wall Street Journal повідомило, що Сполучені Штати Америки та Німеччина досягли угоди, що дозволяє завершити будівництво російського газопроводу "Північний потік-2".
- 6 червня в уряді Німеччини заявили, що Україна має залишитися транзитером російського газу до країн Європейського союзу навіть після запуску російського трубопроводу "Північний потік-2".
- 4 червня президент Росії Володимир Путін заявив про завершення прокладання труб першої гілки газопроводу "Північний потік-2". За його словами, "Газпром" вже готовий до початку газопостачання до Європи.
- 19 травня стало відомо, що США не запроваджують санкції щодо "Північного потоку-2", після чого Верховна рада закликала Конгрес США повністю зупинити його будівництво.
- Кандидат у канцлери ФРН від Християнсько-демократичного союзу Армін Лашет заявив, що проєкт газопроводу "Північний потік-2" добудують і з цим "довелося погодитися" США. Водночас він зауважив, що Росія не повинна шантажувати проєктом Україну, Польщу та країни Балтії.
- Російський газогін "Північний потік-2" планували добудувати наприкінці 2020 року. Разом з іншими російськими транзитними газогонами він дасть змогу перебрати на себе майже весь обсяг газу, який нині проходить Україною і приносить їй суттєві доходи, що сягають близько 3% від усього ВВП держави.
Читайте також
- "Меркель вирішила не робити Північний потік-2 полем битви для внутрішньої політики", — Конрад Шуллер.
- "Ми розглядаємо це як зброю": міністр енергетики Галущенко про "Північний потік – 2".
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!