Перейменувати площу Дружби народів на площу полковника армії Української народної республіки Євгена Коновальця вимагали протестувальники в Кропивницькому. Акцію влаштували в день його народження, розповів організатор протесту Сергій Капітонов.
О 10.30 учасники акції зібрались на площі перед будівлею міської ради. Підготували плакати з написами: "Кропивницькій площі – ім’я національного героя", "Наша земля – наші герої". Серед учасників – 67-річна Людмила Матвієнко.
"Я Коновальця, як Героя України, знаю з часів Незалежності. Раніше я не знала – вважалося, то все "західняки". Я там живу і ось ця "дружба" нам принесла смерті, тому я хочу, щоб перейменували, я буду рада, щоб іменами наших українських героїв називались вулиці".
21-річний Павло Гродський каже, підтримує ідею перейменування площі Дружби народів на честь Євгена Коновальця.
"Це досить велична постать, героїчні були вчинки і хочеться, щоб більше людей знали про це. Я з досвіду своїх батьків знаю, наприклад, що за часів радянської влади вони не отримували якісну українську історію, розумію, що години, які викладались їм у школі були досить урізаними, вони не знають української історії. Тобто, вони знають імена, але не розуміють, що за цими іменами стоїть".

За словами Сергія Капітонова, на акцію прийшли 15 людей.
"Майже рік тому, а саме 14 серпня 2020 року, направили листа зі своєю пропозицією про перейменування площі Дружби народів на честь цього видатного українця Євгена Коновальця. Але, на жаль, на сьогодні ця пропозиція навіть не була поставлена на порядок денний топонімічної комісії для розгляду. Тому, в цей день, день народження Євгена Коновальця, ми зібралися з пікетом перед міськрадою, щоб висловити свою позицію, повторно, вже до міського голови, з пропозицією розглянути. Підготували листа міському голові, занесемо і будемо чекати відповідь".
Кропивничанка Олена Дьяченко участі в акції не брала, зупинилась послухати вимоги протестувальників.
"Відходити від радянських назв треба, хоча Дружба народів – загальне поняття, але я все таки згодна, що треба перейменувати. Багато зараз історичних постатей і теж трішки плутаюся в цьому питанні, але підтримую українських героїв".

За порядком під час акції слідкували поліцейські.
"Біля 15 учасників заходу, від Всеукраїнського об’єднання "Свобода", захід проводиться в рамках мирного зібрання, без порушень публічного порядку", – сказав Сергій Пономаренко.
Чому за рік не розглянули звернення, пояснив голова топонімічної комісії Олег Колюка.
"Цей варіант виносився на засідання топонімічної комісії, але оскільки немає консенсусу серед жителів громади, тому що дуже багато варіантів, топонімічна комісія це питання відкладає і ми вивчаємо цю думку. Конкретно ми підійдемо щодо того, чи необхідно перейменовувати, коли підійдемо до самої реконструкції площі. Найближче засідання планується орієнтовно в липні".
Акція на площі перед міською радою тривала пів години.
Що відомо
- Торік у Кропивницькому на площі Дружби народів демонтували знaк з paдянською символікою – це орден "Дружби народів" з написом "СССР". Він заснований до 50-річчя створення Союзу радянських соціалістичних республік.
- Демонтували знак 15 липня працівники підприємств "Теплоенергетик" та "Міськсвітло". Зрізали знак у вигляді зірки. На ній зображений герб радянського союзу - серп та молот.
- Згідно з Зaконом "Пpо декомунізaцію", всі paдянські нaзви потрібно змінити, a paдянську символіку – демонтувати. Процес декомунізації узаконений ухваленим 9 квітня 2015 року Верховною Радою України пакетом законів. Набули чинності вони 21 травня.
Читайте також
- Вимагали перерахувати пенсії. У Кропивницькому протестували ветерани МВС
- Жителі громади на Кіровоградщині протестували проти не виділення їм у користування 2 га землі
- Власники корів з Кіровоградщини протестували проти низької закупівельної ціни на молоко.
- Жителі села Соколівське на Кіровоградщині протестували через недотримання графіку руху маршруток.