Чому в Україні низькі показники вакцинації від COVID-19. Пояснює радник голови ОП

Чому в Україні низькі показники вакцинації від COVID-19. Пояснює радник голови ОП

Ексклюзивно
Чому в Україні низькі показники вакцинації від COVID-19. Пояснює радник голови ОП
. Київська школа економіки

За даними Міністерства охорони здоров'я в Україні зробили щеплення від коронавірусної хвороби COVID–19 понад 2,5 млн громадян. Для сорока мільйонної країни – це низький показник.

Чому в Україні настільки повільний перебіг вакцинації, які наслідки пандемії для економіки та які виклики можуть спричинити нові штами коронавірусу в ефірі Українського радіо розповів радник голови Офісу президента та президент Київської школи економіки Тимофій Милованов.

Причини низьких темпів вакцинації

На думку Тимофія Милованова, спочатку причиною низьких темпів вакцинації в Україні було те, що не було вакцин, і Україна пізно "заходила" у вакцинацію: "Достатньої кількості для всіх 40–ка мільйонів в один день, можливо, на сьогоднішні й немає, але всі охочі, як мінімум, у Києві можуть вакцинуватися".

За його словами, по-перше, у столиці ситуація краща через наявність центру вакцинації у "Виставковому центрі", по-друге — є так звані "хвилі" (що розуміють під собою дорожню карту щеплень, яка поділена на "хвилі").

"Звичайно, я працюю в освітній установі, в університеті, і ми були в першій черзі, але в нас було вже три "хвилі" вакцинації. Я вакцинований. Здається, на першій хвилі була вакцина CoronaVac, а друга хвиля – Pfizer був", — розповів Милованов.

Читайте також: З 2 липня в Україні змінюються умови в'їзду з країн поширення штаму "Дельта". Що відомо

Проблема освіти

Він додає, що на його особисту думку, вакцинація є єдиним способом вберегтися від вірусу. Також радник голови ОП вважає, що більша проблема нині є не в бракові вакцин: "Я думаю, що це пов’язано з загальним станом культури й освіти в Україні, що він погіршується з точки зору ставлення до вакцинації. Якщо 10 – 20 років тому нікому в голову не приходила думка, що можна не вакцинуватися, то сьогодні багато дезінформації".

Милованов пояснив, що за даними досліджень, інформація про "теорії змови більш ефективна там, де менше освіти" й особливо там, "де менше розвинене критичне мислення".

"Нам систему освіти треба міняти, бо не всюди ми вчимо дітей критично мислити, знаходити обґрунтовану інформацію і вміти на основі тієї інформації аналізувати та критично мислити", — розповів він.

За його словами, у такій ситуації виникає "парадокс": людина ставить під сумнів інформацію від уряду, що треба вакцинуватися, але некритично ставиться до інформації про теорію змови.

"Людина робить це на основі емоцій. Якщо немає довіри до держави, а в Україні немає такої довіри, з часом з вакцинами буде ставати легше. Як ми бачимо, світ адаптується", — додав радник.

Читайте також: Посли країн G7 заявили про готовність допомогти Україні у проведенні вакцинації

Про заходи влади

Що ж до дій уряду, тут, можливо, каже він, є доступність до вакцин: "Пандемія – це трагедія. Тут не можна казати, що хтось один може врятувати ситуацію. Тут треба працювати разом. Уряд має показувати приклади наявністю вакцин, наявністю ресурсів, регулювання тощо. Але напоготові треба всім бути".

Ще однією проблемою Милованов вважає організацію поствакцинального процесу, коли не завжди вносяться дані для сімейних лікарів про те, що людина щеплена. А треба, щоб ці дані бачили сімейні лікарі, адже на основі цих даних будуть видаватися паспорти вакцинації. До того ж уряду ніщо не заважає почати зробити ці паспорти, каже він.

Також він зауважив, що коронакриза в Україні триває: "З точки зору хвороби, очевидно ні. З точки зору того як люди себе зараз поводять — точно ні. З точки зору, того, що багато бізнесів закривається – це теж правда. Але те, що говорить Нацбанк — економіка починає зростати".

За його словами, якщо минулого року вона падала, то цього року Україна очікує зростання на 4–5%: "Я думаю, що на кінець 2021-го ми вийдемо на початок 2020–го. Але все одно два роки втрачено з точки зору економіки. І ми стоїмо на місці, це довгостроковий ефект. А не дай боже, будуть ще сильніші штами, які знову нас загонять у падіння, тоді буде ще гірша ситуація".

Щодо штаму "Дельта"

Радник голови ОП вважає, що через штам "Дельта", який нині стрімко поширюється у світі "можуть бути спалахи у серпні-вересні". Милованов зауважив, що тоді уряду "прийдеться вводити обмеження".

Що відомо

  • В Україні станом на ранок 30 червня зареєстровано 633 нових випадки захворювання на COVID-19. Одужали за добу 2 294 людини.
  • В Україні відкрили вже понад 130 центрів вакцинації від COVID-19.
  • В Україні встановили новий рекорд щеплень проти COVID-19 з початку вакцинальної кампанії. Так, за добу 24 червня щепили понад 96 тисяч людей, одну дозу отримали 40 970 людей, повністю щеплені – 55 210 людей.
  • Україна належить до країн із високим ризиком затяжного формування колективного імунітету і може набути його лише у 2023 році. Це пов'язано з дефіцитом вакцин і низькими темпами вакцинації.
  • В Україні розпочався четвертий етап вакцинації від COVID-19. Під час нього щеплять людей старше 60 років, а також людей віком 18-59, які мають супутні захворювання, ув’язнених та персонал закладів позбавлення волі та слідчих ізоляторів.
  • ЮНІСЕФ очікує, що 20% населення України буде щеплено вакцинами, отриманими від глобальної ініціативи COVAX. Водночас у фонді закликали продовжити рутинну вакцинацію від інших хвороб.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок