Україна відзначає День захисту дітей. Як з'явилося свято та що слід знати про права дітей

Україна відзначає День захисту дітей. Як з'явилося свято та що слід знати про права дітей

Україна відзначає День захисту дітей. Як з'явилося свято та що слід знати про права дітей
. Ілюстративне фото: unplash

1 червня в Україні відзначається Міжнародний день захисту дітей, який також називають День дітей або Дитячий день. День запроваджений з метою привернення уваги до проблем дотримання прав і охорони здоров'я дитини, однак дата його святкування різниться залежно від країни. Суспільне розбиралося, як з'явилося свято, як його відзначають в Україні та що треба знати про захист прав дітей.

Як та чому з'явився цей день

В Україні дату започаткували як святкову з 1998 року, хоча уперше день відзначався у 1950 році у 51 країні світу, а започаткувала його Рада Міжнародної демократичної федерації жінок у 1949-му у Парижі. Ініціативу підтримала Організація об'єднаних націй оголосила захист прав, життя і здоров'я дітей одним з пріоритетних напрямків своєї діяльності. Також була проголошена необхідність соціального захисту прав дитини.

Вже у 1959 році з'явилася Декларація прав дитини від ООН, яка проголошувала рівні права дітей у сфері виховання, освіти, соціального забезпечення, фізичного і духовного розвитку незалежно від кольору шкіри, національної належності, громадського походження, майнового стану та іншого. Декларація закликає батьків, громадські організації, уряди визнати права дітей і сприяти їх здійсненню. Також існувала Женевська декларація прав дитини 1924 року. Ці декларації носили лише декларативний та рекомендаційний характер, а для захисту і забезпечення прав дитини необхідні були конкретні закони й міжнародні договори. Тоді й постало питання щодо законодавства стосовно прав дітей.

20 листопада 1989 року Генеральною асамблеєю ООН була прийнята Конвенція про права дитини, яка вважається світовою конституцією для дітей. Україна ратифікувала конвенцію 27 вересня 1991 року, й відтоді цей документ є частиною національного законодавства.

В Україні наприкінці XX століття встановлення свята ініціювало Міністерство у справах сім'ї та молоді — орган, який у 2010 році реорганізували у Міністерство освіти і науки, молоді та спорту. Також започаткування свята підтримав Всеукраїнський комітет захисту дітей, Національний фонд соціального захисту матерів і дітей "Україна — дітям" та інші громадські організації. 30 травня 1998 року другий президент України Леонід Кучма підписав указ про святкування Дня захисту дітей.

Читайте також: Як підготуватися до народження дитини. Розповідають гінеколог, психолог і педіатр

Як святкують

1 червня в Україні та світі влаштовуються різні розважальні заходи для дітей, зокрема конкурси з подарунками, концерти, виставкові та пізнавальні заходи. Попри те, що у більшості школярів "останній дзвоник" лунає до 1 червня, класи збирають разом і ведуть, зокрема, у парки, де переважно організовуються заходи до Дня захисту дітей. Також цьогоріч у Києві з дітьми можна піти до Київського зоопарку, Софійської площі чи на ВДНГ, де дітям готують різноманітні майстер-класи та розваги.

Багато країн встановили свято саме у літні дати, аби дати дітям можливість виходити та розважатися на вулиці. Символом Міжнародного дня захисту дитини є зелений прапор, на якому намальовано п’ять фігурок людей різного кольору, які стоять на поверхні Землі. Це символізує об’єднання та розуміння різних народів світу, незалежно від раси та національності.

Читайте також: У світі народжується найбільша кількість близнюків за всі часи. Чому це небезпечно

Що треба знати про права дітей

Як роз'яснюють юристи, основним міжнародним документом, в якому викладені права дитини, є Конвенція ООН про права дитини. В українському законодавстві правовими документами, які регулюють це питання, є Конституція, Сімейний кодекс, Закон "Про охорону дитинства" та Цивільний кодекс. Дитиною є особа віком до 18 років, малолітньою вважається дитина до досягнення нею 14 років, а неповнолітньою – у віці від 14 до 18 років.

У загальному розумінні порушенням прав дітей є обмеження їх у правах та можливостях, які надаються їм державою від народження для нормального й всебічного розвитку та формування особистості. У ширшому значенні також відносять порушення прав, що захищені нормами Законів України “Про охорону дитинства”, “Про попередження насильства у сім’ї”, “Про освіту”, Конвенцією про права дитини. Зокрема в Конвенції про права дитини передбачено, що кожна дитина має право на:

  • особисте життя та захист від посягань на нього, право на захист від усіх форм фізичного та психологічного насильства, право на відпочинок і дозвілля;
  • захист від економічної експлуатації та від виконання будь-якої роботи, яка може нести небезпеку для здоров’я, бути перешкодою в здобутті дитиною освіти чи завдавати шкоди її здоров’ю, фізичному, розумовому, духовному, моральному та соціальному розвитку.
  • захист від незаконного зловживання наркотичними засобами та психотропними речовинами, захист від усіх форм сексуальної експлуатації та сексуальних розбещень, захист дитини від усіх форм експлуатації, що завдають шкоди будь-якому аспекту добробуту дитини, захист від катувань та інших жорстоких, нелюдських або принижуючих гідність видів поводження чи покарання.
Читайте також: Навіщо дошкільнятам психолог — пояснює експертка

Юристи пояснюють, що порушення цих основоположних норм є порушенням прав дитини та тягне за собою відповідальність у встановленому законом порядку. Вони радять не залишати без уваги та реагування випадки порушення прав дитини у школі, тим паче, що освітяни зобов’язані захищати дитину від будь-яких проявів насилля, зокрема психологічного. До конфліктів з однокласниками слід залучати вчителів та шкільних психологів, або ж соціальні служби у справах дітей.

Батьки мають право захищати у відповідних державних органах і суді законні інтереси своїх дітей. Існує перелік органів та служб до яких потрібно звертатися у разі порушення прав дітей: органи місцевого самоврядування, прокуратура, органи опіки та піклування за місцем проживання, на гарячі лінії, до центрів соціальних служб у справах дітей сім’ї та молоді, дитячого омбудсмена. Також, за батьками завжди залишається право на звернення до суду, яке закріплене Конституцією. Звернення слід подавати, як в усному, так і письмовому вигляді, для більшої впевненості, що питання не залишиться без розгляду.

Читайте також

В Україні хочуть змінити правила усиновлення. Що передбачається

Уряд схвалив законопроєкт про відповідальність чиновників за "халатність" щодо справ дітей

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок