В Україні пропонують карати за продаж дипломних робіт та дисертацій. Що передбачає законопроєкт

В Україні пропонують карати за продаж дипломних робіт та дисертацій. Що передбачає законопроєкт

Ексклюзивно
В Україні пропонують карати за продаж дипломних робіт та дисертацій. Що передбачає законопроєкт Studlance

У Верховній Раді зареєстрований законопроєкт, який пропонує карати за продаж дипломних робіт і дисертацій. Не тільки плагіат і списування, а й продаж наукових робіт в Україні хочуть визнати порушенням академічної доброчесності.

Авторка законопроєкту, народна депутатка від партії "Голос", Інна Совсун та адвокат Іван Ліберман розповіли в ефірі Українського радіо про особливості законопроєкту та про те, як він допоможе у боротьбі за академічну доброчесність.

Коли почалася робота над законопроєктом

Інна Совсун: Початково подібний законопроєкт я подала майже рік тому. На початку літа я подала законопроєкт про зміни до закону "Про освіту", аби визначити, що написання на замовлення дипломних, курсових та дисертацій є порушенням, а також зміни до Кодексу про адміністративні правопорушення з тим, аби встановити адміністративну відповідальність за таке правопорушення. На превеликий жаль, минулої осені Комітет освіти не підтримав цей законопроєкт. Тоді його відкликали з Верховної Ради. Зараз я подавала його наново. Насправді я його планувала подавати у будь-якому випадку, але ситуація з Іллею Кивою допомогла мені вступити у більш конструктивну взаємодію з представниками комітету, які стали співавторами цього законопроєкту. Тому що на фоні історії з Іллею Кивою було б дуже складно не погоджуватися з тим, що законопроєкт пропонує.

Як планують доводити, що робота писалася на замовлення

Інна Совсун: Це було одне із зауважень Комітету освіти, коли попередній раз розглядали законопроєкт. Мовляв, це дуже складно довести. Я свідома того, що ми не викорінимо це явище на 100%. В жодній країні світу це не викорінено на 100%, і ця проблема існує не тільки в Україні. Але цей законопроєкт дозволяє зробити, як мінімум, декілька речей. У випадку прийняття законопроєкт даватиме підстави для того, аби державні органи, зокрема правоохоронні, реагували на діяльність компаній, які сьогодні відкрито декларують, що їхня задача — це написання курсових, дипломних та дисертацій на замовлення. Тому перше завдання, яке ми хочемо виконати — це визначити, що це є порушення. І це вже буде підставою для того, щоб почати працювати у правовому полі принаймні проти великих компаній, які цільово саме цим займаються.

Крім того, ці всі курсові та дисертації пишуть люди, які працюють в університетах та наукових установах. Часто курсові пишуть студенти, а дисертації — науковці. І коли я з ними спілкувалася і запитувала, чому вони це роблять, то я дуже часто чула аргумент, що це не є незаконно. І встановлення чіткої норми — це насправді важливо. Тобто самим людям буде значно складніше пояснити, чому вони це роблять.

Найскладнішим є те, яким чином це доводити. Вочевидь, якщо проводити слідчі дії, то будь-яка комунікація в електронному вигляді та телефонному форматі з домовлянням щодо написання тієї чи іншої роботи вже буде якось доказовою базою. І люди, коли будуть знати, що потенційно їх можуть зловити за руку, будуть значно більш обережно до цього ставитися і це не буде настільки масово.

Мета нашого законопроєкту — зробити так, щоб оголошення про написання на замовлення не висіли на дошках оголошень біля університету, щоб у правоохоронних органів були підстави блокувати доступ до онлайн-сайтів, які свідомо пропагують це і пропонують такі послуги. Якщо нам вдасться зменшити проблему хоча б на 20%, це вже буде краще, ніж не робити нічого. Але багато речей залежить від зміни культури всередині. І це значно складніша річ, яку одним законопроєктом не зробиш. Але почати рухатися в правильному напрямку — це те, що цілком під силу Верховній Раді.

Хто буде потерпілим з юридичної точки зору та як охоронятиметься авторське право

Іван Ліберман: У цій ситуації потерпілим може бути особа, якій створювали такі умови, коли у неї немає певного вибору. Наприклад, коли викладачі примушують особу до того, що вони можуть допомогти написати якусь роботу за певну винагороду. Тоді людина робить заяву і вважається потерпілою. Якщо викладач пише роботи на замовлення, це буде вважатися неправомірною вигодою і порушенням законодавства.

Якщо людина має результати своєї творчої діяльності, я раджу це зафіксувати, нотаріально посвідчити, а ще краще через Бюро перекладів перекласти на якусь мову, затвердити це, щоб це було як доконаний факт. Після цього договором купівлі-продажу або договором дарування подарувати іншій особі.

Сьогодні якщо ви є власником інтелектуальної праці, своїх результатів, ви можете цими результатами скористатися в законний спосіб. Якщо є можливість запатентувати, тоді ви просто продаєте патент. Таким чином є можливість продати результати вашої праці законно.

Що відомо

  • 26 квітня народний депутат від "Опозиційної платформи — За життя" Ілля Кива захистив кандидатську дисертацію із державного управління. Члени атестаційної комісії одностайно проголосували за надання нардепу ступеня "кандидата наук".
  • Захист проходив у Інституті підготовки кадрів держслужби зайнятості. Тема дисертації нардепа — "Механізми впливу громадянського суспільства на державне регулювання правоохоронної діяльності (на прикладі країн ЄС та України)".
  • Ілля Кива назвав необґрунтованими звинувачення щодо невідповідностей у його дисертації.
  • Науковим керівником Киви вказано заступника директора Всеукраїнської громадської організації "Центр дослідження проблем публічного управління", професора Володимира Гурковського.
  • Під час захисту невідомі особи блокували двері аудиторії, в якій проходив захист нардепа, а журналістів не пускали у приміщення. Згодом їх пустили всередину й посадили в окреме приміщення, де вони дивилися онлайн-трансляцію захисту дисертації Киви.
  • Після отримання ступеня нардеп зможе отримати надбавку 15% до посадового окладу.
  • Журналісти Bihus.Info повідомили, що Кива збрехав про конференції і додав до своєї дисертації фальшиві довідки.
  • 27 квітня депутати Львівської облради звернулися до президента України, Верховної Ради України, Кабміну щодо скасування рішення спеціалізованої вченої ради про присудження наукового ступеня народному депутатові України від політичної партії "Опозиційна платформа – За життя" Іллі Киві.Також вони проголосували за проведення розслідування обставин захисту дисертації.
  • Львівський учений спалив свій диплом на знак протесту проти дисертації Киви. Засновник Черкаської школи підприємництва Іван Подолян також на знак протесту спалив свій диплом кандидата економічних наук.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди