Розпуск Прилуцької міської ради: хто та як це може зробити

Розпуск Прилуцької міської ради: хто та як це може зробити

Розпуск Прилуцької міської ради: хто та як це може зробити
ФОТО: Суспільне Чернігів

Головна підстава розпустити міську раду і переобрати її, якщо депутати понад квартал не можуть зібрати сесію. Про це Суспільному в коментарі сказав директор програм практичної політики Інституту політичної освіти Олександр Солонтай. В такому разі голова громади має право звернутися до Верховної Ради про призначення перевиборів. Яка загалом процедура, і чи існує інший шлях – у нашому матеріалі.

«Депутати підставляються», - прокоментував ситуацію у Прилуцькій міській раді директор програм практичної політики Інституту політичної освіти Олександр Солонтай. Частина депутатів ігнорувала пленарні засідання сесії ради. Таким чином дали підставу голові громади звернутись до Верховної Ради з офіційним листом, як посадова особа органу місцевого самоврядування, про те, щоб Комітет державного будівництва та місцевого самоврядування розглянув дострокові місцеві вибори в Прилуках, не очікуючи 2025 року.

«Згідно з Законом «Про місцеве самоврядування» має бути одна сесія на квартал. А згідно з Земельним кодексом, розгляд звернень громадян, коли вони собі приватизують гараж чи сарай, взагалі раз на місяць», - сказав Солонтай.

Своїм зверненням до Верховної Ради Ольга Попенко запустила процес перевиборів, сказав Олександр Солонтай. Далі може бути два шляхи: або депутати повернуться у сесійну залу, або у Прилуках обиратимуть нову раду. Механізм, зі злів експерта, не відточений, адже такі ситуації складаються рідко.

«Це – рідкісні випадки, щоб депутати так підставлялися – давали підставу для розпуску ради чи дострокових виборів».

Звернутися до відповідного комітету Верховної Ради мають право всі представники органів місцевого самоврядування, політичні партії. Головне – підстава. А вона може бути тільки одна – те, що рада не збирається в установлені законом терміни.

Артем Рожко, голова фракції політичної партії «Рідний дім» каже, що депутати, опозиційні до міської голови, чекатимуть відповіді Верховної Ради на звернення Ольги Попенко. Після цього будуть діяти, згідно з чинним законодавством.

«Ми тільки за перевибори. Зрозуміло, що в цій піковій ситуації, яка склалася в Прилуках, виходу немає, окрім того, як провести перевибори депутатів міської ради. Але враховуючи той факт, що конфлікт є між депутатами й міською головою, то на сьогодні, я думаю, було б актуально провести перевибори як депутатів, так і міського голови».

Разом з тим, закон не вимагає переобирати голову разом з депутатами.

«У чинному законодавстві відсутнє правило, що «якщо переобирають раду, то переобирають голову, і якщо переобирають голову, то переобирають раду». Практика говорить про те, що в Україні було багато випадків, коли переобирали раду, а голова був той самий. І навпаки», - говорить Олександр Солонтай.

Андрій Клочко, голова Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування й народний депутат від партії «Слуга народу», розповів у коментарі Суспільному про механізм розгляду звернення від міської голови Прилук Ольги Попенко.

З його слів, спершу звернення розглядає підкомітет на предмет правильності заповнених документів. Якщо не вистачає якихось паперів або є помилки – зв’язуються із відправником. Коли всі документи в порядку, то звернення уже розглядає сам комітет. Якщо депутати погоджуються із викладеним – рекомендують Верховній Раді призначити перевибори ради. І це вже вирішується голосуванням нардепів.

Нагадаємо, вже п’ять місяців у Прилуках не можуть провести засідання сесії міської ради. Не можуть дійти згоди депутати опозиції на чолі з Артемом Рожком з одного боку і міським головою Ольгою Попенко та депутатами, що орієнтуються на неї, з іншого.

Сили розділилися порівну: 17 на 17.

Коаліція: фракції ««Батьківщина», «За майбутнє», «Європейська солідарність» та частина депутатів «Нашого краю».

Опозиція: «Рідний дім», «Європейська партія», «Слуга народу», «Сила і честь», «ОПЗЖ» й один депутат від «Нашого краю».

Після того, як Попенко наклала вето на обрання Рожка секретарем міської ради, опозиція подала до суду та відмовилась ходити на засідання. Робота ради відтоді заблокована.

Рожко й Попенко намагалися домовитися шляхом публічних заяв.

Протягом усього цього часу Прилуки живуть за тимчасовим кошторисом.

В ситуацію втрутились народний депутат від ВО «Батьківщина» Валерій Дубіль та міський голова Чернігова і лідер партії «Рідний дім» Владислав Атрошенко.

Читайте також:

«Політичний локдаун» у Прилуках: причини і шляхи вирішення

На початок