56% опитаних Центром Разумкова українців вважають Україну незалежною, 67% — суверенною державою.
Про це йдеться у результатах опитування соціологічної служби, яке проводилося з 11 по 16 червня.
"67% респондентів вважають, що Україна дійсно є суверенною державою (негативну відповідь дали 26%), незалежною державою називають її 56% респондентів (не вважають незалежною — 39,5%). 60% опитаних дотримуються думки, що Україна є демократичною державою (негативну відповідь дали 33%)", — сказано у повідомленні.
Згідно з результатами, рідше громадяни України вважають її соціальною державою (41%, що менше, ніж тих, хто її такою не вважає — 45%). І найрідше громадяни України вважають її правовою державою (36%, при 52% негативних відповідей).
Якщо суверенною державою Україну вважають більшість жителів усіх регіонів — від 83% на Заході країни до 50% — на Сході, то незалежною — більшість жителів лише Західного і Центрального регіонів (відповідно 80% і 58%), тоді як більшість жителів Південного і Східного регіонів (відповідно 58% і 56%) її такою не вважають. За всіма зазначеними показниками найкраще оцінюється реалізація конституційних принципів жителями Західного регіону, найгірше — жителями Східного і Південного регіонів.
"Чим молодші респонденти, тим краще вони оцінюють реалізацію конституційних принципів", — зазначили соціологи.
Соціологи зазначили, що найкраще опитувані оцінювали дотримання в Україні таких прав та конституційних принципів як:
- право на свободу пересування;
- на життя;
- на свободу слова;
- думки;
- совісті та релігії;
- на свободу виявлення поглядів;
- на свободу мирних зборів і свободу асоціації з іншими;
- на освіту;
- на гарантію прав і свобод без дискримінації за ознакою статі, раси, кольору шкіри, мови, релігії, політичних чи інших переконань, національного або соціального походження, належності до національних меншин, майнового стану, народження або інших обставин;
- право на захист дітей та підлітків;
- недопустимість катувань та перебування людини в рабстві (дотримання цих прав і принципів оцінюється в діапазоні від 3,5 до 3,7 бала).
Найгірше оцінюється дотримання таких прав та принципів:
- права на справедливий, відкритий і незалежний суд;
- презумпції невинуватості у кримінальному праві;
- права на соціальну та медичну допомогу;
- на соціальне забезпечення;
- на працю та справедливу винагороду (дотримання цих прав і принципів оцінюється в діапазоні від 2,6 до 2,9 бала).
Дослідники додали, що у порівнянні з 2006 і 2011 роками, коли проводилися аналогічні опитування, за оцінками громадян, покращилося дотримання таких прав:
- на захист дітей та підлітків;
- на охорону здоров'я;
- на освіту;
- на працю та справедливу винагороду;
- на соціальне забезпечення;
- на соціальну та медичну допомогу.
Зазначається, що у порівнянні з попередніми роками оцінки громадянами дотримання жодного з прав не знизилися на статистично значущому рівні. Жителів Західного регіону оцінюють дотримання більшості прав вище, ніж жителі інших регіонів. Чим молодші респонденти, тим вище вони оцінюють дотримання всіх конституційних прав в Україні.
Довідка. Дослідження проводилося методом особистого інтерв’ю серед 2018 повнолітніх респондентів у всіх підконтрольних регіонах України. Теоретична похибка вибірки (без врахування дизайн-ефекту) не перевищує 2,3% з імовірністю 0,95. Опитування проведене у рамках дослідницького проєкту "Україна: 30 років на шляху до Європи»" що фінансується Представництвом Фонду Конрада Аденауера в Україні.
Що відомо
- Понад половина опитаних соціологами українців переконані, що країна рухається в неправильному напрямку. Водночас більшість все ж вважає, що Україна здатна в майбутньому подолати всі труднощі.
- Понад половина українців оцінює економічну ситуацію в Україні як погану. Також вони вважають, що у найближчі три місяці ситуація не зміниться.
- За даними опитування "Суспільно-політичні настрої населення: січень 2021", проведеного Київським міським інститутом соціології, 74,3% опитаних українців вважають, що справи в державі рухаються в неправильному напрямку.
- Понад половина опитаних соцслужбою "Рейтинг" українців сподівається, що 2021 рік буде кращим за попередній і дивиться на нього з оптимізмом.
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!