Перейти до основного змісту

Протест світу та наслідки для Лукашенка. Що відомо про затримання Романа Протасевича у Мінську

Оновлено
. AP

23 травня у Мінську затримали білоруського опозиційного журналіста, засновника та ексголовреда Telegram-каналу NEXTA Романа Протасевича. Літак компанії Ryanair, на якому він летів з Афін у Вільнюс, екстрено посадили у Мінську через "мінування", яке згодом не підтвердилося. Разом із Протасевичем силовики затримали його дівчину. У Ryanair це назвали "актом повітряного піратства".

Майже за добу, увечері 24 травня, МВС Білорусі заявило, що Протасевич перебуває у СІЗО-1 у Мінську. Там також запевнили, що він "не має скарг на здоров'я". Така заява стала відповіддю на повідомлення його матері про те, що хлопець має проблеми із серцем. Також білоруський провладний телеграм-канал опублікував відео із затриманим Протасевичем. На ньому він каже, що знаходиться в СІЗО-1 Мінська, що "ніяких проблем зі здоров'ям, у тому числі з серцем і з будь-якими іншими органами", у нього немає і що ставлення з боку силовиків до нього "максимально коректне і за законом".

Скріншот з відео
"Зараз я продовжую співпрацювати зі слідством і даю свідчення за фактом організації масових заворушень у Мінську", – каже Протасевич на відео.
Відео: провладний канал Білорусі

Telegram-канал NEXTA координував протести у Білорусі після президентських виборів, однак припинив цим займатися у березні цього року. Білорусь визнала канал екстремістським.

Суспільне зібрало найголовніше, що відомо про затримання одного з найвідоміших очільників руху проти невизнаного низкою країн президента Білорусі Олександра Лукашенка.

Що сталося

Роман Протасевич летів літаком ірландської авіакомпанії Ryanair, який екстрено посадили зі 123 пасажирами у білоруській столиці через начебто повідомлення про мінування. Пасажирів повітряного судна екстрено евакуювали. Туди прибули сапери, машини швидкої допомоги та пожежна техніка. Проте повідомлення про мінування не підтвердилось. За словами одного з пасажирів, екіпаж не пояснив причину екстреної посадки — було наказано "сидіти й чекати".

Правозахисний центр "Весна" повідомив, що Лукашенко наказав підняти у небо винищувач "МіГ-29" "для супроводження пасажирського літака" до аеропорту. Після перевірки літака пасажирів відправили на повторну перевірку документів, під час якої Протасевича і затримали. Згодом представниця литовської держкомпанії Lietuvos oro uostai Ліна Бейшене уточнила, що літак посадили через конфлікт між членом екіпажу і пасажиром.

Водночас білоруське "Єврорадіо" повідомило, що перед вильотом блогер встиг розповісти друзям, що в аеропорту Афін до нього проявляв "нездоровий інтерес" російськомовний чоловік середніх років. Він намагався сфотографувати документи Протасевича, а потім розвернувся і пішов, хоча був наступним у черзі на реєстрацію. Літак Ryanair полетів з Мінська до Афін і вже дістався до пункту призначення.

Посадка літака. delfi.lt

Разом з Протасевич затримали і його дівчину. За даними BBC, її звати София Сапега. Видання з посиланням на представника Європейського державного університету Максима Мілта стверджує, що 23-річна Сапега нині навчається в магістратурі ЄДУ у Вільнюсі за програмою "Міжнародне право і право Європейського союзу". Він також підтвердив, що її затримали в Мінську. Після затримання вона не виходила на зв'язок. Також на шляху до Вільнюса зникли четверо росіян.

Пізніше Департамент авіації Міністерства транспорту Білорусі заявив, що фейкове повідомленні про мінування літака Ryanair нібито надійшло від імені палестинського ісламістського угрупування ХАМАС.

За словами директора депаратменту Артема Сікорського, у повідомленні англійською мовою було написано: "Ми, солдати ХАМАС, вимагаємо, щоб Ізраїль припинив вогонь в секторі Гази. Ми вимагаємо, щоб Європейський союз відмовився від підтримки Ізраїлю в цій війні".

Читайте також: Золоте дно. Журналісти випустили фільм про статки Лукашенка

Пояснення Ryanair

В авіакомпанії Ryanair заявили, що про мінування літака, який прямував з Афін до Вільнюса, повідомили білоруські диспетчери, а потім дали вказівку перенаправити літак в аеропорт Мінська, таким чином повторивши інформацію влади Білорусі.

"Про загрозу на борту екіпажу рейсу Ryanair повідомили диспетчери з Білорусі, вони ж дали вказівку перенаправити літак в аеропорт Мінська", – пояснили в компанії.

Водночас журналісти "ЄП" зауважили, що друга частина цього твердження є неправдою: на момент, коли літак почав змінювати курс за вказівкою диспетчерів, відстань від нього до Мінська було у 2-3 рази більшою, ніж до аеропорту призначення, що розташований на півдні Вільнюса.

Посадка літака у Мінську. delfi.lt

Також в авіакомпанії уточнили, що всього в аеропорту Мінська літак простояв близько п'яти годин, і мав вилетіти до Вільнюса о 19:00 за місцевим часом (збігатається з київським – ред.). Водночас начальник Головного штабу — перший заступник командувача ВПС і військами ППО Білорусі Андрій Гурцевич заявив, що повітряні сили Білорусі були приведені в готовність №1.

Хто такий Протасевич

Роман Протасевич влітку 2020 року був головним редактором Telegram-каналу NEXTA, який після президентських виборів у Білорусі у серпні 2020 року став рупором опозиційного руху в країні та координував протестні акції. Протасевич разом з іншим засновником каналу Степаном Путило був оголошений у розшук, а також внесений до списку осіб, учасників терористичної діяльності.

Роман Протасевич та Степан Путило. openmedia.io

У вересні 2020 року Протасевич пішов з проєкту NEXTA і став головним редактором телеграм-каналу "Білорусь головного мозку", який раніше адміністрував політв'язень Ігор Лосик. Обидва канали білоруська влада визнала екстремістськими. Після протестів у Білорусі Протасевич виїхав з країни та увесь цей час жив у Польщі та Литві. Цьогоріч Лукашенко позбавив батька Протасевича військового звання — і Роман розцінив це як один із способів тиску. Він також вивіз до Польщі своїх батьків.

Загалом канал NEXTA — один із найпопулярніших опозиційних каналів у білоруському інтернеті. На Nexta Live підписані понад два мільйони людей. У жовтні 2020 року Центральний районний суд Мінська визнав канал і логотип видання екстремістськими матеріалами. У середині березня 2021 року засновник опозиційного Телеграм-каналу NEXTA Степан Путило заявив, що його ресурс більше не координуватиме акції протестів у Білорусі. Натомість команда проєкту зосередиться на розслідуваннях злочинів режиму Лукашенка. У березні Управління Слідчого комітету Білорусі по Мінську вирішило визнати редакцію мережі Telegram-каналів NEXTA "іноземною екстремістською організацією" та заборонити її діяльність на території країни.

Що загрожує активісту

За даними TUT.by, Протасевич проходить обвинуваченим за такими статтями Кримінального кодексу Білорусі:

  • частина 3 стаття 130 — вчинення умисних дій, спрямованих на порушення соціальної ворожнечі за ознакою професійної приналежності;
  • стаття 293 — організація масових заворушень;
  • стаття 342 — організація групових дій, що грубо порушують громадський порядок.

"За жодною з цих статей не передбачена виняткова міра покарання", — уточнює видання.

Статті Кримінального кодексу Білорусі, які інкримінують Протасевичу, не передбачають покарання у вигляді смертної кари, як раніше заявляв канал NEXTA та деякі активісти. Максимальний термін за статтями, в якому звинувачують Протасевича — 15 років. Так, за ч.3 ст.130 — максимальна санкція до 12 років, за ст. 293 — до 15 років, а за ст. 342 — до 3 років.

Роман Протасевич. REFORM.by
Читайте також: Чи загрожує Протасевичу смертна кара. Відповідають білоруські журналісти

Реакція України

У Міністерстві закордонних справ України звернулися до білоруської сторони з вимогою звільнити опозиційного журналіста та блогера Романа Протасевича, якого затримали в аеропорту Мінська.

Акція під МЗС. Free Belarus Center

"Вчергове тривожні новини з Білорусі. Цього разу у Мінську затримано білоруського журналіста Романа Протасевича. Чергова атака на свободу слова з боку білоруської влади. Вимагаємо негайного звільнення. На час утримання під вартою права затриманого мають бути безумовно ґарантовані", — повідомив речник МЗС Олег Ніколенко.

Тим часом під будівлею МЗС у Києві українці та білоруси влаштували акцію протесту проти затримання Протасевича. Організаторка акції і координаторка Free belarus center Поліна Бродік зазначила, що головним важелем тиску на Білорусь можуть стати економічні санкції.

"Україна все ще веде торгівлю з державними підприємствами Білорусі, що по суті є фінансуванням режиму Лукашенка. Крім цього, в Україні знаходиться велика кількість громадян Білорусі, які втекли від політичного переслідування, так само як і Роман. У сьогоднішній ситуації Україна повинна офіційно відмовитися від екстрадиції білорусів в країну, в якій досі застосовується смертна кара. Прийшов час більш рішучих заходів", – наголосила вона.

Акція під МЗС. Free Belarus Center

Як підтвердила Суспільному очільниця пресофісу партії "Слуга народу", 24 травня фракція СН виключила зі свого складу Євгенія Шевченка, який підтримує Олександра Лукашенка. "Це правда, зібрали необхідну кількічть підписів народних депутатів", — повідомила вона. Згодом своє виключення підтвердив і сам Шевченко.

Читайте також: Україна засудила блокування білоруського сайту Tut.by

Реакція світу

Білоруська опозиціонерка Світлана Тихановська заявила, що повідомила про інцидент в офіс Ryanair і Міжнародну організацію цивільної авіації, "вимагаючи почати розслідування за фактом події та вжити заходів аж до виключення Білорусі з Міжнародної організації цивільної авіації".

"Від сьогодні жодна людина, яка здійснює політ над Білоруссю, не може бути впевненою у своїй безпеці. Адже режим зловживає правилами повітряного сполучення заради того, щоб захоплювати незгодних", — заявила Тихановська.

Одним із перших на цю ситуацію відреагував президент Литви Гітанас Науседа. Він назвав затримання Протасевича "безпрецедентною подією" та закликав режим Лукашенка негайно звільнити журналіста.

"За цими огидними діями стоїть білоруський режим. Вимагаю терміново звільнити Романа Протасевича!", — написав литовський лідер у Twitter.

Читайте також: Президент Литви вимагає від Лукашенка негайно звільнити опозиціонера Протасевича

Як повідомив міністр транспорту Латвії Таліс Линкайтс латвійська авіакомпанія AirBaltic вирішила не літати над Білоруссю після інциденту з літаком Ryanair 23 травня.

"Наша національна авіакомпанія AirBaltic безперервно стежить за ситуацією з безпекою в повітряному просторі різних країн. І вже прийняла рішення поки не використовувати повітряний простір Білорусі у своїх польотах. Зі своїми рекомендаціями виступить і Латвійське агентство цивільної авіації ", — сказав міністр.

Білоруська опозиція. AP

МЗС Білорусі оголосило послу Латвії, що він та весь персонал посольства, за винятком одного технічного співробітника, мають залишити країну. Посол матиме для цього 24 години, решті співробітників дипустанови надається дві доби, повідомляє БелТА.

"Послу запропоновано залишити Білорусь протягом 24 годин. Всьому дипломатичному і адміністративно-технічного складу посольства також запропоновано покинути Білорусь – протягом 48 годин. Залишити тут одного адміністративно-технічного працівника для догляду за будинком", – наводить видання слова міністра.

Міністерство закордонних справ Латвії оголосило про симетричну відповідь на дії Білорусі.

"У відповідь на дії Білорусі Міністерство закордонних справ Латвії викликало Тимчасового повіреного у справах Білорусі, щоб повідомити про аналогічні дії і висилку білоруських дипломатів до нормалізації відносин", – йдеться у заяві МЗС країни.

У зв’язку з інцидентом МЗС Німеччини викликало посла Білорусі у ФРН Дениса Сидоренка.

