Як обирають директора "Мистецького арсеналу". Розповідає членкиня комісії

Як обирають директора "Мистецького арсеналу". Розповідає членкиня комісії

Як обирають директора "Мистецького арсеналу". Розповідає членкиня комісії

14 травня оголосили конкурс на посаду генерального директора "Мистецького арсеналу". За законом "Про культуру", ім'я нового керівника культурної інституції стане відомо до 14 липня, оскільки після цієї дати спливає дія трудового контракту з попереднім керівником Арсеналу Олесею Островською-Лютою.

"Державне управління справами", як орган управління, оголосив конкурс, сформував з двох спроб конкурсну комісію, і тепер вона у найближчий місяць має проголосувати за нового гендиректора.

Як це буде відбуватися, чи зможуть за перебігом подій на конкурсі спостерігати зацікавлені та чи будуть до виборів допущені журналісти - в ефірі "Радіо Культура" розказала заступниця міністра культури, молоді та спорту 2019-2020 років, одна з розробниць закону "Про Культуру" та нині членкиня конкурсної комісії по "Мистецькому арсеналу" Ірина Подоляк.

Як обирають директора "Мистецького арсеналу": два етапи, голосування та онлайн-трансляція

Ірина Подоляк, член конкурсної комісії від трудового колективу "Мистецький арсенал"

Пропоную почати з того, що буде 24 червня, на першому засіданні комісії, яка обирає директора "Мистецького арсеналу"?

Зберуться всі члени комісії, делеговані різними гравцями - три члени від Державного управління справами, три члени від трудового колективу "Мистецького арсеналу" та три члени від громадських організацій. Під час першого засідання розглянемо документи, які подані кандидатами і кандидатками на посаду генерального директора культурної інституції.

Хочу сказати, що після того, як оголошуються імена кандидатів і кандидаток на керівництво "Мистецького арсеналу", то впродовж семи днів включно до 23-го червня усі зацікавлені особи можуть подати до конкурсної комісії інформацію, яку, скажімо, самі кандидати про себе можуть не подати.

Для цього є 7 днів, саме тому перше засідання конкурсної комісії призначено на 24 червня, щоби така інформація, якщо вона є, була у членів конкурсної комісії.

Що це може дати?

Не завжди кандидат може про себе подати всю необхідну інформацію, і я говорю, як і про добру, так і, можливо, про некомфортну інформацію. Але ті люди, котрі вболівають за те, щоб наші інституції очолювали професійні, етичні люди, то вони цю інформацію можуть надсилати. Звичайно, не анонімно, а із посиланням на джерела чи документи.

Члени конкурсної комісії уже відібрані (інтерв'ю записували 22 червня, 23 червня ДУС переобрав конкурсну комісію, - авт.).

Коли комісія формувалася, то жеребкування транслювали онлайн. Годі було зрозуміти, наскільки цей процес був прозорим: не зрозуміло, в барабані, з якого витягали конверти з іменами членів конкурсної комісії, були всі представники громадських організацій, які були подані чи не всі. Тобто бажано, що під час жеребкування фізично були присутні журналісти, так як це відбувалося у попередні роки.

Так само важливо, щоб і на конкурсі, коли обиратимуть директора, були журналісти, як це передбачено законом.

24 червня журналістів не буде? Це буде закрите засідання?

А чому? Журналісти повинні звернутися до уповноваженого органу - ДУС, тому що конкурс буде проводитись на Банковій, 3 у приміщенні ДУС. Наскільки я розумію, це є об’єкт, який передбачає пропускну систему, тому переконана, що журналісти повинні звернутися до ДУС, отримати посвідку і мати можливість бути на конкурсі. За законом це передбачено. І всілякі викрутаси щодо того, що там карантин чи не карантин - одягнути маски, поставити санітайзери, дотримуватися дистанції, і немає жодних проблем. Тому я б рекомендувала журналістам це зробити. Особливо навіть не на перше засідання комісії, якщо вже хтось не встигне. Комісія буде засідати двічі. Перше засідання - це, так би мовити, технічне, аналітичне, а друге - буде за участі кандидатів, яких комісія вирішить допустити до презентації і до так званого другого етапу, коли будуть голосувати за директора.

Чи буде вестися онлайн-трансляція з засідань?

Мусить бути, законом передбачено. Але як члени конкурсної комісії будуть голосувати – відкрито чи таємно - це будуть члени конкурсної комісії з’ясовувати, коли зберуться перший раз. Але безсумнівно і однозначно засідання конкурсної комісії мають бути онлайн.

Після 24 червня ви матимете приблизно тиждень, аби опрацювати документи кандидатів і ту інформацію, що отримали про них?

