Як на Донбасі з'явився Нью-Йорк

Як на Донбасі з'явився Нью-Йорк

Як на Донбасі з'явився Нью-Йорк

Селище Новгородське перейменували на Нью-Йорк. Депутати Верховної ради підтримали повернення історичної назви прифронтовому селу на Донеччині, яке перейменували у 1951 році.

У центрі Нью-Йорка можна побачити на будинках таблички з назвами вулиць двома мовами - українською та німецькою. Збереглися й споруди, побудовані німецькими колоністами. Млин Пітера Діка, тепер історико-культурний центр, церква – колишній будинок промисловця Янзена.

"Буквально за 10 років тут було відбудовано 6 парових млинів, продукція яких славилася на всю Україну", - розповідає координаторка спільноти "Український Нью-Йорк на Донеччині" Надія Гордіюк.

Тоді, каже Надія, Нью-Йорк був промисловим селищем, куди приїжджали працювати люди з усієї Донеччини.

"В Нью-Йорку були механічний завод, чугунно-леварне підприємство, дуже великий завод сільськогосподарських машин "Нибура", - додає Гордіюк.

Перейменували Нью-Йорк на Новгородське з приходом Радянської влади, тоді ж німців-засновників було репресовано.

"Не можна побудувати щасливе життя населеного пункту, якщо були знищені люди, а там були в основному німецькі та українські прізвища, це дуже великий список, якщо були знищені люди, а потім знищена назва населеного пункту. Причому перейменування в 51 році відбувалося без опитування", - каже координатора.

За повернення історичної назви місцеві жителі боролися понад сім років, зверталися до обласного керівництва та народних депутатів.

"Це бренд, це дасть новий поштовх для розвитку нашого селища. Така мотивація для молоді. Можна буде залишитися і з гордістю говорити, що я живу в українському Нью-Йорку", - розповідає член громадської організації "Ініціативна молодь українського Нью-Йорку" Андрій Ковальчук.

Сьогодні, 2 липня, в історико-культурному центрі Нью-Йорк день відчинених дверей - так святкують повернення історичної назви, сюди на екскурсію можуть прийти всі охочі.

"Для всіх Нью-Йорк була фантастична історія, ніхто не заглиблювався чому саме був Нью-Йорк, скільки проіснував Нью-Йорк, що сталося з людьми, які розбудовували Нью-Йорк на початку 20-го століття, тому тема відчинених дверей сьогодні - це історія", - каже голова громадської організації "Студія жіночих ініціатив" Тетяна Красько.

Міняти прописку у паспорті місцевим не потрібно.

"В усіх реєстрах, з якими стикаються громадяни, наприклад реєстр виборців, реєстр щодо нерухомості, кругом будуть діяти старі назви - Новгородське і паралельно буде Нью-Йорк. І вже людина сама буде обирати, чи захоче вона перейменування. Вона може звернутися до відповідного органу і попросити: "Зробіть мені штамп реєстрації, або внесіть до реєстру, що я мешкаю в смт Нью-Йорк", - розповідає заступник керівника Торецької військово-цивільної адміністрації Олександр Андрусенко.

На в'їзді до селища поки залишається табличка з назвою "Новгородське", проте після вступу у дію постанови про перейменування встановлять нову стелу, розповів керівник ВЦА.

На початок