Рада остаточно проголосувала порядок роботи Вищої ради правосуддя

Рада остаточно проголосувала порядок роботи Вищої ради правосуддя

Оновлено
Рада остаточно проголосувала порядок роботи Вищої ради правосуддя
. УНІАН

Верховна рада у другому читанні підтримала президентський законопроєкт про призначення на посади членів Вищої ради правосуддя та діяльності дисциплінарних інспекторів відомства, а також про адміністративну відповідальність за невиконання законних вимог дисциплінарного інспектора ВРП.

Документ підтримали 259 народних депутатів.

"Метою запропонованих змін є удосконалення порядку обрання (призначення) на посади членів Вищої ради правосуддя для практичної реалізації принципу верховенства права, забезпечення відповідності кандидатів на посаду члена Вищої ради правосуддя критеріям професійної етики та доброчесності, підвищення інституційної спроможності Вищої ради правосуддя, підвищення рівня суспільної довіри до органів суддівського врядування зокрема та судової влади загалом", — зазначено у пояснювальній записці до документа.

Законопроєкт пропонує внести зміни до законів "Про регламент Верховної ради України" та "Про Вищу раду правосуддя" і визначити:

  • порядок утворення та діяльності Етичної ради. До неї входитимуть три особи з числа суддів або суддів у відставці, визначені Радою суддів України, та три особи, визначені міжнародними організаціями;
  • повноваження та порядок діяльності Етичної ради щодо встановлення відповідності кандидата на посаду члена ВРП критеріям професійної етики та доброчесності. Вона також подаватиме список кандидатів, рекомендованих до обрання до ВРП;
  • конкурсні засади добору кандидатів;
  • конкурсні засади добору кандидатів ВРП.

"Розділом ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" законопроєкту передбачено здійснення Етичною радою протягом трьох місяців з дня затвердження її персонального складу оцінювання відповідності членів Вищої ради правосуддя (крім голови Верховного Суду), обраних (призначених) до набрання чинності цим Законом, критеріям професійної етики та доброчесності", — відзначено у записці.

Також під час розгляду парламентарі затвердили поправку, за якою після рекомендації Етичної ради з'їзди суддів/адвокатів/науковців, конференція прокурорів мають 3 місяці, щоб відреагувати – звільнити чи прийняти рішення про залишення члена ВРП на посаді. Якщо рішення не буде ухвалено протягом трьох місяців, то член ВРП вважається "звільненим на підставі закону".

Супровідний законопроєкт, який встановлює відповідальність за невиконання законних вимог дисциплінарного інспектора Вищої ради правосуддя підтримали 256 депутатів.

"Передбачено встановлення адміністративної відповідальності за невиконання законних вимог дисциплінарного інспектора Вищої ради правосуддя щодо надання інформації або документів, або надання завідомо неправдивої інформації на такий запит, у тому числі недодержання встановлених законом строків", — зазначено у пояснювальній записці до законопроєкту.

На думку авторів законопроєкту, він забезпечить системність, повноту, чіткість і несуперечливість адміністративного регулювання суспільних відносин у сфері діяльності дисциплінарних інспекторів ВРП.

Що відомо

  • 8 липня президент Володимир Зеленський наклав вето на проєкт закону, який передбачає перезапуск Вищої кваліфікаційної комісії суддів, та вніс власні пропозиції щодо документа.
  • 6 жовтня 2019 року Рада ухвалила в другому читанні та в цілому законопроєкт Зеленського про судову реформу.
  • Судова реформа передбачала скорочення кількості суддів Верховного суду з 200 до 100, запроваджувала новий порядок формування Вищої кваліфікаційної комісії суддів, створювала при Вищій раді правосуддя комісію доброчесності та етики, а також розширювала список посад, на які поширюється люстрація.
  • Конституційний суд визнав неконституційними низку положень цієї реформи.
  • 22 червня Зеленський вніс до парламенту законопроєкт про судоустрій та статус суддів. Він повинен узгодити законодавство з рішеннями Конституційного суду. У новому законопроєкт скасовується норма про скорочення суддів Верховного суду (за реформою Зеленського склад ВС скоротився з 200 до 100 суддів) і рішення про скорочення їхньої зарплати. Рада прийняла цей законопроєкт 16 жовтня 2020 року.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок