Жителі громади на Кіровоградщині долають до 45 км, щоб потрапити на прийом до лікаря

Жителі громади на Кіровоградщині долають до 45 км, щоб потрапити на прийом до лікаря

Жителі громади на Кіровоградщині долають до 45 км, щоб потрапити на прийом до лікаря Суспільне: Кропивницький

У 12 з 25 фельдшерських пунктів Кетрисанівської громади у Кропивницькому районі Кіровоградської області немає фельдшерів, в одній з п’яти амбулаторій є сімейний лікар. До складу громади входять 73 села. Жителі більшості з них, щоб потрапити на прийом до лікаря, долають від 9 до 45 кілометрів.

Кетрисанівка

Жителі громади на Кіровоградщині долають до 45 км, щоб потрапити на прийом до лікаряСуспільне: Кропивницький

У Кетрисанівській амбулаторії загальної практики сімейної медицини працюють сімейний лікар, дві медсестри, одна санітарка і один шофер. Ця амбулаторія – єдина з п’яти у громаді, де є сімейний лікар. Це Анатолій Трембовецький. Щодня, з його слів, оглядає два десятка пацієнтів. Усього на обліку має понад дві тисячі людей з 8 сіл громади.

Благодатне

Жителі громади на Кіровоградщині долають до 45 км, щоб потрапити на прийом до лікаряСуспільне: Кропивницький

У фельдшерсько-акушерському пункті села фельдшера немає чотири роки. У селі – понад пів тисячі жителів.

Староста села Валентина Денисова показала, що шість років тому приміщення капітально відремонтували. У пункті є чотири кімнати. Лікарі з Бобринця двічі на рік проводили профілактичні огляди місцевих жителів. Від початку карантину, за словами старости, не приїжджали жодного разу: ”З приводу фельдшера ми зверталися до комунального закладу неодноразово. Була пропозиція фельдшеру з села Буховецьке, воно знаходиться від нас на відстані 40 кілометрів, працювати у нас. Але у нього не було можливості приїжджати”.

Жителі громади на Кіровоградщині долають до 45 км, щоб потрапити на прийом до лікаряСуспільне: Кропивницький

ФАП у селі Благодатне

Місцева жителька Наталія Шевченко розповіла, що після закриття пункту їздить до лікаря в Бобринець за 26 кілометрів. Для цього винаймають транспорт: ”Незручно в тому плані, що є такі хвороби, які можна було б лікувати, користуючись послугами свого сільського фельдшера, а є такі, що потребують відвідування районної лікарні. Хоча остання фельдшерка, яка тут працювала, могла поставити і крапельниці людям”.

Олексіївка

Жителі громади на Кіровоградщині долають до 45 км, щоб потрапити на прийом до лікаряСуспільне: Кропивницький

У сільському ФАПі 28 років працює фельдшерка Олена Леба. Обслуговує понад пів тисячі селян. Останній рік працює сама, без медсестри. З її слів, особливо важко було взимку, коли доводилося самій опалювати приміщення, відкидати сніг, носити воду: ”Ремонт нам дуже потрібний, забезпечення матеріалами, обладнання. Наприклад, нам потрібні і сповивальний столик, і столи, і шафи”.

Що відомо

Два роки тому фельдшерсько-акушерські пункти підпорядкували Центру первинної медико-санітарної допомоги. До цього ними опікувались сільські ради – розповів голова Кетрисанівської громади Віктор Поліщук. Зігдно аналізу роботи у 2020-21-му роках, штатних працівників в селах громади стало на 10 менше. За словами голови, звільнили більшість санітарок, яких одразу переводили на 0,5 або 0,75 ставки: ”Керівництво первинки їх перевело на 0,25 ставки, а потім і зовсім звільнило. Така ж ситуація з деякими фельдшерами. Їм також пропонують переводитися зі ставки на пів ставки або 0,75. Звичайно, це не влаштовує працівників, які працюють в селах, і вони звільняються”.

Читайте також: Кадрові проблеми та проблеми доступності для людей з інвалідністю медзакладів Кетрисанівської громади.

Понад 20 тисяч жителів Кетрисанівської громади підписали декларації з десятьма сімейними лікарями Центру первинної медико-санітарної допомоги. З фельдшерами такі декларації не укладаються – сказала заступниця директорки Кетрисанівського центру первинної медико-санітарної допомоги Олена Антонова. За її словами, у 2019 році мали практику, коли працювати у ФАП, де немає фельдшера, приїжджала фельдшерка з іншої території. Єдине – проїзд мала оплачувати та територія, куди приїжджала спеціалістка. Центр платив лише заробітну плату: ”Але не склалося, територія не платила за виїзд фельдшерки (оплата квитка на автобус – ред.), територіального сполучення практично не було, тому дівчина відмовилась, тому перестав ходити туди рейсовий автобус, яким вона доїжджала. Ми вийшли з цим до нинішнього керівництва, але поки питання відкрите”.

За словами Віктора Поліщука, у 2021 році на Центр первинної медико-санітарної допомоги з бюджету громади виділили майже пів мільйона гривень. 180 тисяч – на оплату комунальних послуг. 300 тисяч – на облаштування у фельдшерських пунктах пандусів для людей з інвалідністю. Якщо грошей не вистачатиме, сказав, виділять ще.

Олена Антонова розповіла, що жоден з 25 фельдшерсько-акушерських пунктів не пристосований для людей з інвалідністю. Якщо до 1 липня їх не обладнають, Національна служба здоров’я України не підпише договір з Кетрисанівським центром первинної медико-санітарної допомоги, якому підпорядковуються фельдшерські пункти.

Читайте також

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди