Як програма доступних кредитів 5-7-9% може вплинути на бізнес. Пояснюють експерти

Як програма доступних кредитів 5-7-9% може вплинути на бізнес. Пояснюють експерти

Як програма доступних кредитів 5-7-9% може вплинути на бізнес. Пояснюють експерти
Фото ілюстративне

З лютого 2020 року за програмою "5-7-9%" на розвиток малого бізнесу було видано кредитів на 24 мільярди гривень. Про те, наскільки доступна програма на практиці, і на що підприємці беруть кредити в ефірі Українського радіо розповіли голова Всеукраїнського об'єднання малого та середнього бізнесу "Фортеця" Оксана Продан та головний експерт, керівник секретаріату Ради підприємців при Кабінеті міністрів Андрій Забловський.

"Коли починалася ця програма і протягом перших місяців ми рахували буквально одиницями кредити, які надавалися бізнесу. Це були разові речі. Те, що протягом 13 місяців було отримано 10 тисяч кредитів – це дуже добре. Ми розуміємо, що усьому бізнесу зараз складно, особливо маленькому, який не має ні кредитної історії для легкого отримання кредиту, ні коштів для компенсації відсотків по ньому. Те, що збільшили розмір кредиту з 200 тисяч до 400 також дуже добре. Більше половини цих кредитів люди отримали на рефінансування. Це той бізнес, який міг потрапити під проблеми з банками, але завдяки цій програмі він перекредитувався і зміг далі шукати виходи з кризи. Програма планувалася ще до пандемії як подарунок, нова можливість для розвитку бізнесу, а врешті стала своєрідним порятунком від наслідків пандемії. Протягом року уряд постійно видозмінював її. На сьогодні кількість банків, через які гроші надходять підприємцям складає 26 найменувань, хоча починали з кількох державних", – розповіла Продан.

Вона відзначила, що для того, щоб програма була доступна на практиці, під неї необхідно виділяти потрібні кошти.

"Банки дають кредити лише тоді, коли отримують від держави відповідні гарантії. На сьогодні на кредити 5-7-9 є 2 млрд грн, що значно менше, ніж минулого року (24 млрд грн), і під іпотеку через фонд підприємництва виділили 5 млрд грн. Це добре, але цього замало. Люди зверталися по кредити, їм дуже часто відмовляли, тому що це складна процедура банківських документів. Маленький бізнес не навчений працювати з документами. Він не балуваний кредитами з невисокими ставками. Тому люди вчилися протягом року оформлювати документи. Крім того, не всі одразу знали про цю програму і не завжди в держави були під неї кошти", – пояснила експертка.

Окрім того, половина виданих минулого тижня кредитів є антикризовими, тобто для поповнення обігових коштів. За словами Продан, це стало наслідком пандемії, через яку зупинилася значна кількість виробництв та виникли проблеми зі збутом.

"Але є також багато інших речей, зокрема штучних, за рахунок рішень, які приймалися владою. Наприклад, податок на додану вартість вимиває кошти, відтак у бізнесу не вистачає коштів на виплату зарплати. А ці кредити допомагають захиститися за рахунок держави від вимивання цих коштів", – наголосила вона

За словами Андрія Забловського, більшість кредитів наразі ідуть на поповнення обігових коштів.

"Більше половини кредитів спрямовані на рефінансування попередніх позик. Разом з тим, зараз ми маємо пожвавлення економічної активності після січневого локдауну. Зросла активність в різних сегментах української економіки, крім того, спрацьовує сезонний фактор – навесні завжди пожвавлюється ділова активність, і відповідно у суб’єктів господарювання виникає необхідність звертатися за додатковим кредитним ресурсом", – розповів він.

Продан також наголосила, що наразі зарано говорити про відновлення ділової активності, оскільки почалася нова хвиля захворюваності на коронавірус.

"У нас вже 4 області заблоковані в економічному плані, а це все пов’язано. Але разом з тим, при всій критичності до програми, при всій складності отримання кредитів, при купі зауважень до програми 5-7-9, вона сьогодні допомогла мінімум 10 тисячам підприємців. Цього недостатньо, процедура отримання кредиту залишається складною, але це 10 тисяч підприємців, які продовжують вести свій бізнес в Україні. Крім того, слід зазначити, що 53% минулорічних кредитів отримали аграрії. Тому активність, яка є зараз – це підготовка до весняних польових робіт. Найбільше зараз по кредити звертаються аграрії", – розповіла вона.

Читайте також: Як зекономити: поради економіста
Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди