Що передбачає робота психолога в дошкільному навчальному закладі, як саме спеціаліст долучений до освітнього процесу та навіщо дошкільнятам психологічна допомога - розповіла в етері Українського радіо Запоріжжя завідувачка кафедри дошкільної освіти Запорізького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, кандидатка психологічних наук, доцентка Ольга Байер.
Основні задачі психолога в дошкільному навчальному закладі — це психологічний супровід розвитку, виховання та навчання дошкільника, а також співпраця з усіма учасниками цього процесу.

У діяльності практичного психолога на першому місці — психологічна просвіта — надання знань батькам та педагогам про розвиток дитини. Також психолог повинен підтримувати особистісний розвиток дошкільнят, проводити діагностику, оцінюючи стан дитини, аби зорієнтувати її в освітньому середовищі. Окрім того, психолог надає консультації батькам та педагогам щодо проблем у розвитку, навчанні та вихованні їхніх чад.
За словами Ольги Байєр, особливо важливою є робота психолога в адаптаційний період — на початку року в кожній віковій групі спеціаліст повинен проводити певну роботу, щоб допомогти дітям адаптуватися до навчального процесу.
Ольга Байер додає: не в кожному дитячому садку штатний розпис передбачає посаду психолога. Наприклад, у двогруповому дитсадку ані практичного психолога, ані методиста немає, тому керівництво таких закладів звертається до обласного центру інклюзивної освіти або територіальної психологічної служби за допомогою у психологічному супроводі вихованців.
Читайте також: У дошкільних закладах на Гуляйпільщині створюють безпечний простір для малюків
Чи достатньо психолога?
За словами Ольги Байер, коли в ДНЗ з'являється дитина з особливими освітніми потребами, на його базі має працювати група підтримки — це і психолог, і вихователь-методист закладу та інші спеціалісти, й вони всі разом розв'язують проблемні питання, що виникають під час освітнього процесу.

У поточному навчальному році в Запорізький області функціонує 96 закладів дошкільної освіти з інклюзивними групами і класами. Це 147 інклюзивних груп, в яких навчаються 369 дітей. Кожного року кількість інклюзивних груп збільшується, - повідомила Суспільному Ірина Сігакова, начальниця відділу підтримки і розвитку інклюзивної освіти в КУ "Центр фінансово-статичного аналізу та матеріально-технічного забезпечення освітніх закладів" ЗОР.
Як наголошує експертка, не всі нозології може супроводжувати практичний психолог. Якщо в дитини є певні особливості розвитку, тоді потрібні інші фахівці: дефектологи, логопеди або клінічні психологи, які мають інструменти для того, щоб вивчати розвиток дитини та надавати їй допомогу. Такі спеціалісти наразі працюють в інклюзивно-ресурсних центрах (ІРЦ). У таких центрах фахівці проводять комплексну діагностику, надають батькам висновок і рекомендацію щодо того, у який заклад освіти можуть вступати їхні діти.
Читайте також: Як працює перший у Запорізькій області центр раннього втручання
Ольга Байер пов'язує збільшення кількості інклюзивних груп з тим, що раніше діти з вадами розвитку та інвалідністю не відвідували дитсадки взагалі або перебували в закладах інтернатного типу. Наразі ж, із розвитком інклюзивної освіти, батьки мають право віддати дитину в будь-який садочок і кожен дошкільний заклад має бути до того пристосований і доступний. Для дошкільної освіти у 2021 році базовий компонент — готовність закладу до впровадження інклюзивного підходу. Тож для відкриття інклюзивної групи у дошкільному начальному закладі батьки повинні написати відповідне звернення керівникові закладу. Виховний процес в інклюзивній групі супроводжують, окрім вихователів, ще й асистент вихователя чи асистент дитини.