Зеленський вніс до Ради законопроєкт про судову реформу

Зеленський вніс до Ради законопроєкт про судову реформу

Зеленський вніс до Ради законопроєкт про судову реформу
. УНІАН

Президент Володимир Зеленський вніс до парламенту законопроєкт про судоустрій та статус суддів. Він повинен привести законодавство у відповідність до двох рішень Конституційного суду.

Документ опублікований на сайті парламенту і позначений як невідкладний. Він передбачає внесення змін до закону "Про судоустрій і статус суддів" та деяких законів щодо діяльності Верховного суду та органів суддівського врядування. Згідно з пояснювальною запискою, при підготовців законопроєкту було враховано зауваження Конституційного суду.

У новому законопроекті скасовується норма про скорочення суддів Верховного суду (за реформою Зеленського склад ВС скоротився з 200 до 100 суддів). Також документ скасовує рішення про скорочення їхньої зарплати. Зараховувати суддів Верховного суду будуть у касаційний суд тієї юрисдикції, яка відповідає юрисдикції судової палати Верховного Суду України, в якій суддя працював раніше.

Також документ передбачає кваліфікаційне оцінювання суддів упродовж року. Якщо воно виявить, що суддя не може займати свою посаду за критеріями компетентності, професійної етики або доброчесності, його звільнять.

У новому законопроєкті не згадується про комісію з питань доброчесності та етики, яка була у реформі Зеленського і могла б впливати на Вищу раду правосуддя. Документ прописує порядок формування Вищої кваліфікаційної комісії суддів (ВККС) — "одного з ключових органів суддівського врядування.

Новий склад ВККС має призначати ВРП за результатами конкурсного відбору. У склад конкурсної комісії Зеленський пропонує включити іноземних експертів, як це було при відборі суддів Антикорупційного суду.

Що відомо

  • 6 жовтня 2019 року Рада ухвалила в другому читанні та в цілому законопроєкт Зеленського про судову реформу.
  • Судова реформа передбачала скорочення кількості суддів Верховного суду з 200 до 100, запроваджувала новий порядок формування Вищої кваліфікаційної комісії суддів, створювала при Вищій раді правосуддя комісію доброчесності та етики, а також розширювала список посад, на які поширюється люстрація.
  • Конституційний суд визнав неконституційними низку положень цієї реформи.
На початок