Україна хоче відновити доступ МАГАТЕ до ядерних установок в ОРДЛО і Криму

Україна хоче відновити доступ МАГАТЕ до ядерних установок в ОРДЛО і Криму

Україна хоче відновити доступ МАГАТЕ до ядерних установок в ОРДЛО і Криму
Офіс президента

Президент Володимир Зеленський під час зустрічі з генеральним директором Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаелем Маріано Гроссі заявив про необхідність відновлення доступу до захоплених унаслідок російської окупації українських ядерних установок на тимчасово окупованих територіях Донбасу та Криму.

"Сім років ані компетентні органи України, ані МАГАТЕ не мають доступу до ядерних установок та матеріалів. Відсутність такої інформації – це проблема, яка не має кордонів, а її наслідки не матимуть меж", – наголосив Володимир Зеленський.

За словами президента, йдеться про захоплені Росією ядерні установки та матеріали в Криму, які є власністю України і щодо яких застосовуються гарантії МАГАТЕ, а також шахту "Юний комунар" у Донецькій області, ситуація на якій нині є небезпечною та загрожує довкіллю через припинення робіт з водовідливу у 2018 році.

Водночас він наголосив, що Україна залишається відданою своїм міжнародним зобов’язанням у ядерній сфері та має на меті відновити застосування гарантій МАГАТЕ на окупованих територіях.

Що відомо

  • Міжнародна агенція з ядерної енергії буде обговорювати всі питання, які стосуються ядерних об'єктів на окупованих територіях, лише з Україною.
  • Під час чергового засідання Тристоронньої контактної групи на рівні глав делегацій, яке проходило 17 лютого, в режимі відеоконференції. Очільник російської делегації у ТКГ Борис Гризлов не зміг відповісти на питання Глави української делегації Леоніда Кравчука щодо допуску інспекції МАГАТЕ на окуповані території".
  • Російські окупанти завершили затоплення об'єкта "Кліваж" в шахті "Юнком"ще 1 березня, радіоактивна вода зараз вже надходить в горизонти питної води.
  • Об'єкт "Кліваж" - підземний ядерний вибух потужністю 0,3 кт в тротиловому еквіваленті, який був здійснений 16 вересня 1979 на території Донецької області Української РСР на східному крилі шахти "Юнком" (місто Юнокомунарівськ, Єнакіївської міськради, ВО "Орджонікідзевугілля") на глибині 903 метрів.
  • Понад 80% промислових об'єктів, які були пошкоджені внаслідок збройної агресії РФ, несуть екологічну небезпеку.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

На початок