Верховна Рада ухвалила у другому читанні законопроєкт про мобілізацію: як голосували нардепи з Чернігівщини

Верховна Рада ухвалила у другому читанні законопроєкт про мобілізацію: як голосували нардепи з Чернігівщини

Доповнено
Мобілізація в Україні: як голосували нардепи з Чернігівщини у другому читанні
На цій фотографії засідання Верховної Ради України 11 квітня 2024 року. Верховна Рада України/Getty Images

Верховна Рада України ухвалила в другому читанні законопроєкт про мобілізацію №10449. Закон ухвалили без норми про демобілізацію. Як голосували депутати з Чернігівщини — читайте у матеріалі.

Як голосували нардепи з Чернігівщини

На сайті ВРУ ми переглянули списки з поіменним голосуванням нардепів:

 • депутатська група "Відновлення України" Анатолій Гунько проголосував "за";
 • фракція "Слуга народу" Олег Семінський — "за";
 • фракція "Слуга народу" Максим Зуєв — "за";
 • фракція "Батьківщина" Валерій Дубіль — "утримався";
 • депутатська група "Довіра" Борис Приходько — "за";
 • фракція "Слуга народу" Сергій Гривко — "за";
 • фракція "Слуга народу" Павло Халімон — "за".
 • фракція "Слуга народу" Валерій Зуб — "за".
Верховна Рада ухвалила у другому читанні законопроєкт про мобілізацію: як голосували нардепи з Чернігівщини
Як голосували нардепи Чернігівщини за законопроєкт про мобілізацію. Facebook/Верховна Рада України

На своїй сторінці у Facebook, Валерій Дубіль написав, чому він утримався від голосування за законопроєкт про мобілізацію.

"Була погоджена позиція щодо цього законопроєкту, яка передбачала додаткову мобілізацію професійних військових, демобілізацію тих захисників і захисниць, які вже тривалий час боронять країну, посилену мотивацію для військовослужбовців на фронті та в тилу. Цього всього в законопроєкті немає. Проте є норми, які порушують права людей і тих, хто вже воює на фронті, і тих, кого можуть мобілізувати. Також я отримую повідомлення від військових про реальну ситуацію на фронті".

На думку Дубіля, парламент ухвалив закон, який однаково не влаштує ні військових, ні цивільних.

"Він не покращує ситуацію і не посилює обороноздатність України, а навпаки — лише збільшує рівень тривоги в суспільстві та підбурює протестні настрої. І точно не наближає нас до перемоги та миру".

Що містить в собі законопроєкт

У сесійній залі під час голосування були присутні міністр оборони Рустем Умєров, головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський, заступник головнокомандувача ЗСУ Вадим Сухаревський, польові комбриги, повідомила народна депутатка від "ЄС" Марія Іонова.

Як розповіла раніше народна депутатка Ірина Фріз, коментуючи затверджений до другого читання текст законопроєкту, оборонний комітет більшістю голосів підтримав ініціативу Головкома Олександра Сирського і зняв з розгляду норму про звільнення з військової служби через 36 місяців.

"До прикінцевих положень додано Кабміну: розробити і внести на розгляд Верховної Ради України законопроєкт щодо удосконалення механізмів ротації військовослужбовців в умовах дії воєнного стану, їх звільнення та медико-соціальної реабілітації", — написала Фріз у Facebook.

Окрім цього, за словами депутатки, були скасовані попередньо схвалені мотиваційні норми:

 • виключили норму про одноразову доплату у розмірі 70 тисяч гривень військовослужбовцям, які перебувають на "нулі";
 • щомісячна виплата винагороди за особливості проходження служби у розмірі 10 тисяч гривень;
 • фіксована плата за знищену техніку. Проте, за словами Фріз, встановили на рівні закону виплату від 4 до 300 розмірів прожиткового мінімуму за знищене (захоплене) озброєння.
"Щодо надання консульських послуг за кордоном. Протягом 60 днів з моменту вступу в дію Закону здійснюються за умови одночасного оновлення персональних даних в консульських установах. Згідно з нормою про обов’язок всіх громадян України оновити свої персональні дані в умовах воєнного стану", — написала вона.

Депутатка також описала "мотиваційний пакет", який міститься у законопроєкті:

 • можливість самостійно обрати підрозділ для військовозобов’язаних, які підпишуть контракт з МОУ;
 • додаткова відпустка та винагорода за знищення або захоплення озброєння чи техніки росіян розмір буде встановлено на рівні закону та урядових підзаконних актів;
 • час перебування у відпустках для догляду за дитиною зараховується до строку вислуги у військовому званні;
 • щорічна основна відпустка надається частинами протягом календарного року й основна безперервна частина становитиме не менше 15 календарних днів;
 • право на одноразову компенсацію 50% від першого внеску за іпотечним кредитом та додатково 100 тисяч гривень після першого року військової служби та ще 100 тисяч гривень після другого;
 • військовослужбовцям їхнім дружинам / чоловікам НЕ нараховуватимуться проценти за користування кредитом, штрафні санкції, пеня за невиконання зобов’язань перед банками та іншими організаціями, виключення становитимуть кредити на автомобілі та нерухомість;
 • право, протягом трьох місяців з дати укладення першого контракту, отримати сертифікат на купівлю транспортного засобу в розмірі 150 тисяч гривень;
 • врахування у вислугу років одного місяцю служби за три місяці за перебування безпосередньо в районах бойових дій під час дії воєнного стану;
 • у разі необхідності довготривалого лікування за кордоном буде можливість пройти військово-лікарську комісію дистанційно, а відповідна довідка ВЛК буде підставою для збереження грошового та матеріального забезпечення;
 • додаткова відпустка 90 календарних днів без поділу на частини, за бажанням, після звільнення з полону зі збереженням грошового забезпечення;
 • розмір одноразової грошової допомоги у разі загибелі військовослужбовця встановлюється на рівні 15 мільйонів.

"З певними запобіжниками, але не порушуючи права громадян, в чіткій співпраці з громадськими об’єднаннями, встановлено норми до догляду за особами з інвалідністю І, II, III", — додала Фріз.

Що відомо про закон щодо мобілізації

26 грудня Кабмін вніс до Ради законопроєкт "Про удосконалення окремих питань мобілізації, військового обліку та проходження військової служби".

До цього президент Володимир Зеленський вказав, що під час обговорення питання стосовно закону про мобілізацію військові запропонували додатково призвати 450-500 тисяч людей.

Уряд 11 січня офіційно відкликав з парламенту законопроєкт про мобілізацію.

11 січня міністр оборони України Рустем Умєров заявив, що команда відомства вже підготувала нову редакцію законопроєкту про мобілізацію з урахуванням всіх пропозицій, погоджених в робочому порядку з депутатами на засіданнях Комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки.

12 січня голова парламентської фракції "Слуга народу" Давид Арахамія заявив, що терміни повторного внесення законопроєкту про мобілізацію до Верховної ради не обговорювалися.

30 січня Кабмін затвердив оновлену версію законопроєкту про мобілізацію та передав її до Верховної ради. Своєю чергою у МО вказали, що коментарі та зауваження до документа були враховані спільно з Генштабом ЗСУ, урядом та народними депутатами.

7 лютого Верховна рада підтримала у першому читанні запропонований урядом оновлений законопроєкт про мобілізацію.

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.

На початок