Десять чи сім днів між засіданнями комісії - це немає значення. Коли в законі прописували цю норму, то передбачалося, що можливо деякі кандидати живуть не у тому місці, де проходить конкурс. Наприклад, подається на генерального директора Арсеналу хтось, я не знаю, із Сєверодонецька. Людину повідомили, що вона пройшла перший етап конкурсу, потрібно приїхати на другий. Кандидат повинен мати час і можливість підготуватися, приїхати до Києва. Бо в нас так завжди за замовчуванням, що можна на другий день провести засідання конкурсної комісії, бо всі з одного міста.

Що буде відбуватися на другому засіданні, під час другого етапу конкурсу?

Конкурсна комісія визначить, у який спосіб буде відбуватися другий етап: скільки хвилин дається на презентацію і на питання - відповіді. І якщо конкурсна комісія буде не встигати всіх заслухати в один день, то засідання може тривати кілька днів.

Але переважно все відбувається нормально і цивілізовано за одне засідання, навіть якщо воно доволі довге. Під час другого засідання конкурсна комісія має всі можливості, повноваження і інформацію для того, щоб ухвалити рішення на користь того чи іншого кандидата. Знову ж таки, яке буде голосування - таємне чи відкрите - визначить комісія сама для себе.

Коли стане відомо, кого обрали генеральним директором?

Після другого засідання комісії, підозрюю, що це 4-5 липня. Комісія у той же момент, як проголосує, оголосить своє рішення. Це буде відбуватися онлайн.

Наказ про призначення переможця виборів директором "Мистецького арсеналу" має бути підписаним не пізніше ніж через два місяці після оголошення конкурсу - до 14 липня.

Чи може бути так, як сталося з Довженко-Центром: конкурс відбувся, а міністр не підписує наказ про призначення переможці, бо подано позов до суду?

Якщо у всіх сторін, які беруть участь в процесі немає так званого кримінального мислення, домовленостей, договорняків, корупційних дій, хабарництва чи змови, тоді все відбувається нормально. Але, в принципі, до суду може подати будь-хто з фігурантів на будь-якому етапі. І це теж не проблема, тому що судовий розгляд буде йти своєю чергою, а призначена людина буде працювати своєю чергою. Тому це взагалі не перешкоджає.

Тому у середині липня ми матимемо людину, з якою будемо комунікувати. Тому що "Мистецький арсенал" - знакова історія на нашій домашній культурній мапі. Це синтетична поліфункціональна інституція, яка важлива всім: і старим, і малим, і професіоналам, і любителям, і як місце зустрічі, і як місце пізнання. Тому, я сподіваюся і вірю, що наша конкурсна комісія належним чином відпрацює, і інституція без проблем отримає директора чи директорку.

Що відомо

Кандидати на посаду гендира "Мистецького арсеналу"

 • Ольга Балашова, очільниця ГО "Музей сучасного мистецтва";
 • Євген Березницький, керівник Bereznitsky Art Foundation;
 • Ольга Данилюк, українська та британська режисерка;
 • Алла Демура, працює в сфері освіти та розробки освітніх програм;
 • Ігор Дідковський, голова наглядової ради науково-дослідницького інституту "Nano Sapiens", колишній гендиректор "Мистецького арсеналу" (2007-2010);
 • Наталія Заболотна, президент Фонду гуманітарного розвитку України;
 • Ірина Кислян, заступниця директора “Медіацентр” ДП “ГДІП”;
 • Михайло Кулиняк, директор Інституту сучасного мистецтва Національної академії керівних кадрів культури і мистецтв;
 • Роман Недзельський, професор кафедри арт-менеджменту та івент-технологій Інституту практичної культурології та арт-менеджменту;
 • Олеся Островська-Люта, арт-менеджерка та кураторка сучасного мистецтва.

Члени конкурсної комісії, яку будуть обирати керівника Арсеналу:

Від ДУС до складу конкурсної комісії увійшли:

 • Зеновій Корінець, генеральний директор Національного хору ім. Верьовки.
 • Максим Тимошенко, ректор Музичної академії України ім. Чайковського.
 • Василь Чернець, ректор Національної академії керівних кадрів культури і мистецтв.

Від "Мистецького арсеналу":

 • Гліб Вишлінський, виконавчий директор громадської організації Центр економічних стратегій.
 • Мирослава Лубківська (Мирослава Барчук), українська журналістка та телеведуча.
 • Ірина Подоляк, заступниця міністра культури та інформаційної політики 2019 - 2020 роках.

Від громадських організацій - імена поки не відомі.

Категорії
КонцертиТеатрАрхітектураДизайнІнше