"Текст не притаманний людині такого віку і складу". Соціальний психолог — про інтерв'ю Протасевича

"Текст не притаманний людині такого віку і складу". Соціальний психолог — про інтерв'ю Протасевича

"Текст не притаманний людині такого віку і складу". Соціальний психолог — про інтерв'ю Протасевича Громадська організація "Інститут суспільно-економічних досліджень" (ІСЕД)

Білоруський державний телеканал "ОНТ" 3 червня опублікував програму "Марков. Нічого особливого", у якій вийшло "інтерв'ю" з колишнім головним редактором опозиційного телеграм-каналу "NEXTA" і керівником телеграм-каналу "Беларусь головного мозга" Романом Протасевичем. Опозиціонера з дівчиною примусово зняли з літака у Мінську 23 травня.

В "інтерв'ю" Протасевич нібито визнав, що займався організацією мітингів у Білорусі після президентських виборів у серпні 2020 року, визнав провину, заявив, що поважає Олександра Лукашенка, а наприкінці заплакав. Після виходу цього батьки та колишні колеги Романа заявили, що його змусили говорити під тортурами. Суспільне попросило проаналізувати це "інтерв'ю" соціального психолога Олега Покальчука.

Як ви можете оцінити "інтерв'ю" Протасевича? Чи видно, що з нього вибивали свідчення або він відповідає завченим текстом?

— Я спробую пояснити з професійної точки зору. Обставини цієї події не залишають сумнівів у кінцевій меті, яку ми бачимо, тобто у цій візуальній картинці, тексті, і відповідно нашій емоційній реакції, яка за цим іде. Я б сказав, що не текст завчений, а завчений алгоритм поставлених питань.

Тому, що якщо людина під тортурами вивчає якийсь текст, це виглядає не зовсім природно. А завдання в організаторів цієї акції були дещо інші і їм важливо було добитися ефекту щиросердного розкаяння. Цей текст може бути таким трохи плутаним, але суть залишається тою самою, яку замовляли організатори. Він повторює усі наративи, які білоруська пропаганда поширювала стосовно білоруської опозиції.

"Текст не притаманний людині такого віку і складу". Соціальний психолог — про інтерв'ю ПротасевичаБілоруський опозиціонер Роман Протасевич. Скріншот: Youtube "ОНТ"

"Текст не притаманний людині такого віку і складу". Соціальний психолог — про інтерв'ю Протасевича

Що ви помітили особливого? Як могли поводитися з Романом перед інтерв'ю?

— Це комплексні методи: фізичні, психологічні тортури, шантаж, залякування. Це і кайдани, й очевидно різні методи тортурування, які застосовуються до людей, які вже скуті. Удари по кайданах самих, бо це болючіше, ніж просто по руках. І це супроводжується психологічним тиском, тому що завдання тортур — не зламати людину, а надламати людину з тим, щоби вона мала вигляд більш-менш притомний, а говорила те, що від неї вимагається. Я додав би ще психотропні засоби, але це в останню чергу, тому що ми на екрані бачимо цілком очевидні сліди фізичного впливу. Думаю, що до цього навіть не дійшло.

Чи помітили ви за Романом якісь такі сигнали, які можна було б якось трактувати? Наприклад, Роман постійно закусує губи. Про що це може свідчити?

— Скоріше за все, це індивідуальна реакція. Пришвидшене серцебиття. Пересихає в роті. Це з одного боку фізіологічна реакція, а з другого боку потреба після тортур повторити ті думки, які йому наказали повторити, щоби не переписувати кілька разів. Хоча воно монтоване. І це, звичайно, страх і всі ті емоції, які супроводжують людину, яку зненацька арештували та погрожують смертю.

Які ознаки того ззовні, що Роман говорить те, що йому сказали говорити?

— Сам характер його мови, якщо співвідносити вік людини, стать, рівень розвитку, динаміку психологічну, яку можна більш-менш спрогнозувати з огляду на його вік. І текст явно доросліший по семантиці і конструкції. Це такі блоки, які йому наказували завчати і які він суб'єктивно інтерпретує їх, наче від себе. Але цілком очевидно, що такі тексти не притаманні людині такого віку, такого типу, такого складу.

Як білоруська влада може використати це інтерв'ю?

— Тут є кілька важливих складових. Перше — те, що треба розглядати це інтерв'ю крізь призму дій білоруської влади. Це вплив російської влади безумовно. Тому, що масштаб цієї операції, задум, технологія, послідовності певні — це звичайне ФСБ. Не секрет, що білоруське КДБ є фактично офіційно підрозділом ФСБ, це одна історія.

Друге — те, що поведінка "жертви" цієї спецоперації чітко лягає в російські наративи стосовно Білорусі та стосовно опозиції. Такого роду операції плануються комплексно. Що це означає? Що було кілька таких кандидатур, за якими велося оперативне стеження в режимі нон-стоп кількома командами. І при ситуації, яка складалася вигідніше для однієї з команд, вибрана саме така "жертва". Як правило, 3-5 різних потенційних "жертв" розглядаються при таких операціях.

Читайте також: "Сльози — це єдина щира річ". Колишній в’язень “Ізоляції” прокоментував інтерв’ю Романа Протасевича

В інформаційно-психологічних операціях є послідовності, які називаються серіями. Тобто те, що ми бачимо зараз — це, можливо, третій там якийсь етап чи другий. На цьому ця історія не закінчиться з кількох причин. По-перше, реакція світу на цю акцію дозволить її авторам вирішувати якісь свої завдання, про які ми можемо тільки здогадуватися.

Скажімо так, всякий тероризм — а це безумно можна трактувати як тероризм, тому що залякування не тільки жертви, але і залякування інших людей — іде по наростаючій, він має таку криву підйому. Це, наприклад, може означати, що наступну жертву ми можемо побачити вже неживою в ефірі або на фотографії. Тероризм завжди шантажує об'єкти впливу, яких є кілька. Тому при всьому нашому щирому співчутті і гніві треба мати холодну голову, бо це ще не кінець.

Як вважаєте, чого очікувати далі від режиму Лукашенка і хто може бути наступною жертвою?

— Я можу тільки приблизно передбачити, який образ матиме ця жертва і які до неї будуть ставитися вимоги. І, до речі, випустив з уваги одну деталь. В цій спецоперації є три цільових аудиторії. Сама жертва, його дівчина і його батько. Тобто батьки цих дисидентів, а також дружини і подруги арештованих є в зоні ризику і відчули безпосередній вплив. І, відповідно, цей терористичний вплив є значно ширший, ніж ми собі уявляємо.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди