Президент Зеленський 20 травня провів пресконференцію за підсумками двох років на посаді під назвою "Президент 2.0". Пресконференція відбулась в ангарі заводу "Антонов" у Києві на фоні літака Ан 124-100. На пресконференцію акредитувалося понад сто ЗМІ та близько двохсот журналістів. Загалом пресконференція тривала майже три години. Суспільне транслювало пресконференцію Зеленського наживо, також нижче ви можете прочитати текстову трансляцію.
Що сказав Зеленський. Головне:
Про боротьбу з олігархами: Законопроєкт про олігархів оприлюднять наступного тижня. В Україні створять спеціальний реєстр бізнесменів, куди потраплятимуть ті, хто впливає на депутатів, посадовців та медіа: "Тоді цей великий бізнес може втратити велику частину активів".
Про війну на Донбасі: Україна передала “нормандській четвірці” новий проєкт кластерів — пропозицій щодо трактування Мінських угод. Питання про те, як завершити війну, можуть винести на всеукраїнський референдум. Водночас Макрон та Меркель “послаблюють” свої позиції щодо Росії.
Про Авакова та розслідування вбивства Шеремета: “Якщо засудили незаконно — я говоритиму з Аваковим, чи може він залишитися на посаді”. Наразі немає стовідсоткових доказів винуватості чи невинуватості фігурантів справи про вбивство журналіста. До нього можуть бути причетні ексслужбовці контррозвідки СБУ.
Про активізацію роботи РНБО: Рада нацбезпеки почала працювати, бо є “складна ситуація” з правоохоронцями. Чи будуть санкції проти Фірташа та Коломойського: “Ви побачите ще багато. Дивіться засідання щоп'ятниці”.
Про обшуки у Кличка: “Кличко мені нічого поганого не зробив. Глава КМДА — це моя вертикаль, хоче він цього чи ні. Він просив, щоб я його не звільняв. Я йому сказав показати результат… Не треба красти гроші з бюджету України. Тому ми бачимо такий результат (обшуки)”.
Про Північний потік-2: США можуть скасувати санкції проти будівництва будівництва через можливий тиск. “Це буде особистий програш Байдена та геополітична перемога Росії”.
Про Путіна: “Не маю часу думати про Путіна”. Крім Нормандського формату, має відбутись пряма розмова з президентом Росії, та ще одна — із залученням Байдена.
Про другий термін: “Ще рано говорити”.
15:00 Пресконференція завершена.
14:51 Щодо виборів на 87 окрузі та перемоги Василя Вірастюка, Зеленський зазначив, що впевнений у перемозі Вірастюка та те, що ЦВК діяло згідно з українським законодавством.
"Я впевнений, що Вірастюк переміг в цьому регіоні. Чому там були правоохороці? На дільницю з паном Шевченком приїхали 200 людей зі зброєю, в спортивних костюмах, приблизно таких, як на Майдані був створений Антимайдан і приїжджали люди у костюмах. Це не є суспільство. Це громадяни України, а не суспільство. Суспільство обрало Вірастюка, працювати дільниці не давали саме ці молодчики. Ніхто не хотів в області цій працювати головою СБУ, прокурором, поліції – всі бояться. Знаєте, що там відбувається? Бояться люди на дільницях працювати. Тому серйозна була відповідь. Я вважаю, що ЦВК діяло за законом", – сказав Зеленський.
14:41 Зеленський розпові журналістам, що наразі триває ревізія державних дач, там близько 100 будівель. Від додав, що там живе "купа" міністрів, спікерів, прокурорів, суддів тощо. За його словами, з держдач у Конче-Заспі вже виїхали двоє суддів Конституційного суду, зокрема, і відсторонений суддя Олександр Тупицький.
"Вони всі мають поїхати. Туди не заїдуть люди пов'язані зі мною", – пообіцяв Зеленський.
Також він пообіцяв представити концепцію щодо держдач, зокрема, хто там може жити.
14:36 Президент сказав, що вважає НАБУ українським органом: "Ми чули НАБУ і розуміли, що дуже швидко завантажити роботу Антикорсуду. І я ще дуже вірю, що будуть саме вироки від роботи НАБУ. Є тільки один суд, який може давати вироки – це Антикорупційний суді нам дуже важливо, щоб ці вироки були чіткі, жорсткі. Я їх не бачу, але я вірю", – сказав Зеленський.
Він також додав, що "воля у голови СБУ дуже сильна".
"Один з маяків, зокрема для міжанродних партнерів, – реформа Служби. Перше голосування вже відбулось, ми чекаємо на друге читання і СБУ більше ніколи не займатиметься економікою", – додав він.
14:33 На питання Суспільного щодо заступника голови Офісу президента Олега Татарова президент відповів, що це питання стосується голови ОПУ Андрія Єрмака.
"Питання треба ставити главі ОП Єрмаку. Я вважаю, що він вважає, і я так вважаєю, що він (Татаров – ред.) професійна людина, все інше ... я щось чув на рівні чуток, а на рівні доказів, я не маю цієї інформації. У нас впринципі, якщо людина вважає, що "Янукович це був державний переворот", у нас такі люди не працюють", – сказав Зеленський.
14:24 Щодо вакцинації Зеленський сказав, що на сьогодні законтрактовані 47 мільйонів вакцин, і що це максимальна кількість, яку можна було знайти.
"Ми всі працювали, коли розуміли, що вакцин у країни просто може не бути. Я вважаю, що це дуже несправедлива ситуація в світі і ми всі розуміємо, що нажально у нас немає такого гучного "голосу" серед країн ЄС", – сказав президент.
Водночас, Зеленський наголосив, що в Україні зробили більше вакцин, ніж в деяких країнах ЄС. Щодо зміни уряду Зеленський сказав, що це може дистабілізувати ситуацію.
14:17 Журналіст "Української правди" Роман Кравець спитав Зеленського чи знає він для себе, хто стоїть за вбивством та запитав про причетність розвідки: "Чи контррозвідка СБУ могла бути причетна до цього вбиства і що про це думає ваш друг, голова СБУ – Іван Баканов?".
"Я не знаю, хто вбивця, повірте. Якби я знав – я б усе зробив, навіть те, що поза законом – щоб цих людей заарештувати. Чи це ті, що зараз під слідством, чи інші, чи ці чи інші – я не знаю. На жаль. Мені дуже жаль, що ми свтратили журналіста, будь-якого... Я тоді не був президентом, може б тоді ці органи, про які ви кажете, чи хтось з них був причетний до цього, тоді б вони це не зробили. Я не знаю", – відповів Зеленський.
14:11 Про зустріч президентів РФ та США Зеленський заявив, що на цій зустрічі можуть обговорювати України, він також бачить ризик у тому, що США можуть дійсно відмовитись від санкцій щодо "Північного потоку 2". Він вважає, що це буде особистою порзкою Байдена.
14:06 Окрім цього Зеленський розповів що "Укрзалізниця" має кредитні заборгованості у сотні мільйонів доларів. За його словами, керівництво брало кредити "100-200-300 мільйонів доларів під 10-12%".
"На цьому заробляла прокладка між банком і УЗ. Схема дуже проста, яка працювала. Як одна з причин – кредити з дуже високою ставкою. Ми тиснемо, уряд, всі тиснемо, зоб змінити керівництво. Так буде, поки не прийде керівник, який змінить всі ланки з вищої до нижчої", – сказав Президент.
Зеленський також вважає, що УЗ має виходити на співпрацю з приватними інвесторами, попри те, що це є стратегічне підприємство.
14:01 Зеленський відмовився відповідати на запитання про його особисте ставлення Путіна.
"У мене немає часу думати про президента Путіна, я думаю тільки про зустріч, яка може нас приблизити до закінчення війни. Тому я обрежно ставлюсь до характеристик президента РФ. У мене проста позиція: якщо тими чи іншими словами ми будемо збільшувати можливість ескалації – я собі цього не пробачу", — пояснив. Зеленський.
13:57 Глава держави заявив, що влада не зупиняє "нормандський формат" через те, що іншого майданчика поки немає. Водночас Зеленський виступає за пряму розмову з президентом РФ.
"Імовірність ескалації присутня, 35 тисяч (російьских військових — ред.) знаходиться Криму, на Донбасі теж біля 35 тисяч (військових РФ і бойовиків самоназваних республік). Плюс на кордоні ми бачимо 47-80 тисяч. Ми бачимо зараз дуже повільне зменшення військових РФ. Така напруга може бути до кінця військових навчань, щонайменше до вересня", — повідомив президент.
Він зазначив, що європейські партнери повністю підтримують "нормадський формат" і не бачать альтернативи.
"Я вважаю, що окрім "нормандського формату" буде пряма розмова з президентом РФ, а окрім прямої розмови з президентом РФ, я бачу ще залучення США в цю дискусію. В якому форматі – поки що не готовий про це говорити", — додав президент.
13:52 Зеленський сказав, що всі хочуть із ним домовлятися, зокремай й п'ятий президент Петро Порошенко.
"Є таке поняття в українскій політиці "треба допомовлятись". Я не спроможний. Я вже став його вироком", – заявив Зеленський.
13:47 Президент прокоментував дії депутата "Слуги народу" Миколи Тищенка і заяву радника Тимофія Мілованова – "я дебіл".
"За деякі кроки людей, які є чи були поряд зі мною, дійсно соромно", – сказав Зеленський.
Читайте також: У "Слузі народу" чекають пояснень від Тищенка за проведення вечірки під час карантину
Водночас, Зеленський зазначив, що "Мілованов – крутий спеціаліст і дійсно допомагає".
"Всі ці люди мають самі дорослішати і відповідати за те, що вони роблять. Це б'є по мені, по моїй особистості, по рейтингу, іноді вони питають "де ти їх взяв", слухайте, це життя. Я впевнений, що людям треба давати шанс, але якщо беруть хабарі – другий шанс давати не можна. Все відбувалось дуже швидко, коли відбувались парламентські вибори", — сказав він.
Глава держави зауважив, що очищення відбувається і "наступний парламент буде ще чистіше".
13:40 Зеленський заявив, що до нього в Україні ніхто не будував дороги, які "повинні бути вітриною України". Він сказав, що програма "Велики будівництво" завершиться тоді, коли все буде побудовано.
13:34 Зеленський прокоментував обшуки у КМДА, заявивши, що "Віталій Кличко йому нічого не зробив".
"Це гарно чи погано — я не знаю. Мене нічого не пов'язує з паном мером, крім того, що це моя вертикаль. Це питання правоохоронних органів. Мені здається, він неправильно публічно себе поводить. Він постійно мені пише, дзвонить, навіть приходить", — заявив президент.
Детальніше про заяву Зеленського щодо Кличка читайте тут. Раніше Кличко звинуватив ОП в політичному тиску. Перед цим в департаменті КМДА та інших підприжмствах Києві відбулись обшуки.
Читайте також: "Такого не було навіть в часи Януковича": Кличко прокоментував обшуки в КМДА
13:24 Президент погодився з тим, що COVID-19 дійсно вбиває маленький і середній бізнес". Зеленський сказав це, коментуючи еміграцію і одну з її причин – відсутність роботи. "Я розумію, причин багато, боремось із цими причинами", — сказав Зеленський і зазначив, що молодь Донбасу хочу знайти себе і своє місце у житті, тому її бажання переїзду з регіону можна пояснити.
13:20 Зеленський сказав, що Кримська платформа — це перша серйозна площадка з деокупації Криму. "Ми нарешті відкриємо офіс Кримської платформи, там працюватимуть юристи, які будуть займатись питанням деокупаціі і підтримки людей на тій території", — сказав він. Про ризики Кримської платформи читайте тут.
13:16 Журналіст "Схем" Михайло Ткач запитав президента про те, як його помічник Шефір на службовому авто відвідував Коломойського і сам він свткував день народження в будинку наближеного до Коломойського – Тімура Міндіча. "Є результат, вам треба слідкувати за ним, а не за машинами президента"
Зеленський відповів, що у Коломойського "немає того впливу, який був". Також Зеленський розповів, що святкував день народження немасштабно.
"Я не знав, що це дуже важливо, що коли у нас ковід і війна, розказати про де я святкував свій день народження. Я святкував в своїй квартирі на Грушевського, 9А. Квартира Міндіча в цьому ж будинку. Пан Міндіч є комерційним директором Квартал-95 і був ним до мого президентства. Пан Міндіч має теплі стосунки з акторами і авторами Студії Квартал 95. Студія Квартал 95 разом з паном Міндічем знаючи, що я буду в своїй квартирі в свой день народження – зробили мені сюрприз – покликали в цю квартиру – я піднявся на кілька поверхів вверх і був сюрприз. Там навіть ремонту немає, вони взяли інфструменти і грали пісні. Там не було зірок, нас було десь біля 30 людей. Ось що відбувалось. І я не мають навіть розуміння, в чому тут великий державницький секрет", — розповів Зеленський.
13:12 Зеленський сказав, що зарано відповідати на запитання про другий президентський термін. 20 травня 2020 року президент притримувався іншої думки і сказав, що подумає про нього. "Чесно кажучи, щиро: одного терміну не вистачить (щоб виконати все, що обіцяв — ред.), — сказав глава держави рік тому.
13:08 Президент розповів про причини відставки трьох міністрів — охорони здоров'я, інфраструктури та економіки. За словами Зеленського, в ексголови МОЗ Максима Степанова був конфлікт із прем'єром Шмигалем.
"Я в цій ситуації був повністю на стороні прем'єр-міністра, тому що більше було неможливо працювати в такому режимі. Це повністю дестабілізувало ситуацію".
Читайте також: Рада призначила Ляшка головою МОЗ. Що про нього відомо
За його словами, призначення Ляшка "було очевидним", бо він головний санітарний лікар. Щодо Владислава Криклія – він лишається в команді міністерства інфраструктури й до якості його роботи у влади немає особливих запитань. За словами Зеленського, новий міністр Кубраков – найпотужніша людина, яка показала серйозний результат, тому він став міністром.
Читайте також: Кубраков став міністром інфраструктури. Що про нього відомо
"Щодо міністра економіки – Петрашко також залишиться в команді, але буде відповідати суто за реформу і він буде залишатись в ОП і координувати земельну реформу", — повідомив Зеленський.
Петрашка може замінити Олексій Любченко, однак Рада ще не проголосувала за його призначення. За словами голови держави, "Любченко показав результат і це дуже досвідчена людина".
13:02 Зеленський не виключив національного референдуму щодо ситуації на Донбасі. Він зазначив, що перший заступник голови парламенту Руслан Стефанчук також подасть на розгляд Ради законопроєкт про місцеві референдуми. Детальніше про цей законопроєкт читайте тут.
12:56 Журналіст "Україна 24" запитав, як Зеленський ставиться до збільшення податків і тіньовий бізнес, Зеленський заявив, що той маніпулює.
"Я знаю з якого ви каналу (канал "Україна 24" належить олігарху Ахметову – ред.). Є збільшення податку на залізну руду. Мені здається, що треба збільшувати податок розумно, щоб ніхто не ішов в тінь", — сказав президент.
Він запевнив, що влада чітко розуміє, хто з яких підприємців скільки заробляє і точно розуміє як зробити так, щоб ніхто не постраждав.
"Але і надати можливість, коли у нас іде війна, коштом держави заробляти 200-300 відсотків ми не дамо. Я, до речі знаю, де знаходиться "тінь", — сказав Зеленський.
Після цього у відповідь на запитання журналіста Reuters про санкції проти Коломойського і Фірташа Зеленський сказав "Дивіться нас щоп'ятниці", маючи на увазі засідання РНБО, які відбуваються зазвичай увечері п'ятниць.
12:51 Зеленський у діалозі із журналістом запропонував показати своє листування з військовою лікаркою Яною Дугарь, яка є фігуранткою у справі про вбивство Павла Шеремета. Журналіст спочатку відмовлявся, але Зеленський запевнив, що це його особисте і він сам вирішив показати це представнику ЗМІ, оскільки не може продемонструвати всім.
Журналіст підійшов і подивився. Зеленський сказав, що йому "не все одно" на цих людей, тому він тримає із ними зв'язок. "Якщо засудили незаконно, я буду серйозно говорити з міністром, чи може він залишитись – Ні", — сказав Зеленський про Авакова. Президент запевнив, що не втручається в роботу правоохоронних органів, але в курсі справи..
Читайте також: Суд поновив розслідування фальсифікації доказів проти Яни Дугарь
12:48 Зеленський відмовився називати імена 13 олігархів що закону про "деолігархізацію", які раніше вже оприлюднили в РНБО, але запевнив, що впливу на масмедіа і політику "не буде".
"Але якщо це буде – ці люди отримують квиток під назвою "олігарх", вони з'являться в спецреєстрі та тоді вони можуть втратити велику частину активів за кордоном. Не завдяки санкціям, а завдяки з'явленню такого поняття на законодавчому рівні, як "олігарх", — сказав він.
12:44 Зеленський прокоментував роботу РНБО, заявивши, що виконує свої конституційні обов'язки.
"І не з якоюсь купкою людей, – туди входять всі інституції. Це не диктатура і не монархія, там всі представлені. І деякі з них не голосують за санкції проти Медведчука. Ми обговорюємо, а потім голосуємо", — сказав він.
12:42 Зеленський розповів про зміну керівництва "Нафтогазу" і зокрема звільнення Наглядової ради.
"НАК Нафтогаз попри корпоративну реформу має керівника – уряд України. НАК має наповнювати бюджет. НАК показав точно мінус 11 мільярдів гривень збитків в цьому році. Уряд прийняв рішення як головний акціонер – змінити керівництво", — пояснив президент.
Зеленський запевнив, що надалі збитків не буде, оскільки "закриються офіси, які фінансувались для лобіювання НАК "Нафтогаз", закриються ЗМІ та їх представники, які є за кордоном для лобізму тих чи інших людей керівництва "Нафтогазу".
"Там великі гроші. І це платять всі громадяни України, це велика проблема. Дуже некоректно звучить історія про те, що зараз прибуток зменшено у порівнянні кінцем 19-го року. Прибуток 2019 року в більшості був через домовленість мою з президентом Путіним при свідках – Меркель і Макрона – за допомогою наших юристів і того ж Вітренка (екс в.о. міністр енергетики" — ред.) і Коболєва (ексголова "Нафтогазу" — ред.), коли 3 мільярдів доларів США прийшли в наш бюджет", — додав глава держави.
12:37 Зеленський прокоментував звільнення голови Нацбанку Яківа Смолія.
"Я боровся з тим, щоб були зменшені відсотки по кредитах, Це дуже не просто для населення. Я, як президент, це гарантував і отримав: замість 25 відсотків, які були до нового голови НБУ, програма 5-7-9 – з'явилась", — похвалився президент.
Читайте також: Як програма доступних кредитів 5-7-9% може вплинути на бізнес. Пояснюють експерти
12:34 Зеленський, коментуючи свої передвиборчі обіцянки, зазначив, що "закінчується епоха корупції та Медведчука".
"Почали працювати та прокурори, і поліція, навіть сьогодні затримали двох ворів в законі", — повідомив він. Найскладніше, за словами Зеленського, це "епоха бідності".
"Я тисну на уряд. Економіка розвивається не дуже добре, через ковід. Але епоха бідності закінчиться тоді, коли всі будуть сплачувати податки та держава буде диджиталізована", — сказав президент.
Зеленський також розповів про власний стан після двух років роботи. "Я себе добре почуваю, знаю куди йду та з ким закінчу", — запевнив глава держави.
12:28 Зеленський розповів про "нормандський формат" та врегулювання ситуації на Донбасі. Президент заявив, що "відчуває підтримку" Франції та Німеччини. Водночас "вони останнім часом трішки послаблюють свої позиції щодо Росії.
"Це пов'язано з одного боку з економічною ситуацією, це пов'язано з тиском бізнесу всередині, це пов'язано у Німеччині з економічним тиском щодо санкційної політики Північного потоку-2. Але я знаю, що вони підтримують Україну. Зараз є узгоджені кластери щодо припинення війни. Кластери між Німеччиною і Францією", — сказав глава держави.
Він зазначив, що немає узгодження зі сторони РФ, тому президент і запропонував зустріч президенту РФ у будь-якому місці українського Донбасу. У відповідь президент РФ запропонував зустріч в Москві.
"Але традиційно сторони зустрічаються або на нейтральній території, або в одному з місць конфлікту. Розпочата розмова між ОПУ і РФ", — повідомив Зеленський.
Він також назвав "великою проблему" роздачу російських паспортів на Донбасі.
12:23 Зеленський розповів про формат святкування 30-річчя Незалежності. Так, планується провести великий військовий парад як на суші, так і на землі, перший саміт про деокупацію із 30 країнами, а також концерт з видатними українцями. Детальніше читайте тут.
12:17 Зеленський представив символ 30-річчя незалежності України — квітку, яку безкоштовно зробила львівська компанія.
"Це головна квітка 30-річчя, символ України. Мені здається, що це правильний символ нашої країни: вона не просто квітуча. Нас не зламати, не зрізати, не зламати, ми все одно будемо квітучою країною і розквітнемо", — сказав глава держави.
12:15 Президент сказав, що його команда "будує Україну без війни".
"Пріоритет – будувати країну без війни. Ми маємо бути міцні, незалежні й це залежить від міцності нашої армії", — сказав він.
12:07 Зеленський пояснив, чому пресконференція проводиться саме в ангарі заводу "Антонов", почавши з метафори "недобудованої Мрії".
"Позаду мене знаходиться наш український літак АН-124. Останній раз ми будували такий літак в 94 році. Справа від нас – це символічно звучить, але і трагічно – недобудована "Мрія" України", — сказав він.
За його словами, він хоче побудувати країну мрій і підняти Україну "як підіймається Антонов". Зеленський зазначив, що готовий до будь-яких запитань і висловив упевненість, що Україна "вже відчуває країну без олігархів". "Моє бачення – будувати країну, добудовувати, а іноді деякі галузі починати на жаль з нуля", — заявив президент.
Зеленський згадав про судову реформу, перехід на електронний документообіг, земельну реформу, "велике будівництво" і додав, що "ми будуємо країну, яка будує"
11:40 Як поінформував радник глави ОП Михайло Подоляк, модеруватиме захід керівниця Департаменту інформаційної політики Офісу глави держави Ірина Побєдоносцева.
"Це пресконференція, присвячена другій річниці президентства Зеленського. 2.0 – це певної міри перезавантаження. Ідеться про те, що починають реалізовуватись ті плани, які готувались", — відповіда Побєдоносцева на запитання Суспільного, чому пресконференція називається "2.0".
Керівниця департаменту розповіла, що Офіс президента не акредитовував блогерів, які не мають журналістських посвідчень. За її словами, ексречниця Зеленського Юлія Мендель залишається в команді, працює і займається міжнародним напрямком, однак на заході 20 травня її немає.
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!