Коли і як в Україні врегулюють рух електросамокатів. Пояснює експертка

Коли і як в Україні врегулюють рух електросамокатів. Пояснює експертка

Ексклюзивно
Коли і як в Україні врегулюють рух електросамокатів. Пояснює експертка
AP

На розгляд Верховної ради України внесли законопроєкти, які встановлюють правила дорожнього руху для електросамокатів та інших самобалансувальних транспортних засобів з електродвигунами. Торік у вересні парламент вже робив крок до того, аби впорядкувати хаос на дорогах і захистити пішоходів. Тоді за основу було ухвалено законопроєкт 3023, утім до розгляду в другому читанні справа досі не дійшла.

Представниця Спільноти легкого персонального транспорту Ганна Даниленко розповіла в ефірі Українського радіо, чому парламент не ухвалив проєкт закону минулого року, чим вирізняються нові законодавчі ініціативи та як безболісно вписати електросамокати та моноколеса у рух українських міст.

Чому не ухвалили законопроєкт минулого року

Даниленко вважає, що проблема назви законопроєкту 3023 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо вдосконалення регулювання відносин у сфері забезпечення безпеки окремих категорій учасників дорожнього руху (користувачів персонального легкого електротранспорту, велосипедистів та пішоходів" у тому, що в юридичній площині немає назви "легкий персональний транспорт" чи "електротранспорт".

"З ними ніхто не може працювати, тому що, аби вони з'явилися, треба їх назвати", — сказала Даниленко.

Вона зазначила, що нині в Україні ведеться "велика дискусія", де їздити людям на електросамокатах та інших видах транспорту, які з’явились нещодавно. Й, оскільки спільної позиції у цьому питанні не досягнуто, це могло послужити причиною затримки розгляду проєкту закону у Раді.

"Велодоріжок у нас немає і з'являться вони не скоро, люди все одно будуть їздити тротуарами, адже ризикувати своїм життям та здоров’ям на дорогах вони не будуть. Як розв'язувати цю проблему зараз консенсусу немає, але він знаходиться", — зазначила експертка.

Вона припустила, що проєкт не вийшов на друге читання через "гостру дискусію". Вона висловила сподівання, що восени він все ж таки буде розглядатися в другому читанні.

Що пропонують нові ініціативи

Даниленко вважає, що нові законопроєкти не дуже якісні, адже вони містять перелік всіх видів транспорту. Потім у правилах дорожнього руху доведеться прописувати, як їздить електросамокат, самокат, моноколесо, гіроскутер тощо. Також слід враховувати, що кожного року можуть виникати нові девайси, вважає експертка. На її думку, нові ініціативи законотворців також містять низку суперечливих пропозицій.

“Самокат називають самобалансувальним транспортним засобом й ми розуміємо, що народні депутати взагалі "не в темі". Якщо люди не розуміють, як працює той чи інший транспортний засіб, і намагаються його зарегулювати — це проблема", — зауважила Даниленко.

Вона розповіла, що також пропонують обмежити потужність легкого персонального транспорту. Але цього робити не слід, оскільки потужність — це те, що допомагає транспортним засобам бути більш стабільними, безпечними та добре гальмувати.

Що слід додати до законодавства

Даниленко наголосила, що в законодавстві слід визнати таку категорію транспорту як "легкий персональний транспорт", який наразі об’єднує понад 13 видів транспорту.

"А вже деталі можна прописати в правилах дорожнього руху. Це зніме конфлікти та буде правильно з юридичної точки зору", — каже експертка.

Даниленко додала, що українцям слід не лише змінювати законодавство, але й розвивати транспортну культуру.

"У нас зараз надзвичайно високий рівень смертності та травматизму. Але користувачі самокатів не збивають людей так масово, як автівки й це не призводить до таких самих наслідків, як зіткнення з автомобілем. Просто це новий транспорт і такі випадки на слуху, він викликає острах і нерозуміння", — зазначила вона.

Даниленко наголосила, що культура взаємодії лише формується і потрібно пояснювати, що користувачі легкого персонального транспорту мають не лякати пішоходів. Якщо вони пересуваються тротуаром, то пішохід має бути в пріоритеті.

"Зараз, якщо користувач легкого персонального транспорту збиває пішохода, то його кваліфікують як користувача транспортного засобу та прирівнюють до велосипедиста. Вже є випадки, коли виписують штраф чи дають умовні роки покарання", — підсумувала Даниленко.

Читайте також: Як обрати велосипед та чому їх вистачить не всім. Пояснює експерт

Що відомо

  • Влада Києва та сім операторів послуг прокату електричних самокатів 24 червня підписали меморандум про співпрацю, за яким у столиці змінюються правила користування цим видом засобу пересування. Встановлюється низка обмежень, зокрема і щодо швидкості руху електросамокатів.
  • Національна координаторка проєкту ЄС/ПРООН EU4Climate Вікторія Яшкіна в ефірі Українського радіо розповіла про ефективність Меморандуму та Білу книгу мікромобільності.
  • У вересні 2020 року КМДА взялася розробляти ПДР для електросамокатів. Також парламент підтримав у першому читанні законопроєкт, який вводить нову категорію учасників дорожнього руху — користувачів персонального електротранспорту, як то електросамокати, сігвеї, моноколеса тощо.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок