Печерський суд Києва відправив народного депутата від партії "Опозиційна платформа — за життя" Віктора Медведчука, якого підозрюють у державній зраді та "порушенні звичаїв війни", під цілодобовий домашній арешт до 9 липня.
Відповідне рішення оголосив суддя Печерського суду за результатами засідання 13 травня.
"Призначити підозрюваному запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту, заборонивши йому залишати місце свого проживання строком до 9 липня 2021 року включно, але не більше строку досудового розслідування, зобов’язавши підозрюваного прибувати за першою вимогою органів досудового розслідування, прокурорів або суду", – заявив суддя.
Також суддя зобов’язав Медведчука не відлучатися з Києва без дозволу слідчого прокурора, повідомляти слідчого прокурора чи суд про зміну місця свого проживання або місця роботи, утримуватись від спілкування з підозрюваними та свідками у справі, здати на зберігання документи для виїзду за кордон та носити електронний засіб контролю.
Суд визначив термін дії обов’язків до 9 липня 2021 року. У разі їхнього невиконання до Медведчука може бути застосований більш жорсткий запобіжний захід та накладене грошове стягнення.
Водночас суд відмовився взяти Медведчука під варту, як того вимагала сторона обвинувачення.
Як відреагував Медведчук
Після проголошення рішення Віктор Медведчук сказав, що спільно зі своїм захистом визначатиме подальші кроки.
"Ми будемо зараз радитися за адвокатами та ухвалювати рішення, якими будуть наші подальші кроки щодо оскарження та, звісно, щодо подальшого проведення усіх слідчих дій", – сказав він.
Також Медведчук вкотре заперечив обвинувачення на свою адресу та назвав його переслідування "політично вмотивованим".
"Я загалі не обговорював подібні теми і взагалі не розумію, про що йдеться, коли говорять про родовища структури "Новий проект", – заявив політик.
Також Медведчук сказав, що йому відомо про місце перебування депутата від ОПЗЖ Тараса Козака.
"Я знаю, де знаходиться народний депутат Тарас Козак. Він знаходиться на лікуванні в Білорусі", – сказав він.
Як відбувалось засідання
Народний депутат від партії "Опозиційна платформа — за життя" Віктор Медведчук 13 травня прибув до Печерського суду Києва, де йому мали обрати запобіжний захід за підозрою у державній зраді та "порушенні звичаїв війни" (статті 111 та 438 Кримінального кодексу України). Сторона обвинувачення наполягала на тому, щоб Медведчука взяли під варту із заставою у 300 млн гривень. Водночас захист заявляв про порушення процедури вручення підозри.
Суспільне транслювало наживо засідання суду.
Що говорило обвинувачення: Прокурор Руслан Іжук під час свого виступу заявив, що підозрюваний поставив особисті інтереси вище, ніж державні інтереси України. Сторона обвинувачення також вважає, що м'якший запобіжний захід, ніж арешт, застосовувати не можна, оскільки підозрюваний може мати вплив на сторони розслідування, а також має можливість виїхати за межі України. Прокурор додав, що максимальне покарання для Медведчука – до 15 років позбавлення волі з конфіскацією майна, або без такої.
Що сказав захист Медведчука: Адвокат Медведчука заявив, що процедура вручення підозри порушена і він взагалі фактично не є підозрюваним: "Суд зараз не може обрати Медведчуку запобіжний засіб, бо він не є підозрюваним, оскільки не отримав повідомлення про підозру в належний законний спосіб", – заявив він. Захист також вирішив надати суду копії дипломів і нагород Медведчука, як частина доказу його "бездоганної репутації", наполягаючи, що підстав для його затримання немає.
Що сказав Медведчук: Сам Медведчук вважає, що справа проти нього "політично вмотивована": "Вважаю, що аргументи, які викладені, і про які ми чули сьогодні з вуст працівників прокуратури, є політично вмотивованими і направленими на те, щоб зупинити опозицію... Вважаю, що в розпорядженні правоохоронних органів, представників прокуратури, немає об’єктивних доказів, які могли б сьогодні дозволити говорити навіть про підозру щодо мене. Це моя принципова позиція".
Він також поскаржився, що його рахунки заблоковані: "Абсолютно слушно підтримую аргументи, які були викладені паном прокурором щодо моїх статків – і я, і моя дружина є заможними людьми, цитування декларації, коштів на рахунках, але не прозвучало головного: що з метою того, щоб я не міг розпоряджатися своїми коштами, стосовно мене та народного депутата Козака були незаконно застосовані санкції, якими були обмежені наші конституційні права".
Перед засіданням Медведчук заявив журналістам, що у нього задекларована достатня сума власних коштів, які б він міг внести як заставу в разі необхідності, але не зможе скористатися цим, оскільки напередодні рахунки його сім’ї були заблоковані.
Під будівлею суду зібрались представники "Національного корпусу" та близько сотні правоохоронців. Під час засідання сталася сутичка: кілька людей розгорнули плакат: "Медведчука під арешт", до них підійшов інший чоловік і порвав його.
Кілька людей намагались прорватись у приміщення суду, але поліція зупинила їх.
Серед тих, хто прийшов підтримати Медведчука, – народні депутати від фракції ОПЗЖ Ілля Кива, Вадим Рабінович, Наталія Королевська, Нестор Шуфрич.
Кива, зокрема, заявив, що "усі депутати від ОПЗЖ готові взяти Медведчука на поруки". Утім суд відхилив прохання захисту Медведчука взяти його на поруки.
Клопотання прокуратури розглядає суддя В’ячеслав Підпалий. Раніше Підпалий надав доступ слідчих до усіх контактів, дзвінків, повідомлень, а також місця перебування ведучої "Схем" Наталії Седлецької та журналістки "НВ" Христини Бердинських, а також скасував арешт коштів керівника НБУ часів Януковича Арбузова.
У чому підозрюють Медведчука: 11 травня генеральна прокурорка Ірина Венедіктова повідомила, що підписала підозру депутатам від ОПЗЖ Віктору Медведчуку та Тарасу Козаку за трьома епізодами:
- Перший стосується родовища "Глибоке" в Чорному морі, який підозрювані передали російським окупантам у 2015 році. Ресурси родовища становлять 38 мільярдів гривень.
- Другий — те, що Медведчук передавав російським спецслужбам дані про місцеперебування секретного українського військового підрозділу.
- Третій епізод — це проєкт "Промінь". Медведчук і Козак планувати сформувати мережу "агентів впливу" через трудових мігрантів.
За словами Венедіктової, нардепів підозрюють у держзраді та замаху на розграбування національних ресурсів у тимчасово окупованому Росією Криму. За даними правоохоронців, Козак перебуває в РФ і не збирається повертатись. Медведчук же 12 травня приїхав до Офісу генпрокурора і ознайомився із підозрами. Політик заявив, що не збирається їхати з України.
Також нагадаємо, що 19 лютого 2021-го Рада національної безпеки й оборони ухвалила санкції на три роки проти 19 юридичних та 8 фізичних осіб. До списку, зокрема, потрапили Віктор Медведчук та його дружина, телеведуча Оксана Марченко. Санкції були введені за фінансування тероризму.
Також були заблоковані низка телеканалів, які пов'язують із Козаком та Медведчуком. Під санкції потрапили канали "112-Україна", "ZIK" та "NewsOne". Їхню трансляцію було припинено за пів години після публікації указу президента.
Читайте також: Що змінили рішення РНБО проти Медведчука
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!