Навіщо дошкільнятам психолог — пояснює експертка

Навіщо дошкільнятам психолог — пояснює експертка

Марафон
Навіщо дошкільнятам психолог — пояснює експертка

Що передбачає робота психолога в дошкільному навчальному закладі, як саме спеціаліст долучений до освітнього процесу та навіщо дошкільнятам психологічна допомога - розповіла в етері Українського радіо Запоріжжя завідувачка кафедри дошкільної освіти Запорізького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, кандидатка психологічних наук, доцентка Ольга Байер.

Основні задачі психолога в дошкільному навчальному закладі це психологічний супровід розвитку, виховання та навчання дошкільника, а також співпраця з усіма учасниками цього процесу.

Навіщо дошкільнятам психолог, - розповідає експертка
Ольга Байер.

У діяльності практичного психолога на першому місці психологічна просвіта надання знань батькам та педагогам про розвиток дитини. Також психолог повинен підтримувати особистісний розвиток дошкільнят, проводити діагностику, оцінюючи стан дитини, аби зорієнтувати її в освітньому середовищі. Окрім того, психолог надає консультації батькам та педагогам щодо проблем у розвитку, навчанні та вихованні їхніх чад.

За словами Ольги Байєр, особливо важливою є робота психолога в адаптаційний період на початку року в кожній віковій групі спеціаліст повинен проводити певну роботу, щоб допомогти дітям адаптуватися до навчального процесу.

Ольга Байер додає: не в кожному дитячому садку штатний розпис передбачає посаду психолога. Наприклад, у двогруповому дитсадку ані практичного психолога, ані методиста немає, тому керівництво таких закладів звертається до обласного центру інклюзивної освіти або територіальної психологічної служби за допомогою у психологічному супроводі вихованців.

Читайте також: У дошкільних закладах на Гуляйпільщині створюють безпечний простір для малюків

Чи достатньо психолога?

За словами Ольги Байер, коли в ДНЗ з'являється дитина з особливими освітніми потребами, на його базі має працювати група підтримки це і психолог, і вихователь-методист закладу та інші спеціалісти, й вони всі разом розв'язують проблемні питання, що виникають під час освітнього процесу.

Навіщо дошкільнятам психолог, - розповідає експертка
Фото: Суспільне
У поточному навчальному році в Запорізький області функціонує 96 закладів дошкільної освіти з інклюзивними групами і класами. Це 147 інклюзивних груп, в яких навчаються 369 дітей. Кожного року кількість інклюзивних груп збільшується, - повідомила Суспільному Ірина Сігакова, начальниця відділу підтримки і розвитку інклюзивної освіти в КУ "Центр фінансово-статичного аналізу та матеріально-технічного забезпечення освітніх закладів" ЗОР.

Як наголошує експертка, не всі нозології може супроводжувати практичний психолог. Якщо в дитини є певні особливості розвитку, тоді потрібні інші фахівці: дефектологи, логопеди або клінічні психологи, які мають інструменти для того, щоб вивчати розвиток дитини та надавати їй допомогу. Такі спеціалісти наразі працюють в інклюзивно-ресурсних центрах (ІРЦ). У таких центрах фахівці проводять комплексну діагностику, надають батькам висновок і рекомендацію щодо того, у який заклад освіти можуть вступати їхні діти.

Читайте також: Як працює перший у Запорізькій області центр раннього втручання

Ольга Байер пов'язує збільшення кількості інклюзивних груп з тим, що раніше діти з вадами розвитку та інвалідністю не відвідували дитсадки взагалі або перебували в закладах інтернатного типу. Наразі ж, із розвитком інклюзивної освіти, батьки мають право віддати дитину в будь-який садочок і кожен дошкільний заклад має бути до того пристосований і доступний. Для дошкільної освіти у 2021 році базовий компонент готовність закладу до впровадження інклюзивного підходу. Тож для відкриття інклюзивної групи у дошкільному начальному закладі батьки повинні написати відповідне звернення керівникові закладу. Виховний процес в інклюзивній групі супроводжують, окрім вихователів, ще й асистент вихователя чи асистент дитини.

На початок