У 10 селах Кетрисанівської громади немає фельдшерів. 30 медпунктів не мають води та пандусів

У 10 селах Кетрисанівської громади немає фельдшерів. 30 медпунктів не мають води та пандусів

У 10 селах Кетрисанівської громади немає фельдшерів. 30 медпунктів не мають води та пандусів

У Кетрисанівській громаді Бобринецького району Кіровоградської області з 35-ти фельдшерських пунктів в 10 немає лікарів. 30 не мають пандусів, вбиралень для людей з інвалідністю, опалення, водопостачання. Про це Суспільному розказала директорка Кетрисанівського центру первинної медико-санітарної допомоги Ольга Вініченко.

Кетрисанівський центр первинної медико-санітарної допомоги має п'ять амбулаторій, сім фельдшерсько-акушерських та 23 фельдшерських пункти у громаді. Медпрацівників не вистачає в 10-ти, розповіла Ольга Вініченко.

"У нас 70% лікарів – пенсіонери. У будь-який момент вони можуть піти на відпочинок. Є тільки три лікарі, які працюють в повних силах допенсійного віку. Тому у нас така проблема. У маленькі села фахівців залучити важко. Була пропозиція затвердити програму місцевих стимулів".

Щоб знайти лікарів, подають заявки обласному Департаменту охорони здоров'я, влаштовують зустрічі в медичих коледжах. Задача медцентру – знайти лікарів, а громади – утримати, говорить Ольга Вініченко.

"Ми ось знайшли фельдшера. Він проживає на одній території, а йому запропонували працювати на іншій. Лікарю потрібно якось доїхати туди. Проживання та транспортування має лягати на плечі громади. Інші громади забезпечують це. Заробітна плата у фельдшерів маленька. Ми хотіли, щоб гомада дофінансовувала. Наприклад, у Компаніївській громаді 50% зарплати платить медзаклад, 50% – громада".

30 фельдшерських пунктів не відповідають Державним будівельним нормам. Зокрема, частина з них не мають пандусів, або вони неправильно збудовані, відсутні вбиральні для людей з інвалідністю, відсутнє опалення, водопостачання та водовідведення.

"Коли Кабмін видав цю постанову, Національна служба здоров’я суворо вимагала її дотримання. Про це ми дізнались у вересні минулого року. Ми направляли листи ще тоді районній раді, що давайте щось робити з цим! Власними силами ми зверталися до спеціалістів, щоб вони зробили експертизу і сказали, з чого нам починати. Вони обстежили 5 амбулаторій, а пізніше 20 фельдшерських пунктів, де є хоча б медпрацівник. В амбулаторіях до січня ми встигли поставити пандуси і нам дали сертифікати. Але норми мають бути виконані в усіх приміщеннях".

Щоб пункти відповідали вимогам, потрібно мільйон гривень, сказала директорка Кетрисанівського центру. Таких грошей не мають. Щоб вирішити ці питання, Кетрисанівському сільському голові відправили звернення. У ньому просили:

  • з бюджету громади доплачувати зарплати медикам, стимулювати фельдшерів працювати в селах, зокрема, забезпечити їх транспортом та житлом;
  • профінансувати програму закупівлі ліків для амбулаторій;
  • повністю оплачувати комунальні послуги медичного центру;
  • оплатити ремонт пунктів, які не відповідають Державним будівельним нормам;
  • закупити необхідне медичне обладнання;
  • затвердити платні медичні послуги.
У 10 селах Кетрисанівської громади немає фельдшерів. 30 медпунктів не забезпечені водою та пандусами
Дмитро Гурдиш

У 10 селах Кетрисанівської громади немає фельдшерів. 30 медпунктів не забезпечені водою та пандусами
Дмитро Гурдиш

У 10 селах Кетрисанівської громади немає фельдшерів. 30 медпунктів не забезпечені водою та пандусами
Дмитро Гурдиш

Кетрисанівський сільський голова Віктор Поліщук віддав директорці доручення написати пояснення, чому не вистачає працівників, а приміщення не забезпечені пандусами та вбиральнями для людей з інвалідністю. Ці вимоги прописані в договорі між Центром та громадою, сказав заступник голови Дмитро Гурдиш. За його словами, старости сіл скаражться, що людей нікому лікувати.

У 10 селах Кетрисанівської громади немає фельдшерів. 30 медпунктів не забезпечені водою та пандусами
Дмитро Гурдиш

У селі Благодатне 5 років немає фельдшера, розказала староста Валентина Денисова. Там живе 521 людина, більшість з них – пенсіонери. Найближча лікарня – у Бобринці за 25 кілометрів від села.

"Ми зробили ремонт у фельдшерському пункті ще у 2018-му році. Там є і опалення, і водопостачання, і пандуси. Купили меблі та поміняли вікна. Це все за гроші фонду "Українські інвестиції", обласної та районної адміністрації. Витратили 500 тисяч гривень. Є будинок для лікаря, місцеві готові навіть зробити там ремонт за свої гроші, аби тільки він приїхав", – сказала староста Благодатного.

Чи допоможуть Центру та скільки виділять грошей, вирішать на травневій сесії Кетринісанвської громади, сказав Дмитро Гурдиш.

"По деяким пунктам громада допоможе. Це – комунальні послуги, купимо медичне обладнання. Ми зацікавленні, щоб наблизити медичні послуги до сільського населення. У зверненні були запропоновані програми залучення працівників, ми їх розглянемо на сесії і будемо виділяти гроші".

Що відомо

З 1 квітня 2019 року набрали чинності Державні будівельні норми "Будинки і споруди. Інклюзивність будівель і споруд". Відповідно до них, у всіх закладах охорони здоров’я, які отримали ліцензію на медичну практику, має бути безбар`єрний простір для людей з інвалідністю. Національна служба здоров’я не укладатиме договори з лікарнями, які не створять умови для людей з інвалідністю.

Читайте також

  • У Бобринці учні та працівники училища спекли 100 пасок для військових.
  • У Кропивницькому від коронавірусу почали вакцинувати містян, яким 65 років і більше.
  • "Страшно. Поки сюди не потрапиш, не віриш". Пацієнти та лікарі про ситуацію в ковідних відділеннях.
  • У селі на Кіровоградщині працює єдине в області підприємство, де виробляють органічний мед.
Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди