Як створювали вакцину CoronaVac і яким чином вона працює

Як створювали вакцину CoronaVac і яким чином вона працює

Як створювали вакцину CoronaVac і яким чином вона працює AP

26 травня в Україну прибула четверта партія вакцини від коронавірусу CoronaVac китайського виробника Sinovac. Вакцина схвалена для використання у КНР та дозволена для екстреного використання у низці інших країн. Який принцип її дії і як вона реагує на коронавірус — розповіли у матеріалі The New York Times.

Як розробляли вакцину

Принцип роботи вакцини CoronaVac полягає у спробі навчити імунну систему виробляти антитіла проти коронавірусу SARS-CoV-2. Таким чином антитіла приєднуються до вірусних білків (таких як так звані "спайкові білки"), які вкривають їх поверхню.

Щоб створити вакцину дослідники Sinovac почали з отримання зразків коронавірусу у пацієнтів з КНР, Великої Британії, Італії, Іспанії та Швейцарії. Зрештою один зі зразків з КНР послужив основою для вакцини.

Яким чином антитіла приєднуються до вірусних білків. Графіка: nytimesnytimes
Читайте також: В Україні розпочинається щеплення вакциною CoronaVac. Що необхідно знати про препарат

Принцип роботи вакцини

Для розробки вакцини науковці накопичили великі запаси коронавірусу у клітинах нирок мавп. Потім вони наситили вірус хімічною речовиною, яка називається бетапропіолактонBeta-Propiolactone — органічна сполука сімейства лактонів, з чотиричленним кільцем. Це безбарвна рідина із трохи солодким запахом, добре розчинна у воді та змішується з етанолом, ацетоном, діетиловим ефіром та хлороформом..

Дослідники побачили, що подібні з'єднання виводили з ладу коронавіруси, зв'язуючись з їхніми генами. Після цього інактивовані коронавіруси більше не могли поширюватися, однак їхні білки, включаючи зубці, залишились без пошкоджень.

Потім науковці виділили інактивовані віруси й змішали їх із незначною кількістю сполуки на основі алюмінію, яка називається ад'ювантомАд'ювант — з'єднання або комплекс речовин, що використовується для посилення імунної відповіді при введенні одночасно з імуногеном. На відміну від імуномодуляторів, вони застосовуються для посилення конкретного імунної відповіді (наприклад, при вакцинації) найчастіше в здоровому організмі, а не для нормалізації порушених реакцій імунної системи при патології.. Ад'юванти стимулюють імунну систему для посилення реакції на вакцину.

Принцип роботи вакцини CoronaVac. Графіка: nytimes.nytimes

Додається, що інактивовані віруси використовуються вже понад століття. Зокрема американський медичний дослідник та вірусолог Джонас Солк використовував їх, щоб створити свою вакцину проти поліомієліту у 1950-х роках. Інактивовані віруси також стали основою для вакцин проти інших хвороб, у тому числі проти сказу і гепатиту-А.

Імунна відповідь

Науковці зазначають, що оскільки коронавіруси у вакцині CoronaVac безпечні, їх можна вводити в організм людини. Щеплені можуть не боятися захворіти на коронавірусну хворобу COVID-19, позаяк потрапляючи в організм, деякі інактивовані віруси поглинаються антигенпрезентаційноюПрезентація антигену (англ. Antigen presentation) — процес пред'явлення T-лімфоцитів фрагменту антигену з метою запуску T-клітинної відповіді. імунною клітиною.

Таким чином клітина, що представляє антиген, розриває коронавірус і відображає деякі його фрагменти на своїй поверхні за допомогою допоміжної Т-клітини. Якщо фрагмент вписується в один із його поверхневих білків, Т-клітина активується і може допомогти набрати інші імунні клітини, щоб відповісти на вакцину.

Імунна відповідь вакцини CoronaVac. Графіка: nytimesnytimes

В-клітина — інший тип імунних клітин, який також може зіткнутися з інактивованим коронавірусом. Вони мають велику кількість різноманітних поверхневих білків, і деякі з них можуть мати таку форму, щоб закріпитися на коронавірусі.

Коли В-клітина замикається, вона може втягнути частину або весь вірус всередину і представити фрагменти коронавірусу на своїй поверхні.

Інший тип клітини — активована допоміжна Т-клітина, може закріпитися на тому самому фрагменті. Коли це трапляється, активується і В-клітина. Вона множиться і випускає антитіла, які мають таку ж форму, що і їх поверхневі білки.

Імунна відповідь вакцини CoronaVac. Графіка: nytimesnytimes

Блокування коронавірус

Після вакцинації CoronaVac імунна система може реагувати на зараження зовнішніми коронавірусами. В-клітини виробляють антитіла, які чіпляються до нових типів вірусу. Антитіла, спрямовані на спайковий білок, перешкоджають потраплянню вірусу до клітин. Інші види антитіл можуть блокувати вірус іншими способами.

Блокування живих вірусів вакциною CoronaVac. Графіка: nytimesnytimes
Читайте також: У Києві у МВЦ відкривається центр вакцинації

Ефективність вакцини

Попри те, що вакцина CoronaVac може надати захист від коронавірусу, наразі немає даних стосовно того, скільки може триває цей захист. Науковці припускають, що рівень антитіл ймовірно падає впродовж наступних місяців, але імунна система також містить спеціальні клітини, які називаються В-клітинами пам'яті, які можуть зберігати інформацію про коронавірус роками чи навіть десятиліттями.

При цьому, під час випробувань у Бразилії дослідники виявили, що ефективність вакцини CoronaVac проти коронавірусу із симптомами COVID-19 або без них становить 50,65%. Поруч з цим, під час випробувань у Туреччині дослідники виявили, що її ефективність із симптомами хвороби становить 91,25%.

За умовами контракту, укладеного між МОЗ України та китайським виробником, ефективність вакцини має складати не менше 70%. Відповідно до українського законодавства, вакцина дозволена до сертифікації та застосування, якщо її ефективність є більшою за 50%.

Хто виробляє Coronavac

Вакцину CoronaVac розробили спільно одна з найбільших фармацевтичних компаній Китаю Sinovac, біомедичний дослідницький інститут Бутантан у Бразилії та індонезійська компанія Biofarma.

Sinovac Biotech, на потужностях якої виробляється вакцина — найбільша китайська компанія з виробництва вакцин, яка була заснована у Пекіні у 2001 році, а нині виробляє від 300 до 500 мільйонів доз вакцини на рік. Також Sinovac було розроблено і виведено на ринок вакцини проти гепатиту А, гепатиту А+В, вірусів грипу, зокрема пташиного і паротиту тощо.

Sinovac є акціонерною компанією, акції якої котируються на американській фондовій біржі. Також вакцини Sinovac схвалені у 34 країнах світу і перекваліфіковані Всесвітньою організацією охорони здоров'я.

Читайте також: У Британії розробляють вакцину проти всіх штамів COVID-19

Що відомо

  • 13 квітня в Україні розпочалися щеплення вакциною CoronaVac.
  • 26 травня в Україну прибула четверта партія вакцини CoronaVac.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди