Україна відмовилась від імпорту електроенергії з Російської Федерації та Білорусі до 1 жовтня 2021 року.
Таке рішення 26 травня винесла Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП).
"До початку осінньо-зимового періоду негативного впливу обмеження пропускної спроможності на операційну безпеку не завдасть", – повідомили на засіданні НКРЕКП.
Водночас перший заступник голови комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Верховної ради Олексій Кучеренко просив комісію запровадити обмеження до кінця 2021 року.
Голова НКРЕКП Валерій Тарасюк пояснив такий термін дії обмеження тим, що комісія має враховувати інтереси споживачів у сезон опалення і не вповноважена приймати політичні рішення.
"Повноваження обмежити імпорт з політичної точки зору є і в уряду, і в парламенту. Тому, якщо до 1 жовтня уряд або Рада приймуть політичне рішення, в них для цього є всі повноваження. Ми ж (НКРЕКП – ред.) приймаємо це рішення за ініціативи міністра енергетики Германа Галущенка. При цьому ми згадуємо і наш досвід, і цю зиму, і згадуємо про баланс інтересів, тому що ми також думаємо і про споживачів", – сказав Тарасюк.
За його словами, припинення імпорту як ринкового механізму може призводити до зловживань та маніпуляцій на ринку. Водночас він не виключає, що НКРЕКП може продовжити заборону після 1 жовтня.
Що кажуть експерти
Директор енергетичних та інфраструктурних проєктів центру Разумкова Володимир Омельченко вважає, що таке рішення уряду "може дещо наблизити ціни в Україні до ринкового рівня": "Зараз ціни на електрику регулює національна комісія з регулювання електроенергетики України, є тариф встановлений цією комісією, який діє на рівні 1,68 грн за 1 кВт\год. Таке рішення може призвести до того, що ціни для комерційного сегмента дещо підвищаться. Оскільки на сьогодні ціни на електроенергію в Україні втричі нижче, ніж в сусідніх країнах. Таким чином вона нижче собівартості генерації, що не дозволяє українським електростанціям запастися паливом, а також провести мінімальну ремонтну кампанію. Це може дещо наблизити ціни в Україні до ринкового рівня".
Він додав, що обсяги імпорту були незначні.
"Останні місяці був не значний імпорт, плюс мінус 1 %... Головна проблема сьогодні — це недосконала система ринку електричної енергії, яка спотворює цінові сигнали і не дозволяє нормально розвиватись українській генерації. Якби на ринку не було маніпуляцій і перекосів, тоді б цей імпорт був абсолютно непотрібним. Але якщо українська генерація не зможе вчасно запастися паливом і провести ремонтну кампанію, тоді виникне ситуація необхідності імпорту. Але знову ж таки, до цього не потрібно доводити, потрібно просто стабілізувати роботу ринку, покращити чинну недосконалу модель ринку. Тоді потреби імпорту електроенергії не буде і Україна зможе у 2023 спокійно інтегруватись з європейськими операторами енергомереж", — додав Омельченко.
Що відомо
- Міжфракційне парламентське об'єднання "За демократичну Білорусь" 24 травня закликало українську владу припинити імпорт електроенергії з Білорусі у зв'язку із затриманням білоруського опозиціонера Романа Протасевича.
- Також припинити купувати електрику у Білорусі закликали й громадські організації. Окрім цього вони просять запровадити жорсткі санкції проти режиму самоназваного президента країни Олександра Лукашенка.
- 15 квітня Верховна рада схвалила в цілому законопроєкт № 3364-1д щодо сертифікації оператора системи передачі. Зокрема, цей закон передбачає введення заборони на імпорт електроенергії з Білорусі та Росії, а також проведення сертифікації НЕК "Укренерго".
Читайте також
Чому Україна не може відмовитися від російської електроенергії. Пояснює заступник міністра
Дефіцитне вугілля: як Росія стала монопольним постачальником антрациту в Україну
Чому Україна імпортує електроенергію з Білорусі та Росії. Відповідає в.о. міністра енергетики
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!