"Пояснення, надані на цей час білоруським урядом з приводу вимушеної посадки літака Ryanair в Мінську, абсурдні і не заслуговують на довіру", – наводить Deutsche Welle слова міністра закордонних справ Німеччини Гайко Мааса.

Тим часом США "рішуче засудили" примусову зміну напрямку польоту між двома країнами-членами ЄС та арешт Протасевича у Мінську.

"Ми вимагаємо його негайного звільнення. Цей шокуючий акт, вчинений режимом Лукашенка, поставив під загрозу життя понад 120 пасажирів, зокрема громадян США. Початкові повідомлення про причетність білоруських служб безпеки і використання білоруських військових літаків для супроводу літака викликають серйозну стурбованість і вимагають повного розслідування", — йдеться у повідомленні Державного департаменту.

Там додали, що незалежні ЗМІ є важливою опорою верховенства закону і життєво важливим компонентом демократичного суспільства.

Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн вважає неприйнятною вимушену посадку у Мінську літака Ryanair, на борту якого перебував редактор опозиційного телеграм-каналу, та наголосила, що такі дії повинні мати наслідки.

"Змушувати до посадки у Мінську рейс з Афін до Вільнюса – категорично неприйнятно. УСІ пасажири повинні мати можливість негайно продовжити подорож до Вільнюса, у безпеці для себе. Будь-які порушення правил міжнародного транспортного сполучення повинні мати наслідки", – написала вона.

Акція на підтримку Білорусі. AP
Читайте також: Розслідування ICAO та жорсткі наслідки. Як світ реагує на затримання засновника NEXTA

Аналогічної думки дотримується й головний дипломат ЄС Жозеп Боррель, який попередив, що Євросоюз пильно стежить за розвитком ситуації. Своєю чергою президент Євроради Шарль Мішель закликав владу Білорусі негайно відпустити літак і всіх пасажирів.

"З приводу цього інциденту необхідне розслідування ICAOICAO (International Civil Aviation Organization) або Міжнародна організація цивільної авіації, — спеціалізована установа ООН, що встановлює міжнародні норми цивільної авіації та координує її розвиток з метою підвищення безпеки та ефективності.", – вважає він.

Також Шарль Мішель повідомив, що інциджент із вимушеною посадкою літака у Мінську та затриманням Протасевича розглянуть на засіданні Європейської Ради 24 травня, для чого планується розширити порядок денний засідання. Окремою темою для розмови стане запровадження санкцій проти Білорусі.

Генеральний секретар Організації Об’єднаних Націй Антоніу Гутерреш також висловив стурбованість через інцидент. Він закликав провести прозоре розслідування події, повідомляє Reuters.

"Генеральний секретар підтримує заклики до повного, прозорого і незалежного розслідування цього тривожного інциденту і настійно закликає всі відповідні сторони співпрацювати з таким розслідуванням", – заявив репортерам офіційний представник ООН Стефан Дужаррік.

Президент Європейської народної партії, екс-голова Європейської Ради Дональд Туск вважає, що невизнаний президент Білорусі Олександр Лукашенко став загрозою для міжнародної безпеки. Водночас глава МЗС Великої Британії Домінік Рааб пригрозив Лукашенку наслідками через інцидент з літаком та затримання Протасевича.

Міністр закордонних справ Франції Жан-Ів Ле Дріан заявив про необхідність єдиної європейської позиції щодо інциденту із затриманням літака. Тим часом Міжнародна організація цивільної авіації (ICAO) також висловила стурбованість з приводу інциденту з екстреною посадкою літака Ryanair у Мінську. В організації зазначили, що це може суперечити Чиказькій конвенції, яка встановлює основні принципи роботи міжнародної авіації. В ICAO додали, що початок міжнародного розслідування щодо випадків блокади повітряного транспорту має бути погоджено на дипломатичному рівні.

Увечері 24 травня Європейська рада вирішила заборонити білоруським авіакомпаніям польоти над територією Євросоюзу. Також лідери ЄС закликали європейські авіакомпанії уникати перельотів над Білоруссю.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: story@suspilne.media. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Топ дня
Вибір редакції