Голова української делегації у Тристоронній контактній групі Леонід Кравчук вважає, що після затримання журналіста Романа Протасевича у білоруському Мінську переговори щодо Донбасу слід перенести до нейтральної країни — Швейцарії чи Фінляндії.
Про це Кравчук повідомив у коментарі Суспільному.
"На мій погляд, переговори мають бути обов'язково перенесені, тому що той режим, який сьогодні є в Білорусі, який установив самопроголошений президент-диктатор Лукашенко, і сама кримінально-політична ситуація не дозволяє вважати Білорусь можливим майданчиком для продовження переговорів", — сказав голова української делегації.
За його словами, проблема вже визріла і, до того ж Україна вже не має авіасполучення з Білоруссю. Тобто навіть для того, аби дістатися до Мінська, потрібно добиратися поїздом, автобусом чи автомобілем і не всі мають змогу витримувати такий режим.
"Тому перейти потрібно до обрання майданчику для продовження розв'язання проблеми миру на Донбасі, припинення конфлікту на Донбасі. На мою думку, це має бути нейтральна країна: скажімо, Швейцарія, може бути, Фінляндія. Якщо в Росії є якісь пропозиції, їх також треба обговорити, тому що це має бути спільне рішення, а не рішення однієї України", — заявив Кравчук.
Він також додав, що перш за все має бути висвітлена позиція спецпредставниці голови ОБСЄ у ТКГ Хайді Грау, тому що саме ОБСЄ модерують засідання.
"Тому тут має бути спільна позиція на чолі з ОБСЄ, це такий має бути підхід, на мою думку. Але почути потрібно всіх, і Росію зокрема. Вона член Тристоронньої контактної групи та ми не можемо не почути позицію і пропозиції Росії", — підсумував Кравчук.
Що відомо
- 23 травня у Мінську силовики затримали Романа Протасевича, одного із засновників опозиційного Telegram-каналу NEXTA, який у Білорусі визнали екстремістським. Блогер летів літаком Ryanair з Афін до Вільнюса. Літак екстрено посадили у білоруській столиці начебто через повідомлення про мінування. У Ryanair це назвали "актом повітряного піратства". Разом із Протасевичем затримали його дівчину – росіянку Софію Сапегу.
- Майже за добу після затримання Протасевича МВС Білорусі заявило, що він перебуває у СІЗО-1 у Мінську. Там запевнили, що він "не має скарг на здоров'я". Заява стала відповіддю на повідомлення його матері про те, що Протасевич має проблеми із серцем. Також білоруський провладний Telegram-канал опублікував відео із затриманим Протасевичем.
- В МЗС України назвали затримання білоруського журналіста Протасевича "черговою атакою на свободу слова" та закликали його звільнити. А президент Зеленський доручив підготувати рішення про припинення авіасполучення між Україною та Білоруссю.
- Міжнародна організація цивільної авіації заявила, що не закриватиме повітряний простір над Білоруссю після примусової посадки літака Ryanair та затримання Протасевича. Водночас низка авіакомпаній вже посилає свої літаки в обхід.
- ЄС зупинив інвестиційну допомогу для Білорусі, а увечері 24 травня Рада ЄС офіційно заборонила білоруським авіакомпаніям літати в країни Європи та закликала звільнити Протасевича і Сапегу.
- 24 травня лідери ЄС закликали європейських авіаперевізників уникати польотів над Білоруссю. Своєю чергою, Україна запропонувала іноземним державним та приватним компаніям облітати територію Білорусі через повітряний простір України.
- Білоруська авіакомпанія "Белавіа" скасувала всі рейси до України з 26 травня до 25 серпня і пообіцяла у повному обсязі повернути гроші за квитки.
- Президент США Джозеф Байден засудив вимушену посадку літака в Мінську і затримання активіста Романа Протасевича і назвав інцидент "прямим порушенням міжнародних норм".
Читайте також
Протест світу та наслідки для Лукашенка. Що відомо про затримання Романа Протасевича у Мінську
Як українці можуть виїхати з Білорусі після заборони авіасполучення. Розповідає посольство
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!